Har nu PC, men om lönen tillåter så hade det vart bra med macbook, men jag får utgå från PC.
Jag behöver: Ljudkort, mic, midiklaviatur, studiolurar.
Jag vill att det ska låta BRA! Så vill helst ha ljudkort med bra preamp etc.
Ljudkort som jag kollat in är:
Tascam us-600, där fördelarna är usb 2.0 och fyra input-kanaler, nackdelar är att jag inte vet hur bra preampen är?
http://www.thomann.de/se/tascam_us_600.htm
Focusrite 6 usb, där fördelarna är en bra mic-preamp efter att ha läst på forum, och finns en bra bundle-deal på thomann. Nackdelar är att det är usb 1.1 och "bara" två kanaler, det kanske räcker dock.
http://www.thomann.de/se/focusrite_saffire_6_usb.htm
http://www.thomann.de/se/focusrite_saff ... bundle.htm
När man kommer till micar då, tänker jag mig en bra sångmic, och som kan användas till lite allt, aukustisk gitarr, kanske mica nån stärk i nått reverbigt rum med mera. Vill egentligen ha en shure sm7 B, men den är för dyr (3500 kr). Har kollat på röde nt1a, samt T-bone mikrofonen som följer med i bundlen med saffire-ljudkortet. Frågan är bara om t-bone-micen är OK?
studiolurar hade jag tänkt mig beyerdynamics dt-250, då jag vet att de är bra och vill inte snåla när det gäller lurar.
Min största fråga är: Går det bra med usb 1.1 för hemmastudiobruk? Eller är det gränsfall? Jag vill inte ha några problem.
Ifall någon har haft nått att göra med tascam us-600 eller T-bone sc400 så lämna gärna nån kommentar!

Tack så mycket!