Sida 1 av 1
Strömbegränsning
Postat: sön 15 dec 2013, 21:56
av Tollman
Hej alla! Det här kanske inte är en 100% basrelaterad grej men jag satt och funderade lite på om man skulle kunna bygga en form av motstånd för strömmen så att man ska kunna emulera taskigt batteri, främst fuzzar låter ju annorlunda med lite dåliga batterin t.ex. Jag tänkte om man kunde sätta någon form av variabelt motstånd i en liten låda som man kopplar mellan powersupply och pedal.
Låter detta görbart eller är det en korkad ide? Hur skulle man eventuellt gå tillväga?
Re: Strömbegränsning
Postat: mån 16 dec 2013, 09:46
av Bassplaya
Visst går det.
http://moodysounds.com/index.php?main_p ... cts_id=523" onclick="window.open(this.href);return false;
I pedalform och du bygger ihop den själv (eller så låter du Albin på Moody Sounds göra det för en extra slant).
Kanske kan vara något?
Re: Strömbegränsning
Postat: mån 16 dec 2013, 11:36
av Tollman
Där ser man! Det låter ju precis som det jag har letat efter, tack för länken!
Re: Strömbegränsning
Postat: fre 27 dec 2013, 21:31
av Lowlife
Trodde du var ute efter något som fick spänningen att svikta dynamiskt med ökad belastning ungefär som när rörlikriktarna på gamla förstärkare knäade under belastningstoppar. Hoppas den spänningsdelare du fick tips om räcker för dina behov.
Re: Strömbegränsning
Postat: lör 28 dec 2013, 09:54
av newheartshadow
Det finns ju strömförsörjning med möjlighet till "sag" som du är ute efter.
Jag har en sån funktion på min voodoo labs pp2+
Re: Strömbegränsning
Postat: sön 29 dec 2013, 20:21
av Tollman
Jag var främst ute efter döende batterieffekten som den där manicken verkar ta hand om. Jag kollade på voodoolabs power supply men det känns lite surt att köpa nytt bara för just den lilla detaljen. Jag kan lämna lite vidare detaljer när jag testat och bestämt mig för om det faktiskt funkade som önskat!
