Som tvåårig basist med minimal kunskap om själva elektroniken behöver ja lite hjälp. Har en Ibanez GSR180BK, beskrivningen den får är ständigt "en bra bruksbas" så det är inget underverk vi snackar om.
Det jag behöver hjälp med är att få bort "surret" som den ständigt sänder ut, vrider ja bort diskanttonerna övergår det istället till ett sorts "brum". Den är dessutom känslig för statisk elektricitet, det räcker med att jag rör stämskruvarna eller tänder lampan i rummet för att surret ska öka. Får samma problem på olika stärkare.
Bytte tidigare i år input eftersom det gamla glappade så kan det kanske bero på felaktig lödning?
Har sökt en hel del om surr här på forumet och något som ständigt kommer upp är att skärma elektroniken, jag förstår dock inte riktigt hur man skall gå tillväga så om någon skulle kunna sparka mig i rätt riktning hade det varit uppskattat!
Tack på förhand
