Sida 1 av 1

Bass Rockman

Postat: fre 28 mar 2014, 23:53
av Eagle Hazze
Av ren nyfikenhet, har någon av er ägt/äger en Bass Rockman.
Ägde en på 80-talet, var hyfsat nöjd med ljudet men inte med de plastiga kontakterna.
http://www.ebay.com/bhp/bass-rockman" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Bass Rockman

Postat: lör 29 mar 2014, 10:19
av Roger Hedin
Jag skulle använda en Rockman (gitarrmodellen dock) till min gamla Chapman Stick 1984, men den brusade något kopiöst och gick inte köra med trafo, då den förde en massa oväsen. Rockman hade sin tid och charm, men de är nog mer att se som en kul historisk grej. Sen tog ju GK över med sina små plåtkombi. Den lokala musikaffären - Musikhuset, som sedermera blev Musikbörsenkedjan - sålde c:a 250-300 sådana bara i Norrköping, de flesta för gitarr. Jag undrar vart de tog vägen. Sen kom ju EBS Microbass (ettan). Om jag inte tar fel så är en sådan till salu här på forumet.

Re: Bass Rockman

Postat: lör 29 mar 2014, 18:07
av Eagle Hazze
Roger Hedin skrev:Jag skulle använda en Rockman (gitarrmodellen dock) till min gamla Chapman Stick 1984, men den brusade något kopiöst och gick inte köra med trafo, då den förde en massa oväsen. Rockman hade sin tid och charm, men de är nog mer att se som en kul historisk grej. Sen tog ju GK över med sina små plåtkombi. Den lokala musikaffären - Musikhuset, som sedermera blev Musikbörsenkedjan - sålde c:a 250-300 sådana bara i Norrköping, de flesta för gitarr. Jag undrar vart de tog vägen. Sen kom ju EBS Microbass (ettan). Om jag inte tar fel så är en sådan till salu här på forumet.
ja det var rusch ett tag, upplevde samma rusch på basvarianten. Jaha gitarrrockmannen brusade. Det enda som var helt oanvändbart på basutgåvan var disten som lät riktigt illa. Smörpappsfuzz.