Jag äger en p-hals usa 57-re. Har haft den i ca 14 år nu.
Den har använts reguljärt, första två åren satt den på huvudbasen. Lämnade den i billigt hardcase utomhus efter varje afterski-gig i schweiz och dylikt.
Den rörde sig inte en mm till synes.
Senaste året och ett halvt (cirka) så har halsen börjat röra sig ordentligt varefter årstiderna byts ut.
Förra veckan satt jag och lirade för fullt, ikväll skallrar den såpass att jag bara tröttnar ur...
Visst, en justering tar ca 5 min men varför har den tappat stinget? Jag skojar inte, det är den bästa bashals jag ägt. Rörde sig aldrig.
Kan trä återuppstå och börja röra sig efter döden? Borde jag kolla efter tecken i bibeln?
bas
Träfunderingar...
- bt
- Medlem+
- Inlägg: 1283
- Blev medlem: sön 06 jan 2008, 14:19
- Ort: Falun, Dalarna
- BBQV
- Forumvärd
- Inlägg: 17316
- Blev medlem: tis 15 aug 2006, 10:45
- Ort: Uppsala
Re: Träfunderingar...
Är träet naket på baksidan? Det kan vara fukt som får den att röra sig.
Fast det låter konstigt att det kom så plötsligt...
Fast det låter konstigt att det kom så plötsligt...
- bt
- Medlem+
- Inlägg: 1283
- Blev medlem: sön 06 jan 2008, 14:19
- Ort: Falun, Dalarna
Re: Träfunderingar...
Nja, den är skapligt utnött på kanten vid G-strängen och lite fläckar här och där. Men så har det varit, i stort, sen jag köpte den.BBQV skrev:Är träet naket på baksidan? Det kan vara fukt som får den att röra sig.
Fast det låter konstigt att det kom så plötsligt...
Sitter och funderar på om det faktum att de installerade varmvattenelement i min lägenhet kan ha nåt med saken att göra? Det har iaf blivit stor skillnad värmemässigt sen dess.
bas