Sänka stränghöjd
Postat: sön 07 mar 2010, 16:51
Hur gör man det...?
Antar att man får fila på nått sätt på stallet, men ska man göra det över eller under så att säga? och är det svårt att göra?

fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!
nä inte måfå men om du tar det försiktigt och tar lite i taget. lägger lite blyerts i spåren och om det (ve och fasa) skulle bli för lågt lägger ett vikt papper under strängen så är du safe.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
Låter bra! ska ta tag i det när jag har tid för det. och intervjua min baslärare om det med.criss skrev:nä inte måfå men om du tar det försiktigt och tar lite i taget. lägger lite blyerts i spåren och om det (ve och fasa) skulle bli för lågt lägger ett vikt papper under strängen så är du safe.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
det är inte kvantfysik. lite sunt förnuft bara.
om du sen skulle vilja vara duktig så lägger du basen på rygg och travar lite böcker ovanpå locket(för att ha lite tryck på ljudpinnen) tar bort stallet och filar bort det "extra trä" som nu ev finns mellan strängskårorna som ju blivit lite djupare så får du en extra klapp på huvet av kontrapuritaner. ställ tillbaka stallet på samma ställe(viktigt)
kör bara!
om ljudpinnen trillar(händer sällan) är det ingen katastrof. stäm bara inte upp basen utan den på plats. den sätter du på plats igen medelst lite köksredskap och fantasi.(en stekspade har hjälpt mig många gånger.)
var ljudpinnen ska stå finns det info om på nätet.
du förstör inte kontran, du kanske rentav lär dig något om hur den funkar och tjänar massa pengar på kuppen.
ta en sträng i taget och ta lite åt gången.
om du undrar något så hojta!
lycka till!
Det är nog bra.Janne skrev:Rätt eller fel vet jag fortfarande inte men, eftersom jag har dålig koll på kontror så mätte och märkte jag så att jag filade samma för alla strängar.
Även om du köper ett ställbart stall får du nog räkna med en injustering, dvs slipa skåror för strängarna och slipa till stallets fötter.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
Jag satte just ett ställbart stall på min nya bas. På orginalstallet kunde man inte montera min favorit-Kandypick så -it had to go..Backlund skrev:Även om du köper ett ställbart stall får du nog räkna med en injustering, dvs slipa skåror för strängarna och slipa till stallets fötter.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
Precis. Har pratat med flera stycken som har bytt till ställbart, men alla har ställt in en höjd dom är nöjd med och sen aldrig ändratcriss skrev:Jag satte just ett ställbart stall på min nya bas. På orginalstallet kunde man inte montera min favorit-Kandypick så -it had to go..Backlund skrev:Även om du köper ett ställbart stall får du nog räkna med en injustering, dvs slipa skåror för strängarna och slipa till stallets fötter.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
det är MYCKET trä att få bort för att få ett stallämne till att bli ett stall.
Fötterna är jobbiga att få till att passa perfekt. jag tog 6 timmar på mig. Sen tog själva formen på stallet sin modiga tid också.
sen ska man ju tunna ut ämnet också.
det tar helt enkelt tid att få till ett stall från ett stallämne men det är kul och inte alls omöjligt även för den normalhändige.
Sen kan man ju fråga sig varför man sätter dit ett ställbart. Folk verkar sätta höjden och sedan aldrig röra den igen.
ja, det där är kul.Backlund skrev:Precis. Har pratat med flera stycken som har bytt till ställbart, men alla har ställt in en höjd dom är nöjd med och sen aldrig ändratcriss skrev:Jag satte just ett ställbart stall på min nya bas. På orginalstallet kunde man inte montera min favorit-Kandypick så -it had to go..Backlund skrev:Även om du köper ett ställbart stall får du nog räkna med en injustering, dvs slipa skåror för strängarna och slipa till stallets fötter.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
det är MYCKET trä att få bort för att få ett stallämne till att bli ett stall.
Fötterna är jobbiga att få till att passa perfekt. jag tog 6 timmar på mig. Sen tog själva formen på stallet sin modiga tid också.
sen ska man ju tunna ut ämnet också.
det tar helt enkelt tid att få till ett stall från ett stallämne men det är kul och inte alls omöjligt även för den normalhändige.
Sen kan man ju fråga sig varför man sätter dit ett ställbart. Folk verkar sätta höjden och sedan aldrig röra den igen.Då kan man väl lika gärna ha ett vanligt, som dessutom förmodligen låter bättre. Tycker jag då...
om du menar uppe vid sadeln så tror jag att du har muskler som en brottare. ja, nästan som två...dustbinday skrev:Det är ganska underligt. Jag slipade stallet på kontran idag. Man kunde få in en kattunge under strängarna.
Ja, iaf två olika basistercriss skrev:ja, det där är kul.Backlund skrev:Precis. Har pratat med flera stycken som har bytt till ställbart, men alla har ställt in en höjd dom är nöjd med och sen aldrig ändratcriss skrev:Jag satte just ett ställbart stall på min nya bas. På orginalstallet kunde man inte montera min favorit-Kandypick så -it had to go..Backlund skrev:Även om du köper ett ställbart stall får du nog räkna med en injustering, dvs slipa skåror för strängarna och slipa till stallets fötter.Noelredding skrev:fanGunk skrev:Det är ingenting som skall göras på måfå iaf!hade vart skönt att få sänkt strängarna nån millimeter, fast vill ju inte förstöra min kontra heller. får rådgöra med min baslärare eller kanske köpa ett ställbart
det är MYCKET trä att få bort för att få ett stallämne till att bli ett stall.
Fötterna är jobbiga att få till att passa perfekt. jag tog 6 timmar på mig. Sen tog själva formen på stallet sin modiga tid också.
sen ska man ju tunna ut ämnet också.
det tar helt enkelt tid att få till ett stall från ett stallämne men det är kul och inte alls omöjligt även för den normalhändige.
Sen kan man ju fråga sig varför man sätter dit ett ställbart. Folk verkar sätta höjden och sedan aldrig röra den igen.Då kan man väl lika gärna ha ett vanligt, som dessutom förmodligen låter bättre. Tycker jag då...
tanken är väl att man ska på fredagen köra ett rockabillygig med slap och sen till lördagen sänka strängarna till jazz sen på onsdagen är det rep med kammarorkestern och då får man höja strängarna lite för stråkspel.
fast det brukar ofta vara tre olika basister till de där gigen.
ang ljud så har man väl uppmätt extremt små skillnader, men stallet måste ju bli vingligare och mer känsligt för att stämma upp och ned?
Hahahaha... epic fail för min del, ber om ursäkt för den felaktiga informationenJanne skrev:Kolla vilken forumdel det är shadewind
Haha det är lugnt! hade varit skönt om det varit så lätt på kontra medshadewind skrev:Hahahaha... epic fail för min del, ber om ursäkt för den felaktiga informationenJanne skrev:Kolla vilken forumdel det är shadewind
Gött! ska prova det först!criss skrev:Oj, glömde nästan det bästa tipset:
Gör det här först - risken är att du inte känner att du behöver fila på stallet sen.
sadeln!
strängskårorna vid huvudet...
fila ned dem så att du får in ett vanligt plastkort(tex bank) mellan strängen och greppbrädan uppe vid sadeln. ev kan man fila ned ännu mer men ta det lugnt. detta brukar göra mer skillnad på "lättspeladheten" än att sänka strängarna nere vid stallet. iaf i de lägre positionerna.
igen - en sträng i taget, blyerts i skårorna.
Ah, det finns alltså folk som nyttjar möjlighetendaionsavage skrev:Jag har ändrat höjden nu i vinter då torkan gjort att greppbrädan ändrat form... ingenting man gör ofta eller gärna, men det käns bra att ha möjligheten att ändra.Backlund skrev:
Precis. Har pratat med flera stycken som har bytt till ställbart, men alla har ställt in en höjd dom är nöjd med och sen aldrig ändratDå kan man väl lika gärna ha ett vanligt, som dessutom förmodligen låter bättre. Tycker jag då...