Sida 1 av 1

Strängtryck för A, på jazz.

Postat: mån 26 jan 2009, 00:27
av TredoX
Jag har förstått att ett strängtryck som håller ner a-srängen är en populär modifikation man utför på Jazzbasar.

Resulterar det i mindre rassel på A-strängen?
Är det svårt att få till det bra? Är det dyrt?

Postat: mån 26 jan 2009, 00:32
av basmartin
Fast det behövs ju inte om man lindar på hela strängen runt strängstolpen. Hipshot gör strängtryck som trycker ner G, D och A strängarna. Är väl inte så dyrt, skulle jag tro.

Postat: mån 26 jan 2009, 00:39
av TredoX
basmartin skrev:Fast det behövs ju inte om man lindar på hela strängen runt strängstolpen. Hipshot gör strängtryck som trycker ner G, D och A strängarna. Är väl inte så dyrt, skulle jag tro.
Fast det gör inte jag, det är ju jättefult :P

Postat: mån 26 jan 2009, 02:22
av dexter
TredoX skrev:
basmartin skrev:Fast det behövs ju inte om man lindar på hela strängen runt strängstolpen. Hipshot gör strängtryck som trycker ner G, D och A strängarna. Är väl inte så dyrt, skulle jag tro.
Fast det gör inte jag, det är ju jättefult :P
Klart snyggare än att sätta dit ett extra strängtryck tycker jag. Fast om man bortser från det estetiska så är väl ett strängtryck att föredra. Var det inte Makten som skruvade dit en vanlig krok, typ en sån här:

Bild

Förmodligen billigaste lösningen!

Postat: mån 26 jan 2009, 07:46
av Geddan
Nu har jag iofs 3-strängstryck på nästan alla mina basar av Fendertyp.
Men hur man kan tycka att det är fult att ha 4-5 varv sträng på strängpolen, förstår jag inte.
Snarare tvärtom!
Bild
Vet inte om det går att få tag på Hipshots 3-strängstryck i Sverige,
men det borde det väl göra eftersom det går att få tag på Hipshots D-tuners!?
Kostar annars runt $12 att beställa från amerrkat.
Och en jäkla massa frakt! :?

Postat: mån 26 jan 2009, 11:23
av blackparkas
Geddy_Lee skrev: Och en jäkla massa frakt! :?

Glöm inte tull och moms också!! :D


Som man får betala även på frakten ibland by the way...

Postat: mån 26 jan 2009, 11:31
av bootsy
Jag körde ett extra strängtryck på den '74:ans jazzbas jag hade en gång i världen, efter att ha sett Darryl Jones ha det på sin bas. Senare upptäckte jag som flera andra nämnt att det gick bra att ha på lite mer sträng uppvirad på strängstolpen. Att detta skulle ha en estetisk dimension har jag aldrig reflekterat över, men man får så klart tycka vad man vill.

Om du tycker det rasslar kan det för övrigt också vara sadelskåran som är för bred för strängen.