Sida 1 av 2
Stockholmare - Var repar ni nånstans?
Postat: ons 03 sep 2008, 11:51
av Poncho
Jag själv håller hus på dessa två ställen:
Skogskyrkogården (Pinebar Music) och Kvarnholmen (Driv).
Nån här som repar på samma ställe kanske?
Postat: ons 03 sep 2008, 12:00
av B-Å Åhs
I hässelby och snart i hemma i garaget.
Re: Stockholmare - Var repar ni nånstans?
Postat: ons 03 sep 2008, 12:04
av bootsy
Poncho skrev:Jag själv håller hus på dessa två ställen:
Skogskyrkogården (Pinebar Music) och Kvarnholmen (Driv).
Nån här som repar på samma ställe kanske?
Repar och repar, men vi har våra grejer i en lokal på Kvarnholmen, Driv kanske det heter? Billigt och larmat. Men trångt och lite smådåliga kommunikationer dit.
Det är härligast att ha lokal i stan, men det kostar ganska mycket. Med tanke på att vi aldrig repar så har vi flyttat hit för att bandkassan inte ska få alltför mycket stryk.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:06
av Sunken
Vi har en replokal i Årsta vi delar med ett par andra. Den är av den klassiska "gammalt skyddsrum"-typen.
Fungerar bra, förutom att jag både jobbar och bor på helt fel sida stan.

Postat: ons 03 sep 2008, 12:09
av Marshall
Barkarby på 12-13 kvm. Trångt.
Re: Stockholmare - Var repar ni nånstans?
Postat: ons 03 sep 2008, 12:16
av Poncho
bootsy skrev:Poncho skrev:Jag själv håller hus på dessa två ställen:
Skogskyrkogården (Pinebar Music) och Kvarnholmen (Driv).
Nån här som repar på samma ställe kanske?
Repar och repar, men vi har våra grejer i en lokal på Kvarnholmen, Driv kanske det heter? Billigt och larmat. Men trångt och lite smådåliga kommunikationer dit.
Det är härligast att ha lokal i stan, men det kostar ganska mycket. Med tanke på att vi aldrig repar så har vi flyttat hit för att bandkassan inte ska få alltför mycket stryk.
Jo det här med replokaler i den här stan är ett jävla aber. Lite därför jag startade den här tråden. Har tidigare haft replokal i stan, Hötorget och Skanstull, men det är ju så satans dyrt.
Praktexemplet är ju skyddsrumslokalerna i Skanstulls t-baneuppgång. 3000 spänn i månaden för ett rum på typ 16kvm som man dessutom delar med ytterligare ett band. Ventilationen är obefintlig och toalett, vad är det? En vask tjänstgör där som pissoar. Very nice! Det känns som om man är helt i händerna på replokalshyresvärdarna i den här stan.
Tycker dock det funkar bra med Kvarnholmen. Har en hyffsat stor lokal där. Går ju buss väldigt ofta från Slussen om man inte har bil. Men jag föredrar nog lokalerna i Skogskyrkogården som ligger precis bredvid T-banan.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:23
av sorghwind
vi repar i replokalshuset vid ropsten och det... tja, det har väl hittills funkat jättebra tror jag. lite långt att åka för mig som bor i vällingby men 1000 gånger bättre än det pissiga studio 32 i solna, vars huvudverksamhet verkade vara att jävlas med dom som repade där.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:33
av Night Prowlèr
Vasastan, ibland Nacka, och Medborgarplatsen.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:45
av cub
Nu i Bromma, i skyddsrumvarité mitt på Brommaplan. Perfekt för mig som bor på Ekerö. Kasst för vi är tre band som delar och de andra två Metallbanden har prylar precis överallt. Man måste ju ha 2 st 4x12 om man spelar gitarr i ett metallband. Och två band gånger två gitarrister verkar vara lika med tusen fyrtolvor. Ja, och sitt extra PA-system är bra om det kan förvaras i lokalen också. Ljudet är kasst och man välter nåt om man rör sig så vi vill ha egen lokal. Lutar åt att det blir i Solna då inget finns ledigt i Bromma nu. :/
Jag repade tidigare i Skogskyrkogården, antar att det är samma ställe som nämnts här, men det blev tjafs med folk som delade där så det skippade jag sen. Det andra bandet var rabiata att man inte fick ens flytta på deras prylar när de stod i vägen. En gång kom min kompis dit för att hämta en pryl han glömt när vi repade och då satt bandet och lirade på våra grejer. Nice one...
Bästa var när vi hade en egen lokal på Katarina Bangata. Those were the days.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:49
av Sunken
cub skrev:Nu i Bromma, i skyddsrumvarité mitt på Brommaplan. Perfekt för mig som bor på Ekerö. Kasst för vi är tre band som delar och de andra två Metallbanden har prylar precis överallt. Man måste ju ha 2 st 4x12 om man spelar gitarr i ett metallband. Och två band gånger två gitarrister verkar vara lika med tusen fyrtolvor. Ja, och sitt extra PA-system är bra om det kan förvaras i lokalen också. Ljudet är kasst och man välter nåt om man rör sig så vi vill ha egen lokal.
Haha, är det fortfarande Saari som tillhandahåller den där lokalen?
Jag var där och repade några gånger när vi spelade ihop. Stort är det ju inte, det kan jag verifiera.

Postat: ons 03 sep 2008, 12:52
av Marshall
The Marshall skrev:Barkarby på 12-13 kvm. Trångt.
Ska inte gnälla på ytan egentligen. Lokalen är vår egen, så vi slipper dela och disponeras 24/7.
Postat: ons 03 sep 2008, 12:53
av EmilBygde
Repade tidigare hos Pinebar i Älvsjö, men efter mångt och mycke strul på alla fronter så bestämde vi oss för att byta, så vi letade rätt på en industrilokal på 6e våningen (125kv/m) med utsikt över solnedgången, i hammarby sjöstad

Postat: ons 03 sep 2008, 12:56
av Marshall
EmilBygde skrev:Repade tidigare hos Pinebar i Älvsjö, men efter mångt och mycke strul på alla fronter så bestämde vi oss för att byta, så vi letade rätt på en industrilokal på 6e våningen (125kv/m) med utsikt över solnedgången, i hammarby sjöstad


Kostar?
Postat: ons 03 sep 2008, 12:58
av cub
Sunken skrev:cub skrev:Nu i Bromma, i skyddsrumvarité mitt på Brommaplan. Perfekt för mig som bor på Ekerö. Kasst för vi är tre band som delar och de andra två Metallbanden har prylar precis överallt. Man måste ju ha 2 st 4x12 om man spelar gitarr i ett metallband. Och två band gånger två gitarrister verkar vara lika med tusen fyrtolvor. Ja, och sitt extra PA-system är bra om det kan förvaras i lokalen också. Ljudet är kasst och man välter nåt om man rör sig så vi vill ha egen lokal.
Haha, är det fortfarande Saari som tillhandahåller den där lokalen?
Jag var där och repade några gånger när vi spelade ihop. Stort är det ju inte, det kan jag verifiera.

Ingen aning, det är sångaren/gitarristen som har ordnat lokalen. Jag gled bara in på ett bananskal i somras.

Men hela källarplanet där kryllar av lokaler.
Postat: ons 03 sep 2008, 13:04
av Sunken
cub skrev:Ingen aning, det är sångaren/gitarristen som har ordnat lokalen. Jag gled bara in på ett bananskal i somras.

Men hela källarplanet där kryllar av lokaler.
Ah, då kanske det inte är samma. Men jag vet att han höll på att hyra ut replokaler och sånt på den tiden iaf.
Postat: ons 03 sep 2008, 13:04
av Sunken
Postat: ons 03 sep 2008, 13:32
av Mike
Vad skönt att man inte repar i Stockholm.
45m2 i markplan, med egen ingång. Toa + dusch.
Tillgång till lokalen 24/7, 1400:-/mån.

Postat: ons 03 sep 2008, 13:41
av Relic
MikeO skrev:Vad skönt att man inte repar i Stockholm.
45m2 i markplan, med egen ingång. Toa + dusch.
Tillgång till lokalen 24/7, 1400:-/mån.

Säger det samma.
Vi har ca 50m2 i källarplan dock med hiss. Toalett i närheten.
Betalar 500 kr per år och person (medlemsavgift i Musikfabriken).
Har tillgång till lokalen jämnt och vi är själva där så man behöver inte släpa grejer fram och tillbaka.
Postat: ons 03 sep 2008, 14:15
av Liten
Soulbandet repar på nybrogatan..
Postat: ons 03 sep 2008, 15:40
av EmilBygde
The Marshall skrev:EmilBygde skrev:Repade tidigare hos Pinebar i Älvsjö, men efter mångt och mycke strul på alla fronter så bestämde vi oss för att byta, så vi letade rätt på en industrilokal på 6e våningen (125kv/m) med utsikt över solnedgången, i hammarby sjöstad


Kostar?
Det kostar oss 3.000:- månaden, så det är samma pengar som pinebar, bara att vi inte delar med ett annat band, utan med en snubbe som har ett dryckeslager utmed ena väggen.
det tog oss dock 6 månader av konstant kollande på blocket över folk med lager och industrilokaler som var ute efter nån att dela hyran med... Våra grannar är två rockband och en studio
Men rekommenderar det vitt och brett, utan tvekan
Postat: ons 03 sep 2008, 15:45
av TDHP
Iof i Norrtälje, men ändå!
Ca 50 kvm i egen lokal i industrihus!
Tillgång efter 17 vardagar + hela helgerna.
Toa, dusch, bastu och kök!
Ligger 5 min hemifrån och 20 sekunder från jobbet!
Enda abret är andra våningen och, men hiss är ev på gång!
1000:-/månad.
Sen har jag ju egen repa hemma i källaren, fast där styrs tillgängligheten lite av hon jag bor med!

Postat: ons 03 sep 2008, 17:12
av Marshall
Du har det bra du Lasse...
Postat: ons 03 sep 2008, 17:48
av gäst
Bond Street, Södermalm.
Postat: ons 03 sep 2008, 18:10
av Gäst--
Sofia Skolans Fritidsgård, 200 kr om året

Postat: ons 03 sep 2008, 20:58
av ZoggeY
Haninge och Huvudsta.