Sida 1 av 1

Demo av Tubeworks Bluetube-distpedal och Texas P-bas!

Postat: tis 30 jun 2009, 23:45
av hosse
i brist på bättre sysselsättning så tvingade jag Rix att hämta upp mig för att sedan bege oss till Chateau Borginger. där kopplade vi en styck bas i en styck pedal och sen in i datorn medelst ren line-signal. basen som användes är en Texas P-bas, helt orginal. rätt heta mickar men det framgår givetvis inte i testet då enbart en bas användes. pedalen inhandlades av mig för ett tag sen av Roborock här på forumet och är alltså en rördriven distpedal tillverkad av Tubeworks. företaget gick sedermera upp i Genz-Benz har jag för mig.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I8qE9gsGGNA[/youtube]

det är extremt taffligt lirat, men det var inte målet med denna operation.

först ut är den rena signalen. därefter sparkar jag igång pedalen med Drive på kl 12 och spelar först en tafflig trudelutt med plektrum och sen en ännu taffligare trudelutt med fingrarna. spricker upp en aning, men det beror mest på anslaget. lite småmysigt sådär. när jag spelar på lånad transistor-stärkare använder jag ofta Driven runt kl 12 för att värma till ljudet och få lite rörkänsla.

därefter krämar jag på Driven till kl 15. ganska märkbart skillnad. same procedure as last year, James. det är runt kl 15 jag jag lägger Driven på i bandsituation med min egen rörstärkare och då är pedalen enbart en dist.

sist men inte minst så åker Drive upp på full patte. hyfsat trasig signal, låt dock lite snällare när man line:ar än om man kör pedalen i en transistorstärk på denna inställningen.

lite kort om basen också kanske...

ja, det är ju en budget-bas. den föll inte Rix i smaken, men han är ju skåning och det får man väl se som en belastning i sammanhanget. strängarna som sitter på är orginal och mer än så vet jag inte. låter rätt kackigt men har inte råd att byta. bandslip behövs och även en justering av stränghöjden som är rätt... mastig. konturerna på kroppen är inte lika fint avrundade som på Fender, men i övrigt så är finishen bra. halsen är högblanklackad FÖRUTOM greppbrädan av någon märklig anledning. radien på greppbrädan är ganska platt och och halsen i sig ganska bred vid sadeln men inte så mullig/rund. påminner rätt mycket om Fenders AV 57-halsar och det är kanske inte så förvånansvärt då basen är en efterapning av denne.

nu ska jag ta en kall öl.

Re: Demo av Tubeworks Bluetube-distpedal och Texas P-bas!

Postat: ons 01 jul 2009, 00:01
av Klopper
hosse skrev:nu ska jag ta en kall öl.
Ta en kall dusch åxå! :lol:

Postat: ons 01 jul 2009, 10:37
av Rix
Bump!

Postat: ons 01 jul 2009, 12:13
av anli
Länken funkar inte just nu, men jag (and my buddy Jack D) har testat Hosses pedal med min The Ox p-bas och den var hur bra som helst.

Mastig stränghöjd är manligt

Postat: ons 01 jul 2009, 12:24
av Dr_Blues
Skiiitaaabraaa Hosse :tummenupp: :tummenupp:

Djävligt bra recension!!!

Fan till och med jag blir sugen att inhandla... :wink:

Mer av denna varan på forumet, riktigt imponerad över denna recension...