Sida 1 av 1

Fakturera gage?

Postat: tor 21 aug 2008, 23:56
av ingo
Någon här som kan ge tips om vad som är viktigt att tänka på om man skall fakturera gage för gig?

Hur mycket skall man lägga på för skatter och moms och om det är en person i bandet som har firman, skall han/hon då betala arbetsgivaravgifter till den andra i bandet?

Har hört talas om nåt ställe som man kan vända sig till för att få ut arvoden, som privatperson, utan F skattsedel eller firma/företag. Nån som vet namnet på instansen som jag menar/far efter?

ex. Säg att vi vill ha ut/netto 7.500 plus resa 500 och en av oss fakturerar på sin firma och betalar sedan de andra med "vita" pengar. Hur skall då fakturan se ut?

Postat: fre 22 aug 2008, 00:00
av Basstore
7500 + 500 = 8000:- * 1,43 *1,25 (ifall moms skall läggas på)

Så gör ja oftast.

Postat: fre 22 aug 2008, 00:21
av ingo
marcbass skrev:7500 + 500 = 8000:- * 1,43 *1,25 (ifall moms skall läggas på)

Så gör ja oftast.

Tackar.

men för att ytterligare understyka min brist på kunskap innom området måste jag ju fråga:

menar du?

8.000 (netto) x 1,43 (skatt?) = 11.440
11.440 x 1.25 (moms?) = 14.300

Postat: fre 22 aug 2008, 00:27
av Basstore
yes
8000:- vill ni ha ut efter skatt och sociala..
ibland lägger man på moms på musikframträdande, de beror på vem som fakturerar.

Medverkar jag själv så får ja inte lägga på moms.
är ja arrangör så får ja lägga på moms..
De e en hel jävla vetenskap, men ja fick en bok om de nu av skatteverket..


Inte klar med boken så ja kan ha fel.

För enkelhetens skull brukar ja ibland göra så här.

Jag vill ha ut 1500:- då fakturerar ja 3000:-

Postat: fre 22 aug 2008, 00:38
av Bootzy
Jag har också skitdålig koll på denna biten, dock vet jag att det där med momsen finns det speciella regler för oss musiker/artister. Vi i vårt band har 2 olika bolag, vi skickar alltså 2 fakturor till varje ställe vi spelat på. Vi har en revisior som sköter bokföringen till oss, men det har att göra med att man ska kunna tillgodogöra sig momsen. Därför blir det 2 bolag.

Jag vill inte röra till det ytterligare för dig, men kolla denna broschyr ifrån skatteverket:
http://www.skatteverket.se/download/18. ... artvit.pdf

Re: Fakturera gage?

Postat: fre 22 aug 2008, 00:39
av Heyman
Du kan låta musikernas ekonomiska förening fakturera åt dig så betalar dom ut det till dig som lön. Har för mig att dom tar ung 50%, vilket ju ger dig vad du får ut även med egen firma om du tar ut pengarna som lön.

http://www.musek.se/

Har också hört att dom är snabba med utbetalningen, tom så att dom betalar ut till dig redan innan dom fått pengarna av arrangören.

Postat: fre 22 aug 2008, 07:44
av TDHP
Nja, personen som ska ge er andra "lön" måste väl betala sociala avgifter också, så då måste du väl lägga på ytterligare ca 100%?

Postat: fre 22 aug 2008, 09:13
av steffe
Jag använt mig av frilance finans ibland, Dom tar en liten avgift men dom ligger ute med pengarna alltså du har pengarna ca 5 dagar efter det att du fakturerat.

Fungerar så här tror jag,
du blir objekt anställd hos frilance finnans för varje gig du fakturerar
Sen kommer inkomst uppgiften när du ska deklarera från frilance finans och inte arrangören.

Det var ett tag sen jag körde med dom men dom gånger jag gjort så har det fungerat bra.
Kan va bra att ta till om vet att arrangören kan va strulig med pengarna.

Titta på:
http://www.frilansfinans.se

Postat: fre 22 aug 2008, 09:18
av TDHP
Vi lessnade på att trassla med sånt där varje gång och startade ett handelsbolag! Inte särskilt dyrt och väldigt smidigt när man fakturerar sällan!

Postat: fre 22 aug 2008, 09:33
av Rix
Handelsbolag i all ära. Vi valde att starta en ekonomisk förening. På så sätt är föreningen en juridisk person och inte varje medlem. Skönt att inte blanda in sin privata ekonomi.

--

Åter till frågan

Du får inte lägga på moms på gage.

Står klart och tydligt i Skatteverkets broschyr som länkades ovan:

Artistframträdanden är momsfria

Gage på artistframträdanden är momsfria om artisten
• är en utövande konstnär
• framträder inför publik
• framför ett litterärt eller konstnärligt verk som är skyddat av upphovsrättslagen.

Utövande konstnär
Exempel på utövande konstnärer som kan uppträda momsfritt är
• sångare
• musiker
• dansare
• skådespelare
• recitatörer
• dirigenter

--

Hela framförandet momsfritt
Momsfriheten gäller samtliga varor och tjänster som kan anses underordnade det artistiska framförandet, t.ex. resor, hotellrum, rekvisita, instrument, ljus och ljudutrustning. Det innebär att en artist inte kan dela upp sitt arvode i en momsfri del (för själva framförandet) och en momspliktig del (ersättning för artistens kostnader för framförandet).

För exempelvis en dansorkesters spelning är hela ersättningen momsfri. Även om orkestern fakturerar arrangören separat för hyra av instrument och utrustning anses hyran ingå i det momsfria tillhandahållandet.

Artisten måste vara säljare
Momsfriheten gäller bara när artisten säljer framträdandet själv eller genom sitt bolag. Köparen kan vara arrangör eller någon som i sin tur säljer framförandet vidare. Undantaget från moms gäller inte försäljning i nästa led. Den som köpt framförandet ska ta ut moms vid vidareförsäljning. Skattesatsen är 25 %.

Postat: fre 22 aug 2008, 10:01
av Heyman
Rix skrev:Handelsbolag i all ära. Vi valde att starta en ekonomisk förening. På så sätt är föreningen en juridisk person och inte varje medlem. Skönt att inte blanda in sin privata ekonomi.
Men hur gör ni sedan för att få ut pengarna som privatpersoner?
Fakturerar ni den ekonomiska föreningen eller betalar ni ut det som lön? Har man samma möjlighet till avdrag med ekonomisk förening?

Läste lite snabbt på nutek, bolagsverket och skatteverket och ekonomisk förening låter ju smutt.

Postat: fre 22 aug 2008, 10:04
av TDHP
Rix skrev:Handelsbolag i all ära. Vi valde att starta en ekonomisk förening. På så sätt är föreningen en juridisk person och inte varje medlem. Skönt att inte blanda in sin privata ekonomi.
Det är iof handelsbolaget också!
Vi valde bla det för att vi skulle köpa PA mm vilket ska ägas av bolaget, vet inte hur det funkar i en ek. för.?

Postat: fre 22 aug 2008, 10:10
av Rix
Heyman skrev:
Rix skrev:Handelsbolag i all ära. Vi valde att starta en ekonomisk förening. På så sätt är föreningen en juridisk person och inte varje medlem. Skönt att inte blanda in sin privata ekonomi.
Men hur gör ni sedan för att få ut pengarna som privatpersoner?
Fakturerar ni den ekonomiska föreningen eller betalar ni ut det som lön? Har man samma möjlighet till avdrag med ekonomisk förening?

Läste lite snabbt på nutek, bolagsverket och skatteverket och ekonomisk förening låter ju smutt.
I dagsläget låter vi pengarna sitta i föreningen eftersom vi inte har några jätteinkomster. Ska man plocka ut lön, vilket inte är några konstigheter i en ek.för., försvinner ju rätt mycket till pappa staten. Ett alternativ är som du säger att var och en har en enskild firma och sen fakturerar föreningen men oj vilket krabbande.

En ek. för. har samma rätt till avdrag. Däremot kan man inte göra avdrag på prylar som används till momsfria framträdanden (natch!) men har man annan verksamhet också kan man göra avdrag. Vi har bl a precis gjort en skiva i föreningens namn och ibland hyr vi ut PA och lite sånt. En smärre djungel men ingen raketforskning direkt, bara lite ologi ibland! :)

Postat: fre 22 aug 2008, 10:11
av 200071
Jag jobbar via NOAK Resurskooperativ, de finns här på Västkusten, men det är knappast något som hindrar att man bor någon annanstans.
De står för F-skattesedel och administration och tar ut en avgift på fakturerat belopp.
Du jobbar alltså som om du har en egen firma men slipper i princip allt som har med bokföring att göra.
Om du är bandledare kan du ta in alla pengarna och sedan pytsa ut lön till de andra bandmedlemmarna och köpa prylar för resten.
Kolla på http://www.noakresurs.se Eller skicka mera frågor till mig. Hälsa gärna från mig. :wink:


*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.

Postat: fre 22 aug 2008, 10:15
av Rix
TDHP skrev:
Rix skrev:Handelsbolag i all ära. Vi valde att starta en ekonomisk förening. På så sätt är föreningen en juridisk person och inte varje medlem. Skönt att inte blanda in sin privata ekonomi.
Det är iof handelsbolaget också!
Vi valde bla det för att vi skulle köpa PA mm vilket ska ägas av bolaget, vet inte hur det funkar i en ek. för.?
Stämmer, ett HB är också en juridisk person men det fanns, för oss, viktiga skillnader:

Handelsbolag
Personligt och solidariskt ansvar
I ett handelsbolag är delägarna alltid personligt och solidariskt ansvariga gentemot utomstående och det kan aldrig avtalas bort.

Det personliga ansvaret innebär att bolagsmännen ansvarar med sin privata ekonomi för företagets skulder och ingångna avtal. Det solidariska ansvaret innebär att var och en av bolagsmännen personligen kan tvingas betala företagets alla skulder. Den som har betalat kan i sin tur kräva de andra bolagsmännen på deras andel i skulden.


Ekonomisk förening
Juridisk person
En ekonomisk förening är en juridisk person. Medlemmarna i en ekonomisk förening är inte personligen ansvariga för föreningens förpliktelser. Den ekonomiska risken är i princip begränsad till medlemsinsatsen. Medlemmarna betalar medlemsinsats och beslutar på föreningsstämman om grundläggande regler som ska gälla för föreningen. På stämman utser medlemmarna också styrelse och revisor.

Postat: fre 22 aug 2008, 10:25
av Heyman
Jag har bara min bror som källa och den jäveln har under de senaste 10 åren försörjt sig som musiker och samtidigt tagit en civilekonomsexamen och har börjat jobba parallellt som revisor. Men inte ger den jäkeln några raka besked :)
Men hans idé är ändå handelsbolag samt enskillda firmor. Alternativt bara enskilda firmor där en person gör huvudfaktureringen samt de andra fakturerar i sin tur. Allt för att man ska kunna dra av traktamenten, instrument, milkostnad, kläder osv. Huvudbolaget kan ju dra av studiotid och gemensamma grejer också men det funkar ju även med enskillda firmor.
En jungel verkar det vara iaf.
Skumt att man måste sätta sig in i detta nu och inte när man spelade som mest.
Vad lämpar sig bäst när det gäller utbetalning från skivbolag till bandet då?

Enskild firma behöver väl bara deklarera en gång om året medans vissa bolagsformer måste göra det varje månad. Man vill ju helst bara ha så lite jobb som möjligt och så mycket pengar som möjligt. Möjligheten till avdrag är ju superviktig. Är det skillnad på avskrivningsperioder eller är det samma för alla bolagsformer?

Postat: fre 22 aug 2008, 10:28
av fieldflower
Vi kör med att jag och en till har enskilda firmor, men det är jäkligt trassligt att få ut pengarna till de medlemmar som inte har firmor utan att skatta bort alltihop.

Vår plan nu är att alla i bandet startar firmor, vilket innebär att en fakturerar arrangören och övriga fakturerar den medlemmen (också momsfritt eftersom det är samma kedja av artistiskt framträdande).
Sedan kan varje medlem använda sina gagepengar till att köpa musikprylar.
Det i sin tur innebär att varje enskild firma inte går med vinst och därmed inte betalar någon vinstskatt.
I det ljuset är tusenlappen för att starta en firma ganska billigt.

Den enda skatt som betalas på de pengarna är momsen som betalas på prylarna som köps (eftersom inkomsten är momsfri får man inte dra av moms på inköp.)

Detta funkar självklart bara fullt ut för hobbymusiker som tycker om att köpa prylar för sina musikpengar.
Men man kan ju också ta ut pengarna i vinst och betala vinstskatt. Även i det fallet slipper man dock arbetsgivaravgift eftersom enskild firma och du själv är samma juridiska person.

Nackdelen med detta är ju att man inte har en icke personbunden firma som kan äga gemensamma saker, men vi har i bandet alltid haft strategin att vi inte skall ha så mycket gemensamma saker för att förenkla ifall någon vill sluta eller ifall bandet splittras.

Edit: Förtydligande

Postat: fre 22 aug 2008, 10:45
av TDHP
200071 skrev:*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.
:lol: :tummenupp:

Postat: fre 22 aug 2008, 10:48
av Heyman
200071 skrev: *edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.
Det där var nog det bäste jag har läst här på PB hittills! :lol:

Postat: fre 22 aug 2008, 12:29
av fieldflower
200071 skrev:*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.
Jo hälsa, men säg inget.

Postat: tis 26 aug 2008, 19:23
av ingo
200071 skrev: Kolla på http://www.noakresurs.se. Eller skicka mera frågor till mig. Hälsa gärna från mig. :wink:


*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.

Får inte upp din länk men.

Jag kan ju hälsa PÅ dig.


Tackar för alla ovanstående tips.

Postat: tis 26 aug 2008, 20:49
av 200071
ingo skrev:
200071 skrev: Kolla på http://www.noakresurs.se Eller skicka mera frågor till mig. Hälsa gärna från mig. :wink:


*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.

Får inte upp din länk men.

Jag kan ju hälsa PÅ dig.


Tackar för alla ovanstående tips.
Kom du och hälsa på nån dag!

Nu har jag fixat länken till NOAK. (Det var en punkt för mycket)

Postat: tis 26 aug 2008, 21:44
av ingo
200071 skrev:
ingo skrev:
200071 skrev: Kolla på http://www.noakresurs.se Eller skicka mera frågor till mig. Hälsa gärna från mig. :wink:


*edit* om du ställer frågor till mig behöver du inte hälsa från mig; det känns onödigt.

Får inte upp din länk men.

Jag kan ju hälsa PÅ dig.


Tackar för alla ovanstående tips.
Kom du och hälsa på nån dag!

Nu har jag fixat länken till NOAK. (Det var en punkt för mycket)

Tackar.