Sida 1 av 1

Val av monitorer

Postat: mån 23 mar 2009, 22:08
av Surfin'
Är på jakt efter ett par monitorer och jag har läst igenom gamla trådar och sökt på nätet men känner mig fortfarande väldigt osäker i mitt val. Monitorerna är främst tänkt för musiklyssning men kommer att användas i en liten mini hemmastudio för lite inspelningar också. Då monitorerna används hemma så är det sovrumsnivå som gäller och de skall låta bra på den ljudnivån.

Budgeten är max 2000:-/paret. Skulle det behövas för att förhöja musikupplevelsen och kvalitén så kan jag eventuellt sträcka mig till 2500-3000:- men inte längre!

Vad skall man titta på? ESI nEar05 verkar vara någon sorts form av budget standard om jag inte har uppfattat det fel, någon som testat/äger? juste? Fostex verkar vara populärt också.

Postat: mån 23 mar 2009, 22:16
av TDHP
Jag är skitnöjd med mina Fostex PM-2 mk 1, men det är ju lite över din budget. Ligger på ca 3500:-/st.

Postat: mån 23 mar 2009, 22:18
av Oberg
skulle prova samsungs mediaone serie tjejen har mitten modellen som går på 1200:- paret, de största går på 1500 har jag för mig, låter jävligt bra.

annars kan jag tipsa om tapco´s monitorer!

Postat: mån 23 mar 2009, 23:13
av dereborn
Phonic. Låter bra - kostar nästan inget.
Jag har ett par ESI, och det är OK som datorhögtalare, men absolut inte som studio/referenslyssning. Alldeles för loudness-skadat sound för det.

Postat: mån 23 mar 2009, 23:28
av basmartin
Alesis är också helt ok. Finns lite olika modeller att välja mellan.

Postat: tis 24 mar 2009, 00:14
av Surfin'
Basmartin: någon speciell Alesis modell du rekommenderar?

Postat: tis 24 mar 2009, 00:20
av basmartin
Mumin skrev:Basmartin: någon speciell Alesis modell du rekommenderar?
Jag har bara provat M1 Mk1 och Mk2, men jag har hört att även de billigare M1 520 och M1 620 ska vara bra. Verkar som att Alesis har sänkt priset på M1 Mk2, iaf så är de billiga på thomann just nu. Den har varit dyrare än M1 620 förut.