Sida 1 av 1
skulle villa vet
Postat: tis 02 sep 2008, 20:44
av jjocke
vad är det för skillnad på en fender bas och en squier fender bas??

Postat: tis 02 sep 2008, 22:28
av mikkejohansson
Squier är ett "undermärke" till Fender, ett slags budgetvariant. Men enkelt kan man säga att det mesta skiljer...och att en hel del är lika. Framför allt är ofta designen lika, det finns Squier-"versioner" av de flesta vanliga Fenderbasarna.
Men det som skiljer är i de flesta fall kvaliteten på material och montering samt kvalitetskontroll. Enkelt sagt. Mycket enkelt. Därmed inte sagt att det inte finns Squierinstrument som är riktigt bra och prisvärda.
Vad är det för modeller du funderar på?
Postat: ons 03 sep 2008, 19:46
av jjocke
jag har just köpt en fender squier standard jazz bas och ja undrade om de skiljer mycket fån en riktig fender

Postat: ons 03 sep 2008, 20:06
av Punkster
jjocke skrev:jag har just köpt en fender squier standard jazz bas och ja undrade om de skiljer mycket fån en riktig fender

Rent designmässigt så skiljer den sig inte så mycket alls. Men det är en annan sorts trä i kroppen, andra mickar, annan mekanik, annan lack på och kanske också lite sämre kvalitet byggmässigt sätt. Om man inte är petig med detaljer så gör det inte så mycket, men annars så är det ganska mycket som skiljer sig mellan modellerna.
Sen finns det förstås Squiermodeller som håller högre kvalitet (och är byggda av lite bättre prylar) som t.ex. Vintage Modified-serien. Enligt samma princip finns det också Fender-modeller som är lite billigare/enklare, t.ex. Fender-instrumenten som är tillverkade i Mexico. Finns dom som påstår att Squiers VM-serie är bättre än Fenders Mexico standard-serien.
Men man får aldrig glömma att allt är en smaksak
