Sida 1 av 1

Eagle Stella

Postat: sön 24 maj 2009, 17:24
av EnemyZ
Vad är det för fel på dem?

Har spelat elbas ett tag nu och är har varit sugen på en kontra ett tag nu. Är den värd sina pengar att ha som första prova-på-kontrabas?

Edit:
Tänkte att man skulle passa på att fråga om någon vet hur de skilljer sig från Eagle Shaking Billy. Någon som vet?

Postat: sön 24 maj 2009, 20:22
av inferno
Personligen skulle jag hellre köpa en kontra från thomann.de än en Eagle. Spelar själv på en Thomannkontra och den funkar bra. Har heller aldrig hört nån som varit direkt missnöjd med dom. Om du söker lite på forumet här så hittar du en del trådar angående Thomannbasarna samt Eagle Stella. Skillnaden mellan en Stella och en Shakin Billy är väl bara lacken såvitt jag förstår. Löjligt överprisade basar i mitt tycke och väldigt fula eldflammor på Shakin Billy basarna, ser ut som något ett barn gjort med lite maskeringstejp och några sprejburkar.

/Inferno

Re: Eagle Stella

Postat: mån 25 maj 2009, 13:43
av Stefanson
Stellan är helt ok att lira på, kolla bara att greppbrädan är rak.
Låter förhållandevis helt ok.
Lacken på min släppte otroligt lätt tyvärr.

Shaking Billybasarna har väl Ebenholzgreppbräda numera tror jag.
Tyckte förövrigt att de har skönare hals än min Kingbas då jag
föredrar en lite bredare greppbräda.
Annars har de ju plankat designen från King nästan rakt av.

Postat: mån 25 maj 2009, 21:51
av TommyLove
Jag brukar rekomendera att man letar reda på en begagnad istället. För samma pengar kan man få något mycket bättre så.

Postat: mån 25 maj 2009, 23:11
av Custom
Har en gammal bjärton från 1950 till salu eventuellt !

Postat: ons 27 maj 2009, 16:15
av Bachbarian
Tror att Stellan är väldigt olika från exemplar till exemplar - min är riktigt prisvärd! Enda är väl att greppbrädan inte är nån riktig ebenholtz så det blir lite slitet när man slappat loss ett tag nu, men det kanske även riktiga basar blir? nån lackskada under "knorren" på huvudet med som jag tror följde med från fabriken. Spelmässigt perfekt för mig som nybörjare!

Postat: ons 27 maj 2009, 18:19
av sosuass
Jag köpte Thomann 11 som jag är nöjd med....

Postat: fre 29 maj 2009, 06:59
av Gamba
som stratoknaster sa
det är stor skillnad på olika ex
så ska du köpa en sån kan det vara bra
att ha med sig nån som kan lite om kontra
innan du köper

fast som oxå sagt beggad för samma peng är
nästan alltid bättre

thomann verkar ju en del vara nöjda med
själv har jag aldrig provat

kan dock rekommendera eastman basar
från tip top music i stockholm