Sida 1 av 2
När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 17:21
av bassicfun
Jag har en fundering som egentligen går ut på följande:
Vilka som spelade och hade musik i huvudet innan tonåren (blockflöjt i 3:an kan man nog räkna bort)
och vilka som började när man kom på att pinkedonet skulle kunna användas till annat än att pinka med.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 17:29
av Mogalen
Började spela bas vid åtta års ålder!
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 17:39
av Poester
Började spela bas när jag va 27 ( dvs 3 år sedan ) spelade dock gitarr 15 år innan det...
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 17:49
av Jan Hellman
Började spela piano när jag var 5 och bas och gitarr när jag var 8.
Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 18:03
av BBQV
Inledde med kornett i Frälsis vid sex års ålder. Det blev inte mycket annat än pinka just där och då...
Julen -82, vid 15 års ålder, inleddes min elbaskarriär. Även då var det musicerandet som var huvudanledningen, även om elbas är betydligt mera självraggande än bastuba, som jag då hade landat på i brassbandet.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 18:20
av engson
Jag började med piano efter blockflöjten, bytte till trummor/slagverk ca 12 år gammal.
I tidig tonår blev det gitarr (en kompis hade Beatles samlade verk med små bilder på hur man skulle ta ackorden).
Sen blev det lite bas vid sidan om. Mer piano och trombon några år. Och nu mest gitarr och bas. Och bas. Och bas! Och mer bas!

(Som sidoprojekt försöker jag så smått få liv i bastrombonen igen... men jag har ingen orkester att spela med för tillfället.)
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 18:48
av inber
Började tänka bas när jag var 13 år ungefär, men då spelade jag på en nerstämd nylonsträngad gitarr, eftersom jag inte hade någon elbas. Det är ca fyrtio år sen. Jag köpte min första bas när jag gick i högstadiet. Sedan dess har jag spelat i stort sett varje dag och är inne på bas nr 4.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 18:58
av BB3000S
Det var musik överallt i hemmet så det var liksom oundvikligt att bli smittad, men elbasen och den riktiga kärleken till musik o musicerande hittade jag dock inte förrän vid 13 års ålder 1984.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 18:59
av engson
inber skrev:men då spelade jag på en nerstämd nylonsträngad gitarr, eftersom jag inte hade någon elbas
Japps, precis så var det. Det kommer jag ihåg nu ju...

Re: Sv: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 19:01
av TDHP
Förutom blockflöjten började jag spela piano vid 8, trummor vid 11 och gitarr vid 12. Spelade även Baritonehorn från typ 13 och några år framåt. Bas började jag spela mer som första instrument runt 20 när vår basist dog i en bilolycka.
TDHP from da phön!
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 20:28
av mikkejohansson
Blockflöjt - i 1:an.
Piano - i 2:an.
Gitarr - i 3:an.
Bas - i 7:an. För att starta ett band. Såklart.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 21:10
av brempa
Saxofon på högstadiet, slutet på 70-talet.Källarband och pop/rock/jazz lockade mer än kommunala musikskolan, noter har aldrig varit min grej, gehör däremot. Tog en paus -90 då barn och familj tog över. Återupptog musicerandet för en fem, sex år sedan, då bas i ett coverband. Mycket roligare, varför började man inte tidigare?
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 21:21
av B-Å Åhs
Klassisk gitarr vid ca 10 års ålder
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 21:23
av eeakga
Började spela valthorn i trean eller fyran. Tyckte det var för torrt och började i femte klass istället spela gitarr i ett band med några klasskompisar. Målet var självklart att bli rockstjärnor.
Hade gitarr som första instrument i 14 år innan jag började spela bas som en tillfällig grej när basisten i mitt dåvarande band slutade. Upptäckte att det ju var helball med bas och kände aldrig något sug att byta tillbaka, så bas har varit mitt förstainstrument sedan 1999.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 22:02
av Peavey Dude
Började när jag var 9, för 12 år sen

började nåt år senare även spela trummor.
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 22:11
av trikloretylen
Började spela fiol när jag var 9, för att gå över till klassisk gitarr när jag var 11 .
bas började jag med när jag var 14 för att sedan börja med gitarr igen vid 16 .
Började om med bas när jag var 37 för 4 år sedan .
Re: När började ni spela?
Postat: tis 19 feb 2013, 22:33
av Truttakungen
Började plocka ut melodier på pianot vid tre, men sen har det varit diverse olika instrument fram till saxofon vid 13-års ålder, sen blev det att fuska på basen från jag var en 17 år..
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 07:28
av alexon
Bas från 11 års ålder, vilket är 36 år sedan. Innan dess tre års ihärdigt tvärflöjtspel.
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 07:32
av Ente
Spelade(plinkade) bas i ett band när jag var 13-15, sen blev det moppe, nu 45 år senare leker jag basist i arbetsrummet, och drömmer mig bort.
http://pratabas.se/viewtopic.php?f=23&t=60949" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 07:54
av bjelkeman
Blockflöjt, vid 8-9 år, 2a-3e klass.
Nyckelharpa vid 10 år, 4e klass, vart kortvarigt.
Elbas vid 13 år, 7e klass. Var med och startade band vid 14 år, spelade i det och uppföljarna i 5-6 år.
Nu 48 år och har grävt fram grejorna igen och siktar på ett gubb-band eller nått i slutet på året.

Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 08:18
av funkys**t
Började med blockflöjt i 3an. Men jag hade pillat lite på gitarr, piano, bongos och tumpianon tidigare.
Jag var fast besluten om att börja spela trummor på kulturskolan i fjärde klass men en flytt ändrade planerna. Så det fick bli gitarren hemma istället. Tanken på bas kom när jag hörde Dag Vag första gången. Jag var ca 11 år. Farsan lånade hem en elbas (efter mycket tjat...) Sedan dess är jag fast.
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 08:51
av HirYoshima
Dragspel när jag var runt 6 år, bas på högstadiet när det skulle bildas band. Hade börjat småplinka lite på gitarr och hade en squierstrata.
När jag hade pluggat några år på universitetet och kom in på mattekurser så lärde jag känna ett gäng som var inne på thrash metal och behövde en gitarrist, så jag hakade på dem.. kunde egentligen inte så mkt mer än ackord då, så jag låg i hårdträning några timmar om dagen tills jag lärde mig. Sen flyttade basisten från stan och det var lättare att hitta en gitarrist så jag bytte över eftersom jag ändå börjat min strängkarriär där. Sen dess har det varit mitt huvudinstrument. Det var väl en ehm.. 6 år sen kanske? Nu är jag 27,91 år gammal.
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 12:02
av Utte
När jag var 16! Nu är jag 20.
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 12:36
av dereborn
När började ni spela?
För skitlänge sen.
Verkligen jättelänge sen!
Förra årtusendet alltså...
Musik fanns alltid hemma. Blockflöjt och frälsis-kornett kom väl ungefär samtidigt vid 10 års ålder. Sen cello, celoo, cello, Och sen i fjärde-femte klass startade vi rockband - jag lånade en Rokkoman jazzbaskopia och en FBT Jumbo av en yngre kille, och sen var det väl typ kört.
Fotnot: jag spelade mellan 12 och 16 års ålder någon gång alla stämmor utom solokornett i frälsningsarmens i Sundsvall musikkår.
Rock!
(Nä, men bra för notläsningen!

)
Re: När började ni spela?
Postat: ons 20 feb 2013, 14:28
av Jensa
Började spela bas när jag var 11.
Hade prövat gitarr ett par år tidigare och försökte mig även på munspel innan.