Sida 1 av 1

Kallebass

Postat: ons 03 nov 2010, 20:57
av kallebass
Hej på er alla.
Tänkte presentera mig på forumet. Carl Johan Höijer, häromkring känd som Kallebass. Bassist i reggaebandet Root Republic, ett litet, synnerligen okänt band från Södra Sandby utanför Lund. När jag inte spelar bas är jag läkare, hjärtspecialist i Lund och sysslar med hjärtrytmrubbningar och pacemakers och sånt. Känd på kliniken som "Dr Rhythm", hehe.
Annars är jag far till tre döttrar (5,8 och 11), intensiv hobbykock och matskribent, trädgårdsodlare, cykelfreak m.m.
Nu är jag 44 och bas har jag spelat av och till sen tonåren, först punk och sedan harvat i diverse lösa och tröstlösa coverband. Detta har lett till att jag svurit en dyr och helig ed på att aldrig spela Honky Tonk Woman en gång till så länge jag lever. Till slut hittade jag rätt då jag och gitarristen och trummisen i det senaste (sista) coverbandet kom ut och erkände vår läggning som garderobsrastas och på den vägen är det.
Finns det förresten någon undergrupp av reggaebasister här på Pratabas?
Jag har sett Lars på bas skymta förbi, respekt till honom. Inte minst för att jag har sett Svenska Akademien massor av gånger (Sveriges bästa liveband var dom) men jag har nog aldrig sett honom spela på samma bas två gånger.

Till min egen rigg:
För några år sen tog jag steget över till bandlöst och jag kommer nog aldrig att gå tillbaka igen. Bandlöst är så mycket roligare och känns nu mycket mer naturligt, får jag en bandad bas i näven känns de där metallstavarna bara i vägen. Speedbumps som Jaco sa.
Med bandlös ändrar jag egentligen aldrig rattarna på basen, jag tycker man kan få så otroligt olika ljud ur basen beroende på hur och var man spelar med högerhanden att det inte behövs. Eftersom jag av naturliga skäl inte kan få för mycket låga bastoner är femsträngat också ett naturligt val.
Min första bandlösa femma är en "Unicornifierad" Warwick Corvette. Christian hjälpte mig med den, han bandade inte bara av den, han hyvlade ner hela halsen och la dit en otroligt fet och solid bit ebenholtz till greppbräda, hård och tung som sten men otroligt skön att spela på. Sen fräste han om kroppen och tryckte dit ett pat Kent Armstrong mickar av bara farten. Jag tyckte han var enormt schysst som tog sig tid att fila på min Warwick, trots att han hade egna beställningar att hinna med. B.l.a minns jag att jag fick vänta några veckor extra för att det var någon snubbe som hette Mark King som hade bråttom att få sin bas...

Enda felet på Warwicken är att den ser lite gubbig ut tycker jag.
Därför beställde jag i våras en custombyggd Sandberg California JM, femsträngad bandlös såklart, bara för att den är så fantastiskt snygg. Den kör jag mest på numera.
När det gäller strängar har jag starka åsikter även där; Thomastik Jazz Flats är det som gäller för bandlös reggae. Dock har jag upptäckt att B-strängen kan bli lite grumlig när man dragit ner det mesta av diskant och övre mellanregister på stärkaren så jag har satt på en Roundwound B-sträng. Ser lite konstigt ut men funkar skitbra.
Lådan på bilden är från början en Ashdown 2x10 + 1x15 där jag satt in nya Eminence Neodynium element som låter mycket bättre och väger ingenting. Samt målat lite som syns.
Toppen är en Markbass TA-501. Kan inte ge nog med beröm åt den. Absolut bästa topp jag någonsin spelat på.
Problemet är bara att jag är så nöjd med min rigg att jag inte längre har nåt kvar att få GAS på. Skulle möjligen vara en femsträngad paddelbas, Steinberger är ju en gammal favorit hos reggaebasister. Vet någon om Steinberger gjorde några femsträngade? Bandad i så fall, bandlös kan man nog glömma.


Bild
Bild

Kolla gärna in bandet på: http://www.myspace.com/rootrepublic

Postat: ons 03 nov 2010, 21:14
av Klopper
Välkommen till din basoas i cyberspace! :D

Postat: ons 03 nov 2010, 21:44
av kallebass
Verkar som om jag också skulle kvala in i gruppen 40+

Postat: ons 03 nov 2010, 21:47
av Klopper
kallebass skrev:Verkar som om jag också skulle kvala in i gruppen 40+
Du är välkommen där också. :D

Postat: ons 03 nov 2010, 21:48
av Mr Praline
Välkommen! Fin Warwick!

Postat: ons 03 nov 2010, 23:04
av TDHP
Hej! :D

Postat: ons 03 nov 2010, 23:32
av Funkfingers
:vinkar:

Postat: ons 03 nov 2010, 23:34
av Valle
Välkommen

Postat: ons 03 nov 2010, 23:43
av Sunken
Välkommen! :)

Postat: tor 04 nov 2010, 10:55
av 200071
Hej och välkommen!

Postat: tor 04 nov 2010, 11:07
av Liten
:vinkar:

Postat: tor 04 nov 2010, 11:22
av Tarzan08
Nämen tjenare...
ha så kul!

Postat: tor 04 nov 2010, 14:51
av Fender
:vinkar:

Postat: tor 04 nov 2010, 14:55
av funkys**t
Välkommen hit!

Postat: tor 04 nov 2010, 15:25
av Pebbe
Välkommen! :vinkar:

Postat: tor 04 nov 2010, 15:33
av Daionsavage
Wehlcam mon! :wink:

Criss är väl den meste reggaebasisten som jag kommer på såhär på rak arm.

ps: södra sandby har jag passerat många gånger -jag gjorde min vapenfria plikt på revinges räddningsskola! ds

Postat: tor 04 nov 2010, 16:08
av Bean
Hellay och välkommen! :vinkar:

Postat: sön 07 nov 2010, 18:25
av GurraG
Hej och välkommen!

Postat: sön 07 nov 2010, 23:45
av brempa
Hej & välkommen!

Postat: ons 15 dec 2010, 14:10
av BassiLow
lite sen hälsning men,
hej å välkommen