Sida 1 av 4
Årets PrataBasare 2010? (Omröstning avslutad!)
Postat: tor 30 dec 2010, 14:12
av TDHP
Det är ju inne med listor så här års.
Nominera din kandidat, med eller utan motivering!
Edit: Ironiska nomineringar funkar naturligtvis, men det kan ju bli lite missvisande resultat av det.
Edit 2: flera nomineringar och olika klasser funkar visst också.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:15
av Gäst
1. Perennial
2. Hellboy
Postat: tor 30 dec 2010, 14:23
av Pelleper
Hm, vad svårt!
Jag kan tänka mig att nominera flera stycken, men en av dom jag tycker "sticker ut" på ett föredömligt och moget sätt är anli.
Jag känner honom inte, har tyvärr heller ej träffat honom personligen men här kommer min motivering:
Jag läser ofta de intressanta trådar han startar, t ex den som handlar om "vinyl-skivor". Han verkar ha mycket "god" smak och är lite "retro-aktig" vilket jag gillar skarpt.
Dessutom förhåller han sig på ett föredömligt bra sätt i de trådar där bråk allt som oftast utspelar sig, oavsett om det handlar om politik, musikalitet eller annat.
Som jag, bakom dataskärmen, uppfattar honom är han en mycket kompetent musikant och har roligt när han spelar.
Min nominerade är alltså: anli.
Du själv, TDHP, ligger bra till i min "nomineringslista", men denna gång föll nomineringen enligt ovan.
Edit: OBS! Detta är EJ ironi. Jag menar det på fullt allvar!
Postat: tor 30 dec 2010, 14:23
av Simon Andersson
1. hellboy
2. perennial
Postat: tor 30 dec 2010, 14:28
av Gäst
perennial = 2
Hellboy = 2
anli = 1
Postat: tor 30 dec 2010, 14:33
av Hellsten
Seaweed är hjälpsam moderator och verkar allmänt jävla schysst. Seaweed.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:40
av Gäst-
Varför inte ha flera kategorier?
Bäste Moderatorn, Bästa Säljaren, Bästa Köparen, Årets Basist, Årets Gnällare, Årets Komiker...
Så kan alla rösta fritt i omröstningsformatet.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:44
av Ulfern
Gardinen (roligt namn på ngt vänster)
Postat: tor 30 dec 2010, 14:46
av Gäst
Perennial = 2
Hellboy = 2
anli = 1
seaweed=1
Gardinen=1
Postat: tor 30 dec 2010, 14:47
av Mark Kung Sthlm
Hellboy
Postat: tor 30 dec 2010, 14:49
av Von K
allmänt: perennial
varför!? därför han tar sig tid att lära mindre begåvade bassister genom video inspelningar.
mest synd om PBare:
Han som bjöd in vänner och blev bestulen på hela bohaget, bla sina modulus och manne basar. (minns inte nicket, sorry)
coolast PB:are: TDHP
för att han verkar vara en gedigen snubbe med god smak och är trevlig på alla sätt.
att han dessutom har den goda smaken att köra chopper är bara ett plus i kanten:
veligaste PBare: Blackparkas
Mannen med GAS på allt!
Postat: tor 30 dec 2010, 14:54
av cub
Mike. Mr PB Transport. I rest my case.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:56
av Gäst
Hellboy = 3
Perennial = 3
Billy=1
TDHP=1
Blackparkas=1
Mike=1
anli = 1
seaweed=1
Gardinen=1
Postat: tor 30 dec 2010, 14:57
av TDHP
Geddan.
För Glanshammar och för en ofta sund distans till allt märkligt som skrivs här.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:58
av Janne
Finns många som berikar och inspirerar på olika sätt här men jag skulle vilja nominera Danne. Ett levande uppslagsverk när det gäller allt om basar, alltid villig att dela med sig av sin kunskap och har nog aldrig skrivit ett ont ord.
Postat: tor 30 dec 2010, 14:59
av Von K
glömde ju TKS
mannen som gör PB till ett mer välljudande ställe!
Postat: tor 30 dec 2010, 15:21
av Mr Spock
Bäste Moderatorn
TDHP - löd i nyporna och glimten i ögat
Bästa Säljaren
Tror fan jag utnämner mig själv här.
INGEN kan rimligen ha nåt att klaga över prissättningen på mina pinaler som sålts här i år?
Meste säljaren
Enkelt: Marcuc
Årets Basist
Pass - det här är PRATA Bas. SPELA är något helt annat...
Årets PrataBasare
Det finns självklart att flertal kandidater till denna ärofyllda utmärkelse. I år tycker jag dock att beklagligt många nedlåtit sig till pajkastning av sämsta sorten.
Å andra sidan gör det valet desto enklare. Med motiveringen "för kunniga och informativa inlägg; alltid på en saklig och konstruktiv nivå"
Mina damer och herrar: tks
Re: Årets PrataBasare 2010?
Postat: tor 30 dec 2010, 15:36
av Jan Hellman
TDHP skrev:Edit: Ironiska nomineringar funkar naturligtvis, men det kan ju bli lite missvisande resultat av det.
Jag skulle nog rensa bort dom ironiska/elaka nomineringarna. Ingen orsak att sabba tråden med sån´t. Bättre att fokusera på dom som gjort någonting
positivt för forumet. Negativitet är kanske mindre bra att fokusera på.
Bra tråd i övrigt.
Jag skulle vilja nominera följande i följande kategorier:
PB´s Hall of Fame: Semborg borde nog stå som förstaplats på allas nomineringar men det är väl tämligen självklart.

Denna nominering är ett sätt för mig att säga TACK!
Mest inspirerande PB:are: Mala-Mats. För att han är en av dom mest inspirerande personer jag stött på någonsin.
Den som gjort mest för PrataBas: Lite svårt här men det får bli två nomineringar.
200071 för all tid han lagt ner med t-shirtsbeställningar och
Geddan för Glanshammar. Båda har lagt ner stor energi och möda för att främja andra på forumet.
Årets baspedagoger: Basmartin och
Perennial. Fick bli två nomineringar även här då båda stuckit ut ur mängden.
Årets moderator: Lasse-TDHP för tiden och energin. Bör vara den moderator som lagt ner mest tid av dom som nu är aktiva.
Årets personlighet: Anli. Utan konkurrens.
Årets PrataBas:are: tks-Tommy. För att han är så full av kunskap vad det gäller högtalare och att han alltid delar med sig av den på ett trevligt sätt.
Kanske egentligen bättre om moderatorerna hittar på x antal kategorier och sen får vi nominera utifrån det? Och fokusera uteslutande på dom som gjort någonting
positivt för PrataBas. Får man föreslå en ny tråd med kategorier som vi kan föreslå utifrån?
MVH//J
Postat: tor 30 dec 2010, 15:36
av Gäst-
Ja, kategorierna är ju inte offentliga, om de nu kommer att finnas, men min röst för årets PB går till Hellboy.
Ingen verkar bry sig om rättvisa så mycket som han och ta så mycket skit för det dessutom. Forumets Mandela.

Postat: tor 30 dec 2010, 15:46
av Jan Hellman
Vore trevligt om vi kunde koncentrera oss på det positiva som hänt här på forumet istället för det negativa.
MVH//J
Postat: tor 30 dec 2010, 15:54
av Jan Hellman
.....
Postat: tor 30 dec 2010, 16:00
av anli
Pelleper skrev:Hm, vad svårt!
Jag kan tänka mig att nominera flera stycken, men en av dom jag tycker "sticker ut" på ett föredömligt och moget sätt är anli.
Jag känner honom inte, har tyvärr heller ej träffat honom personligen men här kommer min motivering:
Jag läser ofta de intressanta trådar han startar, t ex den som handlar om "vinyl-skivor". Han verkar ha mycket "god" smak och är lite "retro-aktig" vilket jag gillar skarpt.
Dessutom förhåller han sig på ett föredömligt bra sätt i de trådar där bråk allt som oftast utspelar sig, oavsett om det handlar om politik, musikalitet eller annat.
Som jag, bakom dataskärmen, uppfattar honom är han en mycket kompetent musikant och har roligt när han spelar.
Min nominerade är alltså: anli.
Du själv, TDHP, ligger bra till i min "nomineringslista", men denna gång föll nomineringen enligt ovan.
Edit: OBS! Detta är EJ ironi. Jag menar det på fullt allvar!
Hoppsan! Tack, det var trevliga ord där.
Men tyvärr ett stort fel..."kompetent musiker" stämmer ej. Saknar timing, gehör och tillika kass på teori. Dock är jag väldigt bra "hur" det ska låta och har roligt när det plinkas i garaget. Min mycket mer talangfulle spelkompis har stort tålamod

Postat: tor 30 dec 2010, 16:10
av Seaweed
Hellsten skrev:Seaweed är hjälpsam moderator och verkar allmänt jävla schysst. Seaweed.
Hoppsan! Man tackar ödmjukast, det värmer!
Försöker så gott jag kan

Postat: tor 30 dec 2010, 16:15
av the_great_alfonzo
Borde vi inte ha en kategori för startare av onödiga trådar?
Postat: tor 30 dec 2010, 16:22
av bassplayer
Hellboy:
För sin okuvlighet och integritet i den tuffa uppgiften mot rasisism, mobbing, homotrakasserier och annan ondska. Samt att han generöst delar med sig av kunskap och erfarenhet på en mängd områden, icke minst vad det gäller kontraktsskrivning och upphovsrätt, områden som borde vara angelägna för basister.
Basmartin:
För att han generöst delar med sig av sina kunskaper i basspelandets och musikteorins mysterier. En musikant ut i fingerspetsarna. Många fler borde abonnera på "Dagens övning".
perennial:
För sin ambition till nystart med forumets bästa tråd (så länge den nu varade) alla kategorier, videoutbildningstråden "Ask P.".
tks:
För hans ambition att genom upplysning höja kvalitén på det ljud som strömmar ur folks högtalarlådor.
Anli:
Bara för att han är en mysfarbror och trivselfaktor i största allmänhet. En av de få som kan stilla en orkan med förnuftets kommentarer, sådana som bara kan skaffas genom livserfarenheter.