Sida 1 av 1

Gulnar trä av vanlig billig klarlack (akryl)?

Postat: sön 06 nov 2011, 11:04
av flagg
Har en Texas som ju känns rejält inplastad. Ingen nitrolack här, om man säger så ;)

Slipade ner lacken på skallens framsida för att få bort de inlackade orginal-klisterlapparna. Ojoj vad de satt djupt, konturerna syndes en bit ner i trät, till och med. Kanske brukar vara så.

Anyway, det nyslipande träet blev ju helt vitt, nästan så det ser ut som jag har MHS (basen är Olympic White). Hade ju tänkt matcha befintlig plastlack med nån sprayburk lätttillgänglig klarlack. Eller ungefärligen rätt nyans iaf, det är ju knappast så särskilt noga men ofrivillig MHS blir lite väl långt från så jag vill ha det. Hjälper "vanlig" lack mot vitheten?

Eller behöver jag kosta på mig nån sån här gulaktig "vintagelack" för att matcha resten av halsen? Orkar nog helst inte slipa ner resten för att lacka allt, den kinesiska plastlacken var både tjock och hård. Men kostar man på sig finlack lär man väl kännas sig tvungen till det. ;)

Postat: sön 06 nov 2011, 11:36
av flagg
En snabb mobilbild för att illustrera skillnaden mellan framsida och resten av huvudet:

Bild

Det jobbiga och antagligen mest rätta svaret är väl att man lär få slipa ner resten med för att få nån sorts ordning på det, men så jäkla noga är det egentligen inte. Vill mest jämna ut skillnaden lite. Möjligt?

Postat: sön 06 nov 2011, 12:21
av BBQV

Postat: sön 06 nov 2011, 17:47
av seppo juttula
Betsa först med gulaktig spritbaserad bets, lacka därefter tunnt
Blir kanonfin finish.
MVH Seppo

Postat: mån 07 nov 2011, 20:21
av flagg
Tack för era svar! Lutar åt att det blir en beställning från Gitarrdelar, då kan jag ju passa på att köpa med lite andra småprylar också. Samt även nitrolacka resten av halsen, vore ju trots allt rätt kul ändå.

Typiskt att man får för sig att slipa ner lacken några dagar innan gig.. de "lediga" timmar jag har kvar fram tills dess behöver spenderas övande på låtar till gigget så även om man haft färg hemma hade det vart tight att fixa.