Sida 1 av 1
Tips på övningar.
Postat: tor 06 nov 2008, 10:19
av Johan_
Har precis kommit igång och börjat öva kontra igen, behöver lite tips på övningar då jag blivit lite less på de jag använder mig av för tillfället.
Postat: tor 06 nov 2008, 12:46
av cougar
kolla på youtube.. har lärt mig en del där och fått tips här. hehe
Postat: tor 06 nov 2008, 13:32
av Gunk
Det finns någon dansk professor i ämnet som min lärare tipsade mig om. Jag har inte den blekaste om vad han heter men han är dansk i alla fall!

Postat: sön 07 dec 2008, 21:57
av inferno
Skulle man inte kunna slänga upp en sticky med lite övningar här på forumet? Det enda tipset jag fått hittills är att spela med till skivor, men det måste väl finnas nån som sitter på några bra övningar man kan slänga in då och då.
/Inferno
Postat: sön 07 dec 2008, 22:52
av jannej
Har du kollat in Simandl? John Pattitucci har gjort en bok schyssta etyder som jag kan rekommendera. Inget du plöjer pärm till pärm men något att bita ibland.
...eller så kollar man in den här killen

[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=QlUeN2Ye ... re=related[/youtube]
Postat: sön 07 dec 2008, 23:35
av Ale
Ja kolla igenom simandl och rabbath-metoderna.
Öva stråkspelet för att förbättra intonation.
Kör omvändning av treklanger över hela halsen. Kör skalor i kvintvirkel, paraleller osv. Skalor i två oktaver för att öva tumläget. Osv, finns hur mycket som helst som bör göras.