Dunlop Crybaby 105Q Bass Wah Pedal-Behåller ett tag till
Postat: lör 25 aug 2007, 00:34
Letade vidare i gömmorna och kan tänka mig att bli av med min bas wahwah. Ställbart q-värde och volym. 800:- som hittat.
Behåller
Behåller
Sveriges forum och mötesplats för basister
https://www.pratabas.se/
Det är upp till var och en hur mycket man vill trampa. Iofs så är ju trampandet hela vitsen med wahwah-pedal, men jag tänkte mer på möjligheten att programmera olika sounds o så. T ex ett av mina favoritljud är oktav, jättemycket dist, wahwah och reverb, och om jag bara ska använda det på en kort fras och sedan återgå till torrt-sound igen, så brukar det se ut som en illa koreograferad steppdans. Och det tänkte jag att en multi skulle lösa.Liten skrev:Blir det mindre trampande på en multi?? Måste ha HELT missat hur man använder dem..
Hmm... Kanske kan vara något. Har du ritningen i digital form?Liten skrev:Absolut..
Eller en loopstrip.. hyffsat enkel att bygga.. har ritningen kvar till min om du är intresserad..
EDIT: http://pratabas.se/viewtopic.php?p=34370#34370
Jag använder Qtronpedalen (ibland dist) och Octavern för att återskapa mitt syntbasljud.. funkar KLOCKRENT med loopstrippen.. kan inte nog rekommendera att bygga en..
Fint!Liten skrev:tycker 800 är fair..
Japp jag har chemat i digitalform.. återkommer med det imorrn.. natti..