Sida 1 av 1

Mattias Windemo

Postat: lör 09 sep 2006, 20:17
av mikkejohansson
På förekommen anledning efter diskussion i "chat"-delen skriver jag vidare här...

Mattias Windemo, som bland annat undervisat på Bolnäs fhs och andra ställen plus gjort några riktigt bra skivor, verkar vara en bra och lite rolig kille.

Denna historia fick jag berättad för mig av en kompis som gått på Bollnäs fhs, vet inte om den är sann men om den är det är Windemo typ den tuffaste jag vet :)



Det är sökningar för hoppfulla aspiranter till Bollnäs fhs. Windemo siiter i juryn. Det kommer in en nervös elgitarrist, han lutar sin gitarr mot förstärkaren och börjar fumla med några pedaler han ska koppla in. Eftersom han är så nervös går det inte så bra. Efter en stund, gitarristen svettas och fumlar vidare, tar Windemo till orda; "-Behöver du hjälp med det där?". Gitarristen stammar fram; "-eeh..jo, jo kanske det", varvid Windemo kliver upp från sitt bord, går fram, tar killens gitarr och stoppar den i papperskorgen. Sedan går han och sätter sig ner igen bakom sitt bord.

:)

Re: Mattias Windemo

Postat: lör 09 sep 2006, 20:26
av Matte
:D :lol: :lol: :D

Klockrent!

Postat: lör 09 sep 2006, 22:45
av Semborg
Stackars grabb

Postat: sön 10 sep 2006, 00:05
av Danne
Hade varit tuffare om han tagit instrumentkabeln, pluggat den rätt i stärkaren och sagt att; "Inte behöver du gömma dig bakom en massa effekter".

Postat: sön 10 sep 2006, 17:00
av mikkejohansson
Jag tror man ska ta det som ett skämt från Windemos sida. Fast kanske lite grymt i den situationen.

Enligt historien fick killen spela sina låtar, men den förtäljer inte ifall han kom in. :)

Postat: sön 10 sep 2006, 17:12
av Simon Andersson
har mkt svårt att tro att det där är sant med tanke på hur ödmjuk och vettig mattias är. skulle tro att historien är mer som Dannes inlägg, fast nån uttråkad student ville att det skulle låta roligare och hittade på det där med guran.

jag vet inte sanningen, men som sagt... har väldigt svårt att tro att han skulle göra så, även om det var menat som skämt.

Postat: sön 10 sep 2006, 20:41
av mikkejohansson
OK, som sagt braskade jag ju att det kunde vara påhitt. Oavsett vilket tycker jag Windemo verkar vara en kul snubbe, sådär som ökar på ångern att man aldrig gått folkis :(

Jag ville vara "vuxen" och hakade på musikhögskola direkt efter gymnasiet...var ju kul på sitt sätt, men ett eller ett par år på nån folkis eller två hade nog vart ännu skojigare :)