Sida 1 av 1

Low Pass-filter? MF-101, MF Drive, Xerograph?

Postat: mån 13 okt 2014, 12:35
av BaktaktsBilly
Har börjat spela med ett par projekt som spelar mindre populär pop-musik och syntbas skulle jag vilja kunna göra nån variant på. OC-2 in i varierande mängd OD och sen lite delay/mod ger en bra början men ett resonant lowpass-filter + exp pedal skulle vara kanon. Lekte med en Crybaby efter OD och får lite samma funktion men såklart inte ljudet.

Har alltså tittat på de tre i rubriken. Xerograph (ev Deluxe) skulle ju vara smidig men verkar vara svår att få tag i beggad, lite smygdyr ny med tanke på att en Arturia Microbrute inte är mycket dyrare.
MF-101 är väl standarden men stor och dyr.

Så. Moog MF Drive? Skulle kunna ersätta en av mina andra OD, billigare, inte så stor men har bara 2-pole filter och en kan inte reglera mängden peak på resonansfrekvensen annat än "av" eller +15dB vid cutoff. Skulle den kunna funka?

Eller ska jag bara bita ihop, köpa en Arturia Microbrute och nöta på mina keyboard-skills?

Re: Low Pass-filter? MF-101, MF Drive, Xerograph?

Postat: mån 13 okt 2014, 20:39
av Nyasu
Du ska iaf INTE köpa en Microbrute, den har bara 2 oktavers klaviatur och det är värdelöst!

Re: Low Pass-filter? MF-101, MF Drive, Xerograph?

Postat: mån 13 okt 2014, 20:49
av 41HZ
Men micron är jäkligt smidig o ta med sej!
Jag har en och klarar mej gott med mina begränsade skillzzz

Re: Low Pass-filter? MF-101, MF Drive, Xerograph?

Postat: mån 13 okt 2014, 22:08
av BaktaktsBilly
41HZ skrev:Men micron är jäkligt smidig o ta med sej!
Jag har en och klarar mej gott med mina begränsade skillzzz
Precis så!

"Den bassynt en orkar ta med sig till spelningar och 3 olika replokaler är bättre än den som en skiter i att ta med sig för att den är för stor" Gammalt storstadsdjungelordspråk.
Ett midiklav går alltid att koppla in.

Nå. MF Drive, 2-pole filter och icke reglerbar peak? Eller jaga rätt på en beggad Xerograph?