Sida 1 av 3
För er som ogillar FRA-lagen..
Postat: lör 21 jun 2008, 23:54
av Diesel
Så rekomenderar jag även att gå ur PKU-registret
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/200 ... /index.xml
Artikeln ovan berättar att regeringen vill att en utredare ska kolla på om det ska bli tillåtet att polisen ska få beslagta registret och använda det vid utredningar. Det gör alltså att 3,3 miljoner svenskar får sitt DNA registrerat hos polisen (personer födda 1975 och frammåt).
Det känns lite läskigt eftersom att grundtanken med registret var att det skulle användas i forskningssyfte..
Man kan dock gå ur registret genom att skicka ett brev med följande uppgifter:
* Eget namn och personnummer
* Moderns namn och personnummer
* Sjukhus man är född på och födelsedatum
* Adress man vill ha bekräftelsebrevet skickat till.
* Underskrift
Brevet skickas till: PKU-laboratoriet, CMMS C2-71, Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge, 141 86 Stockholm.
Postat: sön 22 jun 2008, 00:21
av gäst
Tänkte precis skapa en sådan här tråd!
Ska skicka mitt brev vilken dag som helst.
Postat: sön 22 jun 2008, 00:23
av PopMumin
Oj. Det får man ta sig en allvarlig funderare på.
Postat: sön 22 jun 2008, 00:29
av Diesel
ska nog skicka ett sånt brev.. samt sätt upp någon server i något utlänskt land dit jag kan tunnla ut och in alla info som ska till min dator
Postat: sön 22 jun 2008, 00:30
av Linkert
Men va i fan? Detta är ju sjukt!
Någon annan som vill flytta till Kanada?
Postat: sön 22 jun 2008, 00:31
av gäst
Linkert skrev:Men va i fan? Detta är ju sjukt!
Någon annan som vill flytta till Kanada?
Norge är närmre.
Angående server utomlands Diesel: Det finns program som krypterar vad du gör på internet osv osv, tex vad du skriver på msn. Kommer inte ihåg på rak arm vad dom heter dock.
Postat: sön 22 jun 2008, 00:32
av knedy
Alla som skriver in till dom kommer dom säkert hålla extrakoll på

Postat: sön 22 jun 2008, 00:33
av gäst
knedy skrev:Alla som skriver in till dom kommer dom säkert hålla extrakoll på

Fast det är ju sjukhusen/forskingsinstitutet man skriver in till. Dom håller inte ordning på några.
Postat: sön 22 jun 2008, 00:46
av Diesel
MrFredrik skrev:Linkert skrev:Men va i fan? Detta är ju sjukt!
Någon annan som vill flytta till Kanada?
Norge är närmre.
Angående server utomlands Diesel: Det finns program som krypterar vad du gör på internet osv osv, tex vad du skriver på msn. Kommer inte ihåg på rak arm vad dom heter dock.
Sånt är fegt och alldelens för enkelt
för ja, riktigtfet kryptering går inte knäcka
Postat: sön 22 jun 2008, 00:48
av gäst
Diesel skrev:Sånt är fegt och alldelens för enkelt
för ja, riktigtfet kryptering går inte knäcka
Hahaa, sant, men är man lat så är man..
men då måste den vara fet. men jag tvivlar på att dom skulle orka sitta och lösa allt som kommer in som är krypterat...
Postat: sön 22 jun 2008, 00:52
av Diesel
MrFredrik skrev:Diesel skrev:Sånt är fegt och alldelens för enkelt
för ja, riktigtfet kryptering går inte knäcka
Hahaa, sant, men är man lat så är man..
men då måste den vara fet. men jag tvivlar på att dom skulle orka sitta och lösa allt som kommer in som är krypterat...
knappast, då ska man vara jävligt intressant
vi körde hamachi hemma i kommunen för att lura packetlogicen

Postat: sön 22 jun 2008, 01:06
av GandhiMK2
MrFredrik skrev:Tänkte precis skapa en sådan här tråd!
Ska skicka mitt brev vilken dag som helst.
Ja fy fan!! Tänk när polisen sätter blåslampa på dej utifrån ett positivt halsflusstest från -92!! DÅÅÅÅÅ ligger du illa till.....
Postat: sön 22 jun 2008, 09:53
av anli
Dagens i-landsproblem.
Postat: sön 22 jun 2008, 10:27
av GandhiMK2
Ni som orkar noja på det här...ni är såna offer för det journalistiska horeriet i det här landet. Skräm upp folk så säljer vi fler tidningar.
Det är naturligtvis jävligt farligt att ha sitt dna i ett polisregister.....OM MAN ÄR EN BROTTSLING.....eller tror ni verkligen att ni kommer att hamna i finkan utifrån att i stått och petat naglarna på t-centralen på exakt den plats där ett mord begås 12 timmar senare?
När man är på provtagning på ngn av karolinskas mottagningar i sthlm så får man alltid frågan om det är ok att dom tar med provet i forskning, dvs att det hamnar i register, och för mej är det självklart att dom får använda mitt trötta blod till något positivt om det går....men man kanske skulle akta sej...man kan ju bli misstänkt i något sammanhang som man aaaabsolut inte har ngt med att göra.....yeah....r_i_g_h_t...
Postat: sön 22 jun 2008, 10:46
av Svensson
Men det är lite intressant. Om man för 20-30 år sedan skulle berättat om FRA-lagen, DNA-register och bevakningskameror precis överallt och alla elektroniska avtryck man lämnar efter sig när man använder betalkort. Lägg där till mobiltelefonerna som avslöjar vilket geografiskt område du befinner dig i etc. etc. så skulle det lätt framstå som en skräckvision som garanterat inget politiskt parti öppet hade vågat stå för.
Postat: sön 22 jun 2008, 10:56
av anli
Ännu har ingen tagit upp våra utomjordiska besökare. De kommer naturligtvis att utnyttja denna information i onda syften.
Med den USA:s hemliga styrande makts (inte presidentfasaden förstås) goda minne.
Postat: sön 22 jun 2008, 11:29
av Fungrim
Svensson skrev: Lägg där till mobiltelefonerna som avslöjar vilket geografiskt område du befinner dig i etc. etc. så skulle det lätt framstå som en skräckvision som garanterat inget politiskt parti öppet hade vågat stå för.
Hah. Lustigt att du skulle nämna det, ytterligare en av Tomas Bodströms våta drömmar är på upp på tapeten igen:
Teledatalagring (inklusive var mobilen befinner sig vid samtalet).
Och Figge, har du läst om PKU-registret i någon av kvällstidningarna? Hmmm? Från där jag sitter (och jag läser förvisso inte dom tidningarna) så är det snarare så att media varit oansvarigt slappa angående FRA-lagen, dom kom igång när det var alldeles försent och det är snarare bloggar och aktivister som fått dom på banan överhuvudtaget. Jag tycker också ditt resonemang är lite naivt, om vi inte försvarar principer så öppnar vi dörren för missbruk. Demokrati som jag vill ha den bygger på en transparant regering och skyddade medborgare, inte tvärt om.
Jaja, det verkar som andra regeringar inte är helt glada på sådana här ideer i alla fall. Något att trösta sig med:
Belgien drar funderar på att dra Sverige inför Strassbourg.
Postat: sön 22 jun 2008, 11:41
av gäst
Om dessa lagar gör att polisen tar någon som begått ett allvarligt brott så är det för mig helt ok. Jag t.om. välkomnar det. Kolla gärna mitt DNA och filma mig gärna på stan om de nya lagarna innebär att om jag får ordentligt med stryk eller misshandlas till döds någon gång så kan gärningsmannen bindas till brottet.
Vad politiska partier tyckte för 20-30 år sedan är för mig helt oviktigt, vi hade inte samma brottslighet då och massor av lagar som rör allt möjligt har ändrats sedan dess. Jag personligen begår inga brott så jag skiter precis i om jag finns i register eller ej. Vad är ni så rädda för egentligen? Förmodligen är ingen som skrivit i denna tråd en tung brottsling som har anledning att oroa sig men ändå skall alla skriva brev hit och dit. Tror ni polisen letar DNA på gräsmattan där partytältet stod när ni har spelat covers på grannens 50-årsfest och fått en femhundring och några öl som ni inte tänkt ta upp i deklarationen?
Postat: sön 22 jun 2008, 12:08
av Fungrim
Johannes skrev:Jag personligen begår inga brott så jag skiter precis i om jag finns i register eller ej. Vad är ni så rädda för egentligen?
Rädd? Jag är förbannad, sådana här idiotier har en tendens att irritera mig. Två snabba poänger: 1) Du verkar anta att den här sortens övervakning och registrering är felsäker och bara kommer att vara dålig mot dom som på något sätt (vilket sätt?) förtjänar det, och så är det tyvärr inte. Om det vore det, för att ta ett orelaterat exempel, skulle trängselskattkamrorna i Stockholm klara alla bilskyltar och aldrig ge fel nummer. 2) Att lagarna inte gör något för att resultatet överväger nackdelarna, vilket jag tror är fel. Det är falsk säkerhet, ett spel som snarare försämrar säkerheten, men känns bra. Jag skulle likna det vid säkerhetskontrollen på flygplatser. Det låter som en bra ide bland bladvändare och skrivbordsryttare, men det ger inga som helst resultat och invaggar oss i en falsk säkerhet.
Postat: sön 22 jun 2008, 12:28
av gäst
Fungrim skrev:Johannes skrev:Jag personligen begår inga brott så jag skiter precis i om jag finns i register eller ej. Vad är ni så rädda för egentligen?
Rädd? Jag är förbannad, sådana här idiotier har en tendens att irritera mig. Två snabba poänger: 1) Du verkar anta att den här sortens övervakning och registrering är felsäker och bara kommer att vara dålig mot dom som på något sätt (vilket sätt?) förtjänar det, och så är det tyvärr inte. Om det vore det, för att ta ett orelaterat exempel, skulle trängselskattkamrorna i Stockholm klara alla bilskyltar och aldrig ge fel nummer. 2) Att lagarna inte gör något för att resultatet överväger nackdelarna, vilket jag tror är fel. Det är falsk säkerhet, ett spel som snarare försämrar säkerheten, men känns bra.
Jag skulle likna det vid säkerhetskontrollen på flygplatser. Det låter som en bra ide bland bladvändare och skrivbordsryttare, men det ger inga som helst resultat och invaggar oss i en falsk säkerhet.
Och där tog diskussionen slut. Det finns ingen anledning för mig att fortsätta diskutera när man märker att den man diskuterar med inte har en aning om vad han skriver utan bara slänger ut påhittade argument för att "vinna" diskussionen. Du tycker bl.a. att säkerhetskontrollerna på flygplatserna inte ger några som helst resultat. Det får du tycka
men du får diskutera det med någon annan, jag säger tack och hej och går ut i solen.
Postat: sön 22 jun 2008, 12:35
av Fungrim
Johannes skrev:Det finns ingen anledning för mig att fortsätta diskutera när man märker att den man diskuterar med inte har en aning om vad han skriver utan bara slänger ut påhittade argument för att "vinna" diskussionen.
Du är välkommen att avsluta eftersom du baserar dina utalanden om mig på ogrundade antaganden. Men en sak håller jag med om, jag har ingen som helst lust att "diskutera" med dig heller.
Postat: sön 22 jun 2008, 12:57
av Fungrim
Johannes skrev:Berätta i stället varför du tycker att säkerhetskontrollerna på flygplatserna inte ger några som helst resultat, så får vi lite att skratta åt.
Eftersom du inte frågade, utan gjorde ett statement, och sa att du avslutat din del här så tyckte jag det var onödigt att lägga energi på att fortsätta. Att säkerhetskontroller på flygplatser är rätt meningslösa har diskuterats rätt länge på andra ställen.
Här är en bra artikel från New York Times att starta med för den som är intresserad.
Postat: sön 22 jun 2008, 13:16
av Fungrim
Hmmm, det verkar som Johannes tagit bort ett inlägg han gjorde mellan mina två senaste. Nåja, jag ber om ursäkt för trådkapningen. Nu tänker jag också gå ut i solen.
Postat: sön 22 jun 2008, 13:21
av Diesel
Nästa problem med alla dessa register och skit är ju att man aldrig är säker på vem som får tag på informationen.
Det finns ganska många feta hemliga system som knäckts av hackers och spridits på nätet

Postat: sön 22 jun 2008, 13:35
av gäst
Fungrim skrev:Johannes skrev:Berätta i stället varför du tycker att säkerhetskontrollerna på flygplatserna inte ger några som helst resultat, så får vi lite att skratta åt.
Eftersom du inte frågade, utan gjorde ett statement, och sa att du avslutat din del här så tyckte jag det var onödigt att lägga energi på att fortsätta. Att säkerhetskontroller på flygplatser är rätt meningslösa har diskuterats rätt länge på andra ställen.
Här är en bra artikel från New York Times att starta med för den som är intresserad.
Jag har inte läst vad som diskuterats
"på andra ställen", inte heller har jag tänkt läsa artikeln från New York Times. Jag ville veta vad
du tyckte, inte vad du tror dig tycka för att någon på en stor tidning tycker så. Skulle du känna dig säker om vi slopade säkerhetskontrollerna på flyget? Jag skulle det absolut inte. Vi har idag stora säkerhetskontroller på de flesta flygplatser. Garanterar det vår säkerhet? Nej. Förbättrar den vår säkerhet? Ja. Oavsett vad det nu står i NY Times-artikeln så händer det sällan att flygplan kapas och det hade garanterat hänt oftare utan kontrollerna. Det räcker för mig, då spenderar jag gärna några extra minuter med att bli visiterad och få mitt bagage genomlyst. Samma sak med DNA/avlyssning. Det är inget som påverkar mig men förhoppningsvis hindrar det till viss del t.ex. införsel av knark och misshandel/mord genom att vissa av de som utför sådant kommer att sitta på kåken.
När det gäller det här med att diskutera med dig: Du är ganska virrig och verkar inte veta riktigt vad du tycker, du verkar mest vara arg på något, oklart vad. Det gör att jag säger nej tack. Du får ha en fin sommar. Nu ger jag mig återigen ut på min balkong. Tja!