Sida 1 av 1

Fostex LR16 -> Live-inspelnings-mixer-hårddisk-stagebox

Postat: tis 15 dec 2009, 00:22
av Rix
Då har prylgalningen Duracell skaffat en ny mojäng till studion. Fostex LR16. Vad är nu det undrar vän av ordning? Jo, ett komplett liveinspelningskit med mixer. Ser ut såhär (länk i bilden):
Bild
Klumpen baktill innehåller nån form av dator, en hårddisk (80 GB), pre-ampar och fungerar som en stagebox. Man slangar alla mickar till den, kopplar den till PA:t och sen (här kommer pricken över i) drar man en TP-kabel (helt vanlig CAT-5 nätverkskabel, upp till 50m) till mixerplats (gissa om det är skönt att slippa multikabelshelvetet!). Där ställer man inspelningsnivåer (limiter finns inbyggt) sen mixar man liveljudet helt oberoende av inspelningsnivåerna. På disken lagras sen varje spår för sig som en WAV-fil. Tanka ut och lasta in i lämpligt program och mixa. Ca 16 h spelar man in om man kör 16 spår, 16 bit, 44.1 kHz.

Vi testade detta i lördags på ett litet gig – fy böfvelen va sjukt smidigt.

Jag lägger ut lite korta ljudklipp i morrn om nån mot förmodan skulle vara intresserad.

(Duracell får smiska mig om jag skrivit fel nånstans! Oh, spank me plenty.)

Re: Fostex LR16 -> Live-inspelnings-mixer-hårddisk-stageb

Postat: tis 15 dec 2009, 00:32
av Duracell
Rix skrev:
(Duracell får smiska mig om jag skrivit fel nånstans! Oh, spank me plenty.)
Onej, stämmer precis förutom att man naturligtvis kan mixa det inspelade direkt från bordet på det gamla hederliga sättet utan dator om man vill. Smisk får du när du vill, så ofta du ber om det.. :P

Postat: tis 15 dec 2009, 01:38
av newheartshadow
Ballt! Lite synd att de inte kostade på 24 bitar fast det kanske inte behövs så ofta?
Kosta?

Postat: tis 15 dec 2009, 08:32
av inber
1 845 EUR hos Thomann. Så slipper ni googla själva, ni som är lika nyfikna som jag.

Postat: tis 15 dec 2009, 08:37
av B-Å Åhs
Vilken kul pryl , vill ha !

Postat: tis 15 dec 2009, 11:49
av Duracell
Tysken är dyr. Finns billigare i GB. Köpte min på Ebay. Den kan naturligtvis även 24bitar 48khz.

Postat: tis 15 dec 2009, 13:59
av Rix
Så här lät det i lördags.. http://dl.dropbox.com/u/5913/LR16/klipp ... 091212.mp3

Slangat via LR16. Tror inte Duracell meckat alltför mycket i efterhand.

OBS! Detta är inget medley utan det råkade bli så när jag klippte ihop dem. Bara så ni inte får några idéer.

Postat: tis 15 dec 2009, 14:29
av Hellish
Riktigt smidigt!

Har för mig att nåt företag har börjat använda samma lösning i multikabelsammanhang också. Man kopplar in själva dosan i ena änden och xlr-piskan i den andra. Fin skit!

Postat: tis 15 dec 2009, 14:31
av inber
Åh, vad bra!

Men vafannudå? Det är ju bortklippt före gitarrsolot på Highway Star! Helgerån!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:













Kanonbra! Och köttigt basljud på båda låtarna. :D

Postat: tis 15 dec 2009, 14:38
av Rix
inber skrev:Åh, vad bra!

Men vafannudå? Det är ju bortklippt före gitarrsolot på Highway Star! Helgerån!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Kanonbra! Och köttigt basljud på båda låtarna. :D
Hehehe.. Det är orgelsolot som inleds på bas, sen lät det inge vidare, därför jag klippte! :mrhappy: