Sida 1 av 1
Folie i "elektronikgropen"?
Postat: mån 14 jul 2008, 15:08
av Oswald
Tjena!
Jag har sett att vissa klär in gropen där elektroniken huserar i vanlig ugnsfolie (ej plastbelagd) för att ta bort brum och annat. Men när jag surfar runt och kollar på olika Fender-basar t ex så har ingen folieklädd urgröpning, utan det kanske sitter lite folie på ovansidan (plektrumskydd eller att höljet är av metal).
Jag undrar lite vad poängen är eftersom fenderbasar låter grymt bra utan? Löser dem det på annat sätt? nackdelar? Är det någon som har erfarenhet?
Jag är lite för lat för att testa själv =P. Håller på att sätta ihop en p-bas från delar och vill ju såklart att den ska bli den bästa basen som jag kan tänka mig! =)
Tacksam för svar!
Postat: mån 14 jul 2008, 15:10
av basmartin
Man klarar sig utan, men folie hjälper att ta bort statisk elektricitet om man kopplar det till jorden, om jag inte har fel.
Re: Folie i "elektronikgropen"?
Postat: mån 14 jul 2008, 15:17
av Kale
Oswald skrev:Tjena!
Jag har sett att vissa klär in gropen där elektroniken huserar i vanlig ugnsfolie (ej plastbelagd) för att ta bort brum och annat. Men när jag surfar runt och kollar på olika Fender-basar t ex så har ingen folieklädd urgröpning, utan det kanske sitter lite folie på ovansidan (plektrumskydd eller att höljet är av metal).
Jag undrar lite vad poängen är eftersom fenderbasar låter grymt bra utan? Löser dem det på annat sätt? nackdelar? Är det någon som har erfarenhet?
Jag är lite för lat för att testa själv =P. Håller på att sätta ihop en p-bas från delar och vill ju såklart att den ska bli den bästa basen som jag kan tänka mig! =)
Tacksam för svar!
Folien är till för att skärma mot brum. Men det brukar inte fungera om du inte får det helt tätt och kopplar jorden på "rätt sätt", hur det nu är?
("Oswald er kommet!" Så stod det på skyltar i hela Köpenhamn när jag gick en krogrunda där för många år sedan. Till slut frågade jag en bartender vad dom menades. Det var en reklamkampanj för ett öl som jag inte sett sen dess...)
Tackar
Postat: mån 14 jul 2008, 15:23
av Oswald
Tack för snabba svar. Skippar nog folien till en början och märker jag att det brummar så tar jag det då.
edit: Oswald har blivit som mitt basist-namn efter en lätt modifiering av mitt riktiga. Ett öl som faktiskt heter som jag är Nils Oscar - grymt "god lager" btw.
Re: Tackar
Postat: mån 14 jul 2008, 15:29
av Kale
Oswald skrev:Tack för snabba svar. Skippar nog folien till en början och märker jag att det brummar så tar jag det då.
Rätt tänkt!
Inte dåligt att ha två öl döpta efter sig. Det närmsta jag kommer på den fronten är väl "Bass Pale Ale"
/Kale
Postat: mån 14 jul 2008, 19:08
av Folxam
skärmen har väl ingen som helst effekt om man inte kopplar den till jord också?
alltså ska folien i "elektronikgropen" (kul namn

) ha kontakt med jorden till stallet och det övriga ...
Postat: mån 14 jul 2008, 20:00
av jocke
Även om man inte kopplar in den så är det bara så mycket enklare att peta dit den när man bygger än efteråt! Monterade och jordade folie på senaste bygget och det är den "tystaste" bas jag haft!
/Jocke
Postat: mån 14 jul 2008, 22:27
av Hellish
Folxam skrev:skärmen har väl ingen som helst effekt om man inte kopplar den till jord också?
alltså ska folien i "elektronikgropen" (kul namn

) ha kontakt med jorden till stallet och det övriga ...
Fast potarna ligger väl mot folien rätt ordentligt när de är monterade?
Postat: tor 17 jul 2008, 01:25
av Makten
Skärmat kontrollutrymme är ett väldigt bra sätt att slippa störande brum. Gör man det ordentligt så blir det knäpptyst, vilket kan vara ovärdeligt om man är i miljöer med starka elektriska fält (på scen, till exempel).
Vad gäller Fender så har P-basen brumutsläckande koppling av de tvenne spolarna i den delade micken, så där är det inte något större problem. Men en Jazzbas kan väsnas rätt ordentligt om man inte skärmar väl. Egentligen bör man skärma även insidan av mickkåporna för bästa effekt.
Alltså; om man har materialet tillgängligt och basen isär så är det lika bra att skärma på en gång. Det finns många olika lösningar, men enklast är helt vanlig aluminiumfolie som man viker upp "över kanten" så att den får kontakt med skärmningen på undersidan av plektrumskyddet. Det går inte att löda tenn mot aluminium nämligen, så på annat vis är det svårt att jorda med folie. Skärmfärg finns också, vilket många moderna basar har i de urfrästa utrymmena av kroppen. Det är helt enkelt sprayfärg som leder ström, och kan således jordas och därmed avhjälpa brum och annat otyg.
Även om man inte är så "brumkänslig" av sig så lovar jag att skillnaden märks när man väl skärmat. Knäpptyst är bra mycket trevligare än "ganska tyst".
Tillägg: Här är förresten teorin bakom
Faradays bur, som det heter på fackspråk:
http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_cage
Postat: mån 18 aug 2008, 20:34
av Poppamies
basmartin skrev:Man klarar sig utan, men folie hjälper att ta bort statisk elektricitet om man kopplar det till jorden, om jag inte har fel.
Det är inte statisk elektricitet det är fråga om utan folien dämpar elektromagnetiska störningar som kommer utifrån som tex. störningar från lysrör, kylskåp och andra elektriska apparater. Principen bygger på fenomenet Faradays bur.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Faradays_bur