Sida 1 av 1
Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: lör 14 sep 2013, 16:59
av simonaxelsson
Jag har sedan länge haft ett problem med ett missljud hos min Eden Nemesis NC115 (köptes ny 2005). Den har varit stående en längre tid, och vill ta tag i det nu.
När jag slår på den så hörs ett kraftigt surr. Surret tycks komma från baksidan, uppe i vänstra hörnet, och ändras inte om jag stänger av/på högtalaren. Se gärna klippet!
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=zCU1PHBxLa4[/youtube]
Någon som har en idé om vad det kan tänkas vara? Kan det bli en kostsam reparation?
Re: Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: lör 14 sep 2013, 19:45
av Lowlife
Kan vara så enkelt som en lös komponent, ev trafo eller skruv till d:o som kommer i resonans med nätfrekvensen 50Hz. Själva trafon kan ge sådana här ljudeffekter, ev någon komponent i nätdelen, ex konding som är lös eller är på väg att haverera. Öppna stärken, lyssna in exakt ljudkälla och åtgärda. Eftersom det är högspänning inblandat så var försiktig. skall du hålla/trycka på någon komponent i syfte att fastställa exakt ljudkälla- använd tjocka gummihandskar. TA INGA RISKER OM DU ÄR OSÄKER. Hoppas det löser sig.
Re: Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: lör 14 sep 2013, 20:15
av B-Å Åhs
Nånting med nätdelen spökar funkar den i övrigt ?
Re: Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: lör 14 sep 2013, 20:19
av JazzBassillen
Nåt fläktrelaterat?
Den kan ha skurit eller en kabel ligger emot fläktbladen, låter det som.
Re: Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: lör 14 sep 2013, 23:51
av simonaxelsson
Lowlife skrev:Kan vara så enkelt som en lös komponent, ev trafo eller skruv till d:o som kommer i resonans med nätfrekvensen 50Hz. Själva trafon kan ge sådana här ljudeffekter, ev någon komponent i nätdelen, ex konding som är lös eller är på väg att haverera. Öppna stärken, lyssna in exakt ljudkälla och åtgärda. Eftersom det är högspänning inblandat så var försiktig. skall du hålla/trycka på någon komponent i syfte att fastställa exakt ljudkälla- använd tjocka gummihandskar. TA INGA RISKER OM DU ÄR OSÄKER. Hoppas det löser sig.
Ok! Stort tack för tips. Kanske gör bäst i att lämna in den för reparation!
B-Å Åhs skrev:Nånting med nätdelen spökar funkar den i övrigt ?
Ja, den funkar bra annars! Det är bara det där surret som ligger i bakgrunden hela tiden.
JazzBassillen skrev:Nåt fläktrelaterat?
Den kan ha skurit eller en kabel ligger emot fläktbladen, låter det som.
Möjligt. Tycker att ljudet är uppe i vänstra hörnet, hör inget särskilt i nedre högra hörnet vid den fläkten.
Re: Missljud från Eden Nemesis NC115
Postat: sön 15 sep 2013, 00:54
av Riboe
Det är nättransformatorn som låter samt skapar resonans i chassiet. Om det inte är starkare än att du trodde det var en fläkt igång är det nog normalt eller åtminstone vanligt för modellen. Kolla i alla fall att de fyra fästskruvarna är åtdragna ordentligt. På bilden har du ditt finger på övre vänstra hörnet.
Transformatorn vibrerar ganska kraftigt trots att tomgångsströmmen i slutsteget eller mer korrekt, biasinställningen, mäter enligt schemat. (Den förstärkaren är också en 2005:a.)