Jag hittade hit tack vare min bror; pn - som har varit medlem här ett tag. Det är också tack vare honom som jag fått smak på basar på äldre dar. Han har lirat bas sen 11-årsåldern, och också turnerat/släppt plattor med Meshuggah.
Själv har jag varit "hobby-gitarrist" sedan tonåren (typ 25 år..), men efter att fingrat på brorsans olika basar under alla år blev jag alltmer sugen på att själv införskaffa ett fyrsträngat instrument (Ja ja, visst finns det 5, 6 osv; Men jag säger som Stanley Clarke: Jag har fullt upp med fyra strängar! Tack, Stanley..).
Jag insåg också ganska snabbt att alla dessa gitarrister, sångare o trummisar, vilka det finns ett överflöd av, behöver BAS för att överhuvudtaget överleva.. Min strävan är att bli en "hyfsad bassist", för mitt eget höga nöjes skull (och för att deras egon ska uppfyllas..

Basinspirationerna kom i tonåren: Steve Harris (slipade strängar!) på tidiga Maiden-plattorna, Geezer Butler (grymt underskattad enligt mig..), Geddy Lee (den 27/10 smäller det!!), men senare också naturligtvis funk/fusionsvänget från 70-80-talet.
Hejira (från -77 tror jag) med Joni Mitchell är fortfarande en av mina favoritskivor; Jonis "strata-komp" tillsammans med Jacos finkänsliga
spel är så vackert och tidlöst så att man nästan blir tårögd varje gång..
Tycker också att Paul McCartney borde få mer credd för sitt melodiska spel på 60-talet. Givetvis diggar jag schysst kontrabas-lir också, jazz, rockabilly eller whatever (Hoppas brorsan tar sig i kragen o renoverar sin vintage-kontra snart..).
Ja, just det, vad spelar jag på? Givetvis på rekommendationer av min bassist-bror, som pratade sig varm om äldre Yamaha-basar. Tack vare honom är jag sen ett par år tillbaka lycklig ägare av en Yamaha BB 2000 från -83, för ett mycket rimligt pris. Den säljer jag ALDRIG..
Ska knäppa en bild på henne och lägga upp i bas-tråden vid tillfälle. Oj, vad mycket pladder det blev av det här..