Sida 1 av 1

börja spela in material hemma.

Postat: ons 12 sep 2012, 17:09
av Dreamer
Hej, jag har lust att börja spela in lite eget material hemma, Gitarr, bas, sång.
men jag vet inte hur jag ska komma igång, vad behöver man. vilka program rekommenderas?
hur fixar man direkt inspelning från gitarr/bas. så man får ljudet så rent som möjligt.
MVH, André

Re: börja spela in material hemma.

Postat: ons 12 sep 2012, 21:56
av cub
Vad har du för något redan idag? En dator av något slag? Kan vara en riktlinje så man vet om man ska rekommendera mac, win eller linux program ex. Annars skulle jag lite löst säga ett usb-ljudkort med 1-2 kanaler, Reaper DAW på windows/Ardour på linux/Mac Garageband. Sedan kan du hitta plugins till programmet i datorn för att lägga på förstärkarsimulator t ex. Om du inte redan har en förstärkare av något slag med en shysst line out?
För att få in sången behöver du en mikrofon också såklart. Om jag började om från början skulle min första mick åter igen blir en Shure SM58, men en SM57 är också smidig till det mesta. Andra rekommenderar att köpa en kondensator-mick som första mikrofon, ex TSM MT87.

Re: börja spela in material hemma.

Postat: tor 13 sep 2012, 10:19
av cub
Glömde att jag skrev lite om det efter en artikel i DN: http://www.bandinfo.net/?p=1601" onclick="window.open(this.href);return false;
Kanske finns något att snappa upp.

Re: börja spela in material hemma.

Postat: tor 13 sep 2012, 22:07
av Dreamer
Tack så jätte mycket för hjälpen, Jag har en Datorn med Windows xp och en med 7. slarvigt att inte nämna det!
vilket ljudkort skulle du rekommendera?

Re: börja spela in material hemma.

Postat: tor 13 sep 2012, 22:45
av cub
Dreamer skrev:Tack så jätte mycket för hjälpen, Jag har en Datorn med Windows xp och en med 7. slarvigt att inte nämna det!
vilket ljudkort skulle du rekommendera?
Det som funkar i din dator och du får billigast! :wink:

Nej, men annars är det väl en smaksak. Exempel på ljudkort som ofta nämns är M-Audio Fast Track Pro och Focusrite Saffire 6. I linux-världen så verkar Edirol UA-25EX vara en enhet som fungerat bra med drivrutiner och program.

Re: börja spela in material hemma.

Postat: lör 15 sep 2012, 23:17
av Dreamer
okej, ska kolla upp dom! tack för hjälpen!:)

Re: börja spela in material hemma.

Postat: tis 23 okt 2012, 20:15
av gabrieldahl
kan verkligen rekommendera att linea (ev. micka om du har möjlighet) förstärkare till ljudkortet. tycker att det kan bli lite väl tråkigt ljud att bara line:a bas/gitarr rätt in och dra processorkraft med förstärkarsimulatorer (jag använder iofs bara pro tools som kanske är i tyngsta laget för min dator).

edit: kanske är lite överkurs också. men att skaffa ljudkort, hörlurar och (ev) mick är väl första steget (iallafall om du vill spela in sång) och en bra bit påväg! :)