Sida 1 av 2
Geddy Lee
Postat: tis 19 maj 2009, 09:10
av RolleHarris
Har de senaste veckorna lyssnat istort sett bara på RUSH och vilken fenomenal kille Geddy Lee är. Uberbra bassound och lir. Bra låtar och allt. Tjofadderittan......heja Geddy!!
Postat: tis 19 maj 2009, 09:20
av whatawaste
+18827470912408124

Postat: tis 19 maj 2009, 10:12
av Funkfingers
+356748400000000000000000000000000000000000000000000000000000000!

Postat: tis 19 maj 2009, 11:29
av yohan
Åsså sjunga
samtidigt 
Postat: tis 19 maj 2009, 11:37
av Robanjo
JAG tycker faktiskt det är svårt att hitta nåt att klaga på hos den kille, tajt, bra ljud, bra riff, sjunger, spelar syntar, och trycker på pedaler samtidigt.
Postat: tis 19 maj 2009, 11:43
av johnne
fantastisk kille i ett fantastiskt band... inte överförtjust i sången men resten är så perfekt att man står ut med det.. enda band jag tänker på som alla instrument har likvärdig status i
Postat: tis 19 maj 2009, 12:38
av Geddan
johnne skrev:fantastisk kille i ett fantastiskt band... inte överförtjust i sången men resten är så perfekt att man står ut med det.. enda band jag tänker på som alla instrument har likvärdig status i
Fast det är ju en väldigt skilnad på hans röst idag och på 70-talet.
Kan förstå att det kan vara svårt att köpa hur hans gälla stämma lät för 30 år sen.
Postat: tis 19 maj 2009, 14:15
av Taurus
Geddy_Lee skrev:johnne skrev:fantastisk kille i ett fantastiskt band... inte överförtjust i sången men resten är så perfekt att man står ut med det.. enda band jag tänker på som alla instrument har likvärdig status i
Fast det är ju en väldigt skilnad på hans röst idag och på 70-talet.
Kan förstå att det kan vara svårt att köpa hur hans gälla stämma lät för 30 år sen.
Geddy är en av mina favvomusikanter.
Re: sången så är jag imponerad över att gubben sjunger så bra, ja, till och med bättre, nu på ålderns höst. Med tanke på kastratskriken på sjuttiotalet är det märkligt att han har några stämband kvar, men han har i mitt tycke lyckats utveckla rösten och har grym feeling i dagsläget.
Postat: tis 19 maj 2009, 23:28
av AlexL
Mannen, myten, legenden...
Nej men Geddy är en av mina absoluta favorit bassister, kan inte komma på en enda gång som jag har hört honom göra dåligt ifrån sig.
Dessutom tycker jag att han är väldigt väldigt smakfull i sitt spelande
Postat: tis 19 maj 2009, 23:29
av Chriller
Ge mig genast ett lyssningsexempel, jag blir nyfiken av alla lovord!
EDIT: Jo, jag kan googla själv, men det vore roligare att börja en rekommendation. Skriv gärna varför jag ska lyssna på just den låten också.
Postat: tis 19 maj 2009, 23:35
av Janne
Chriller skrev:Ge mig genast ett lyssningsexempel, jag blir nyfiken av alla lovord!
EDIT: Jo, jag kan googla själv, men det vore roligare att börja en rekommendation. Skriv gärna varför jag ska lyssna på just den låten också.
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=vUNxqE_3N0c[/youtube]
Varför? Den är bra

Postat: tis 19 maj 2009, 23:39
av Janne
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=B3hJ5-ngUow[/youtube]
Åsså den här, mest för den fina publiken som sjunger med i den instrumentala låten hela vägen.
Postat: tis 19 maj 2009, 23:42
av johnne
bästa rush nånsin gjort står nog mellan "red barchetta" och working man..
Postat: tis 19 maj 2009, 23:43
av yohan
Postat: tis 19 maj 2009, 23:49
av yohan
Ännu tyngre lir och ett riktigt smaskigt sound
http://www.youtube.com/watch?v=YSOoy4VFzMs
Postat: tis 19 maj 2009, 23:54
av Chriller
Tack för tipsen gubbs! Gött mos!
Inte min grej direkt, men gött lir kan man ju alltid uppskatta! Ricken lät ju precis som den skulle också.
Janne skrev:
Åsså den här, mest för den fina publiken som sjunger med i den instrumentala låten hela vägen.
Hehe, kände introt där minsann...
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=glF01ELfU0Y[/youtube]
Notera Les enfingerteknik i introt. Sorry för OT.
Men kul att se lite av min gamle husguds Les's uppenbara inspirationskälla!
Postat: tis 19 maj 2009, 23:58
av Chriller
Och kul med låtar i udda taktarter som faktiskt PASSAR i de taktarterna och inte låter som bandet leker "gömma ettan" med publiken...
Postat: fre 22 maj 2009, 13:14
av maxoges
Ja, jag antar att Geddys sång är nåt man lär sig gilla. Han sjunger ju rent, så det är bara hur det låter som är problemet för mig, min smak helt enkelt. Själva spelandet i Rush är hur bra som helst från alla parter.
Postat: fre 22 maj 2009, 13:50
av adde_johansson
Mitt problem med Rush är trumspelet.

Postat: fre 22 maj 2009, 18:11
av Geddan
adde_johansson skrev:Mitt problem med Rush är trumspelet.

Misstänker att du är ganska ensam om att ha problem med den biten,
om man nu inte ogillar hela prylen förstås.
Postat: fre 22 maj 2009, 18:17
av Tössberg
Geddy_Lee skrev:adde_johansson skrev:Mitt problem med Rush är trumspelet.

Misstänker att du är ganska ensam om att ha problem med den biten,
om man nu inte ogillar hela prylen förstås.
Jag kan faktiskt hålla med till viss del, tycker att herr Peart gör det lite för mycket ganska ofta.
Postat: fre 22 maj 2009, 22:44
av Taurus
Aesthetica skrev:Geddy_Lee skrev:adde_johansson skrev:Mitt problem med Rush är trumspelet.

Misstänker att du är ganska ensam om att ha problem med den biten,
om man nu inte ogillar hela prylen förstås.
Jag kan faktiskt hålla med till viss del, tycker att herr Peart gör det lite för mycket ganska ofta.
Själv håller jag - naturligtvis - med PB-Geddy. Det som gör Rush så bra är just att alla tre gubbarna utnyttjar det musikaliska utrymmet som trioformatet ger, men med sjukt bra smak, känsla och timing. Visst, Peart spelar mycket ibland, men lika ofta är han lirar han soft och laidback när musiken kräver det. Detsamma gäller ju för Lifeson och Geddy också - busy när det funkar och finns plats, men ingen kronisk show-off-onani.
Sen kanske hans trumspel i Rush inte skulle funka vid bluesgigget på den lokala puben, men så länge de fyller arenor och har fans som jublar över tiominuters orgiastiska trumsolon så behöver de ju inte ta hänsyn till sånt
Rush har varit ett av mina favoritband i snart trettio år. Gubbarna är bättre musikanter än nånsin och klarar fortfarande av att förnya sig och leverera kanonbra material, så kom inte här och prata skit om Peart

Postat: fre 22 maj 2009, 22:55
av lill_frasse
Har aldrig fastnat för RUSH riktigt kan inte sätta fingret på vad lite konstigt när jag håller annat så som purple , zeppelin högt på listan.
Postat: fre 22 maj 2009, 22:59
av Geddan
Men apropå bluesgig och Rush så måste jag säga att jag ändå är rätt
impad att de får till Crossroads så ruffigt som de får på Feedback-plattan.
Mest Lifeson´s förtjänst iofs, men tar man bort ngn takt med dubbeltramp på baskaggen så är det inget fel på trumliret heller!
Postat: fre 22 maj 2009, 23:05
av lill_frasse
Geddy_Lee skrev:Men apropå bluesgig och Rush så måste jag säga att jag ändå är rätt
impad att det får till Crossroads så ruffigt som de får på Feedback-plattan.
Mest Lifeson´s förtjänst iofs, men tar man bort ngn takt med dubbeltramp på baskaggen så är det inget fel på trumliret heller!
Hittade den platan på spotify låter bra men crossroads är svår att misslyckas med mycket hänger ju på guran i låten som sagt.
Får plöja igenom lite skivor i helgen och revidera mina teorier kanske.