Sida 1 av 1
Rio Grande Pickups ?
Postat: lör 16 okt 2010, 14:03
av elmelino
Är det nån som har några synpunkter på dessa mickar? GMF har ju utförsäljning på dom!
Re: Rio Grande Pickups ?
Postat: lör 16 okt 2010, 20:20
av alexon
elmelino skrev:Är det nån som har några synpunkter på dessa mickar? GMF har ju utförsäljning på dom!
Jag har också spanat in dem. Men att GMF har utförsäljning innebär inte att det är billigt. De brukar hissa priset rejält, för att sedan sälja ut till mer normala priser.
Postat: lör 16 okt 2010, 20:33
av elmelino
Jo jag har förstått det när man tittar på priserna på mickarna utomlands! Jag undrar bara om dom är bra nu när dom är hyfsat billiga.
Postat: sön 17 okt 2010, 13:54
av peter_s
Jag vet inte så mycket om Rio Grandes mikar, mer än att de är handlindade i Texas och är standardutrustning i Robins instrument. Och jag har testat en Robin-bas med P-J-konfiguration en gång, och den lät väldigt bra. Som jag minns det var mikarna åt det hetare hållet, men eftersom det var nästan tio år sedan jag testade den aktuella basen så bör nog det jag säger tas med en nypa salt.
Men, i vilket fall som helst så har Rio Grande ett gott rykte, och mikar från dem kan säkert vara ett riktigt kap om de reas ut.
Postat: sön 17 okt 2010, 16:13
av Micael
Jag har en Rio Grande P 51 på min Blue Flower p-bas. Funkar bra, lite mer kraft än orginal.
Postat: sön 17 okt 2010, 19:13
av Henko
Blev skitsugen på att testa en P-mick. Men dom var tydligen slut
