Sida 1 av 1

Fast track M-audio hjälp

Postat: fre 09 apr 2010, 12:17
av F-klav
Hej
Jag har något som heter Fast track M-audio och som är en pryl som man kopplar till ett usb-uttag på en Mac och spelar in. Jag har bara använt den för sång och då funkar den klockrent med Audacity, toppen för att göra demos, skapa sångstämmor och spara samt för att repa hemma och höra hur det blir. Men...

den ska också gå att använda till gitarr/bas genom ett plugguttag och en omkopplingsknapp från mick till denna ingång. Dock får jag varken gitarr eller bas att ljuda genom denna. Har testat att plugga in den i detta läge, att ha kvar micken i, att ta ur micken att byta läga när den redan är inpluggad osv, men inget tycks hjälpa. Är det fel på prylen, eller är det bara jag som är oteknisk (mest troligt).

Hoppas någon har svaret på hur jag ska göra, skulle vilja kunna spela in min bas i övningssyfte också.

Postat: fre 09 apr 2010, 13:20
av TDHP
Är det ett sånt här?

Bild

Postat: fre 09 apr 2010, 18:19
av engson
Förstår inte "plugguttag".
Du ska plugga in gitarren/basen i samma kontakt som du sätter miken i. Det är combokontakter.

Postat: lör 10 apr 2010, 01:33
av enor
Fast Track är en mindre modell som bara har en mikingång och en lineingång. Mikingången blir "input 1" och lineingången "input 2"... det är alltså ett 2-kanaligt interface.

För att få ljud ur teleingången in i Audacity, måste du ställa om i Audacity så att du spelar in ingång nr 2 istället för 1. Troligtvis kallas 1 resp 2 för "left" och "right" i audacity... så klicka på kanalens namnfält för en popuplista, där du kan välja att spela in höger sida istället för vänster (som är det automatiska valet annars).

Postat: lör 10 apr 2010, 03:27
av engson
engson skrev:Förstår inte "plugguttag".
Du ska plugga in gitarren/basen i samma kontakt som du sätter miken i. Det är combokontakter.
Fel av mej igen. Ber om ursäkt. Nu ska jag vara tyst... Lyssna på enor istället! :)

Postat: lör 10 apr 2010, 11:15
av F-klav
enor skrev:Fast Track är en mindre modell som bara har en mikingång och en lineingång. Mikingången blir "input 1" och lineingången "input 2"... det är alltså ett 2-kanaligt interface.

För att få ljud ur teleingången in i Audacity, måste du ställa om i Audacity så att du spelar in ingång nr 2 istället för 1. Troligtvis kallas 1 resp 2 för "left" och "right" i audacity... så klicka på kanalens namnfält för en popuplista, där du kan välja att spela in höger sida istället för vänster (som är det automatiska valet annars).
Tack, det skulle kunna vara detta, det är i alla fall inget som jag har testat än :) Återkommer med feedback, men min nya bas har kommit, så jag ska åka och hämta den i stan strax och sen har jag nog bara tid för spelande under dagen, men jag återkommer som sagt.

Angående bilden ovan, den på bilden ser mer avancerad ut, min är enklare, så som beskrivs ovan här i citatet.

Postat: lör 10 apr 2010, 18:21
av enor
En fundering bara.. varför spelar du in i Audacity, när Pro Tools Essential följer med till dom där ljudkorten? :)

Postat: sön 11 apr 2010, 05:25
av F-klav
Vilka ljudkort? Jag kör Mac, jag behöver inte köpa till hårdvara :P

Postat: sön 11 apr 2010, 09:40
av dereborn
M-audio fast track ÄR ett ljudkort...

Postat: sön 11 apr 2010, 11:13
av enor
F-klav skrev:Vilka ljudkort? Jag kör Mac, jag behöver inte köpa till hårdvara :P
Hahahahaha!!

Mac-talibanernas hjärntvättningsreklam har varit synnerligen framgångsrik på dig. Men du förstår, dom ljuger så deras tunga blir svart.

Ditt M-Audio Fast Track ÄR nämligen hårdvara, som du bevisligen behövt köpa. "Hårdvara" är allt som du kopplar till din dator, eller bygger ut den med. Inte nog med att Fast Track är "hårdvara", dessutom är det ett "externt ljudkort". Och dessutom följer det med ett programvarupaket till det som innehåller en lightvariant av Pro Tools, och massa trum- och instrumentloopar.