Så märkligt, min billiga Gibson mudbucker kopia som jag så smidigt plockade hem från Hong Kong för 200 bagis, har börjat konstra.
G strängen låter svag och anemisk.
Likadant för E om man roterar. Fattar inte hur en så enkel konstruktion kan pajja efter att jag återmonterat den.
29 Kohm visar den fortfarande... tycker kanske att den har lite allmänt sämre kräm, men det kan vara ljudminnet som är kass.
Några idéer vad det kan vara? Jag meckade runt med magneter oc h poler men ingen skillnad.
Hur funkar det för er andra som köpte dessa billighetsmickar?
Paj Artec mick
- anli
- VIP medlem
- Inlägg: 10861
- Blev medlem: tis 25 jul 2006, 12:40
- Ort: Uppsala
Paj Artec mick
TECHNICIÄNS ÖF SPÅCE SHIP EÅRTH THIS IS YÖÜR CÄPTÅIN SPEÄKING YÖÜR ØÅPTÅIN IS DEA̋D
- maltjik
- Medlem+
- Inlägg: 1256
- Blev medlem: tis 02 okt 2007, 22:18
- Ort: Stockholm
jag upplever att E- och G-strängarna inte har riktigt samma output som A och D. min fundering är om det kan bero på att D- och A-polerna (men inte E och G-polerna) går genom den platta som går genom spolarna. E och G går ju utanför, på var sin sida om denna. även om de är sammansatta med en avlång bricka på båda sidan av plattan.
(fig a.)
jag har gått och grunnat på om det skulle bli bättre om man hade en bricka som alla 4 polerna gick genom (fig b + c)
vad tror ni?

(fig a.)
jag har gått och grunnat på om det skulle bli bättre om man hade en bricka som alla 4 polerna gick genom (fig b + c)
vad tror ni?


ovation magnum II | peavey mk IV | lab series 2x15"