Sida 1 av 1

Aktiv elektronik, Östergötland

Postat: sön 02 aug 2009, 02:30
av martin_finspång
Hej, jag försöker få fason på min washburn med aktiv elektronik men det funkar inget vidare, tror det beror på att mickarna är utbytta mot emg som inte matchar orginal elektroniken något vidare.

Finns det någon i östergötland som är bra på Aktiv elektronik och kan ta en titt på den och kanske t.o.m. fixa till den?

Självklart betalar jag för besväret.

Postat: fre 07 aug 2009, 12:24
av martin_finspång
Ska man behöva lämmna in den hos någon dyr reparatör altså? Ingen som känner sig manad att försöka.

Belöning utlovas :)

Postat: fre 07 aug 2009, 13:24
av gäst
Har inte besökt stället själv, upptäckte häromdagen att det ens fanns. Kanske kan vara till hjälp?
http://www.musikverkstaden.se/huvudsida.htm

Postat: sön 09 aug 2009, 00:16
av Leif Bas
Eftersom EMG brukar ha eget förstärkeri inbyggt undrar jag om du testat att koppla förbi originalelektroniken och gå direkt på pottarna?

Postat: sön 09 aug 2009, 11:37
av martin_finspång
Leif Bas skrev:Eftersom EMG brukar ha eget förstärkeri inbyggt undrar jag om du testat att koppla förbi originalelektroniken och gå direkt på pottarna?
Hur menar du? Att jag ska byta pottarna mot emg? eller att jag ska koppla förbi pottarna och skicka signalen dirket till jacket?

Förut fungerade den perfekt förutom att ton kontrollen inte funkade, och då skulle jag in och pilla för det såg ut som det bara var en kabel som släppt, men efter det så är outputen mycket lägre, även fast jag tog bort samma kabel igen.

Ska prova med ett nytt batteri, men jag vill nog endå lämna in den eller iaf få hjälp med den.

Postat: sön 09 aug 2009, 12:35
av kmo
Som Leif Bas skriver så har väl EMG sin preamp inbyggd i mickarna. Blir nog inget vidare att koppla på dom på ytterligare aktiv elektronik.. EMG säljs ju med pottar så det du behöver göra är ju att strippa din bas på preampen och sätta dit pottar som kommer överrens med EMG-mickarna.

Postat: sön 09 aug 2009, 13:17
av Leif Bas
Bra kmo, kunde inte uttryckt det bättre :!: :D

Vilken mikuppsättning har du, Martin? Jag har en bas med EMG P och en med EMG P/J-kombination, jag kan öppna motorhuven och kolla värdet på pottarna om du vill. Jag har också slängt ut en fråga till mina gamla bandkompisar i Finspång för att höra vem som är elektronikguru där nuförtiden - håll tummarna att någon svarar.

Postat: sön 09 aug 2009, 23:48
av martin_finspång
Den har ingen preamp, det är vanliga pottar, och en 3vägs switch.

Vad jag egentligen behöver kanske är ett vettigt kopplingschema.

Jag har föresten 2 J mickar, 5strängad är den också.

OT: Leif, är du från finspång från början, eller spelade du bara med något finspångs band?, vilket var det föresten?

Postat: mån 10 aug 2009, 00:37
av Leif Bas
Utan Washburn-elektronik är allting lättare! Bereoende på om du har två el en tonkontroll blir det detaljskillnader, men du bör kunna hitta schemat för din variant här:
http://www.emginc.com/search/wiring

Jag är inte född i Finspång, men bodde där många år - och höll kontakten till mina föräldrar dog för en kort tid sedan. Jag har spelat i många Finspångsband, det sista var Aurora. Fråga farmor om hon minns, det var på sjuttonhundra- - eller var det sjuttiotalet?

PS - ingen från Finspång har besvarat min fråga efter elektronisk trollkarl ännu.

Postat: mån 10 aug 2009, 02:10
av martin_finspång
Leif Bas skrev:Utan Washburn-elektronik är allting lättare! Bereoende på om du har två el en tonkontroll blir det detaljskillnader, men du bör kunna hitta schemat för din variant här:
http://www.emginc.com/search/wiring

Jag är inte född i Finspång, men bodde där många år - och höll kontakten till mina föräldrar dog för en kort tid sedan. Jag har spelat i många Finspångsband, det sista var Aurora. Fråga farmor om hon minns, det var på sjuttonhundra- - eller var det sjuttiotalet?

PS - ingen från Finspång har besvarat min fråga efter elektronisk trollkarl ännu.
Aurora, då spelade du med Kecke eller hur, haha min Moster är sambo med keckes bror Conny som spelade bas i 14.

Världen är då allt för liten.

Spelade faktiskt bas med kecke när musikskolan hade ett litet uppträdande här i Finspång, vi brände av 2 st 14 låtar.

EDIT: ON Topic: Jag vet inte vilken modell av mickar jag har, tror inte dem tillverkas längre, Vita J-basmickar för 5strängad bas. Emg med silvrig text i ena hörnet.

Postat: mån 10 aug 2009, 08:16
av Leif Bas
Ja, världen är ofta förunderligt liten! Jag jammade gamla bluesstandards, 14- och Auroralåtar med Kecke, Conny och en trumlärare från musikskolan i Majorsvillan en trivsam kväll förra sommaren.

För att återgå till din tystnade bas tror jag inte att det spelar så stor roll vilken modell det är på mickarna om du tror att felet beror på en felkoppling i switchen. Välj ett schema från emg-sidan med två mickar, en trevägs switch och det antal tonkontroller som du har och värm på lödkolven igen!

Postat: mån 10 aug 2009, 12:12
av martin_finspång
Den trumläraren är för övrig också min trumlärare...

Men tillbaka till basen, den är inte tyst, den tappade bara väldigt mkt output när jag försökte fixa ton kontrollen.

Postat: mån 10 aug 2009, 20:09
av Leif Bas
Grattis till en bra trumlärare. Han är tre önskningar i en - trevlig, stadig och svängig. Vad heter han? - det har jag glömt. Hälsa så gott.

Nå, har du hittat något schema på EMG-sajten som har samma antal komponenter som din bas? Hur många tonkontroller har du?

Postat: tis 11 aug 2009, 14:09
av martin_finspång
Han heter Johan Åhs.

Nej jag vet inte riktigt hur jag ska söka, jag har en ton två volym och en trevägs switch.

Postat: tis 11 aug 2009, 23:36
av Leif Bas
Titta här, diagram 4.

http://www.emginc.com/content/wiringdia ... -40-45.pdf

Det är så det bör se ut med en tonkontroll

Postat: ons 12 aug 2009, 02:36
av martin_finspång
Tack så mkt för hjälpen, ska kolla hur allt är lödat imorrn.

Postat: ons 12 aug 2009, 22:18
av martin_finspång
Det visade sig att Micarna inte alls var kopplade som nutida emg, men jag har identifierat tonpot problemet, det finns ju ingen Kapacitator (stava?).

Det var iofs en trevlig tråd endå.

:)

Postat: ons 12 aug 2009, 23:01
av Leif Bas
Hmmm.. Jag är rädd att du har något annat problem också. Om kondensatorn inte finns på plats skulle du inte tappa volymen. Då skulle det inte bli någon skillnad om du vrider på tonkontrollen. Kondensatorn behöver inte se ut som på EMG-bilden, den kan också se ut såhär:

Bild

Kolla igen!

Postat: ons 12 aug 2009, 23:33
av martin_finspång
Glömde bort att jag skulle göra edit på det inlägget.

Jag hade förut ett konstant volymbortfall, detta beroede på att kabeln från batteriet släppt i lödningen. Detta är nu åtgärdat och den spelar på full volym igen.

Det finns ingen Kondensator alls på ton potten så jag får skaffa mig en trevlig sådan.

Någon som har nått bra tipps, jag hade en paper oil 0,47a i min förra p-bas och den lät riktigt skysst.

Postat: tor 13 aug 2009, 08:39
av Leif Bas
0,47 låter mycket. 0,05 eller 0,047 MFD (mikrofarad om du handlar över disk) brukar vara standard. Om du ska satsa 100 kr på en "Paper In Oil" eller 1 kr på en billig keramisk skivkondensator får någon annan råda dig om. Jag har spelat för mycket utan hörselskydd och kan inte höra någon skillnad.

Postat: fre 14 aug 2009, 02:37
av martin_finspång
0,047 kanske det är ja, jag har inte så stor koll som du kanske ser.

Så jag kan spatsera iväg till vilken elektronikbestyckad affär som helst och inhandla en kondensator på cirka 0,05 MFD och så är basens elektronik fullständigt fungerande.

Gött.

Tack för all hjälp och det trevliga Finspångssnacket.