Basist sökes till etablerad trio

Annonsera efter musiker eller erbjud dina tjänster
Användarvisningsbild
cougar
Medlem+
Inlägg: 1007
Blev medlem: ons 27 feb 2008, 07:59
Ort: Osby

Basist sökes till etablerad trio

Inlägg av cougar »

Vi söker en ny basist eftersom vi i bandet har insett att vi har olika ambitioner med vår musik och därför valt att dela upp oss.

Vi är, och kommer att vara en trio, med mycket eget material men även en del covers på repertoaren. Vi repar minst en gång i veckan i Växjö i Småland och vi kan ha tre till fyra gig i månaden. Vi spelar på många olika platser runt om i södra Sverige och vi har spelat utomlands. Våra ambitioner är stora och detta är något som också kommer att krävas av en ny medlem.

Vi söker därför:

DIG som spelar bas med inriktning på rockabilly och 50-tals rock’n’roll.

DIG som har erfarenhet av, eller i vart fall är beredd att satsa på att lära dig, denna typ av musik så snart som möjligt.

DIG som har erfarenhet av att spela i band sedan tidigare och scenvana är önskvärt.

DIG som har egen utrustning eller i vart fall skaffar omgående så att du är redo att köra igång direkt… elbas eller kontrabas spelar ingen större roll.

DIG som är beredd att lägga extra energi i början på att lära in tillräckligt med låtar för en spelning, detta då vi redan är ett etablerat band som får många erbjudanden om spelningar.

Ålder och kön är av mindre intresse bara intresset för musiken och stilen finns i blodet.


Vi frågor och intresse, kontakta oss via mejl
johnnyfuzztrio@gmail.com
Senast redigerad av cougar den sön 07 feb 2010, 18:01, redigerad totalt 2 gång.
Användarvisningsbild
Svensson
Forumvärd
Inlägg: 13012
Blev medlem: ons 09 aug 2006, 22:25
Ort: Gällivare

Inlägg av Svensson »

Vad ska du hitta på då??
It don't mean a thing if it ain't got that swing!

Medlem av PrataBas Gubbklubb 40+
Användarvisningsbild
cougar
Medlem+
Inlägg: 1007
Blev medlem: ons 27 feb 2008, 07:59
Ort: Osby

Inlägg av cougar »

Svensson skrev:Vad ska du hitta på då??
vet inte riktigt.. Jag hoppade av pga av många anledningar men inga som hade något med självaste bandet att göra. Kännde att jag inte kunde satsa lika hårt som dom och lägga ner den tiden så jag bestämde mig för att hoppa av innan det gick för långt..
Riktigt härliga snubbar och grymt duktiga musiker. Mycket eget material och bra driv i musiken.
daionsavage skrev:Spela gitarr???
Absolut inte!
Användarvisningsbild
cougar
Medlem+
Inlägg: 1007
Blev medlem: ons 27 feb 2008, 07:59
Ort: Osby

Inlägg av cougar »

BUMP
Hate Thy Neighbour!
Skriv svar