Sida 1 av 1

New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 11:41
av brempa
Jag skall åka till NY en vecka i sommar.
Några tips på platser, klubbar, affärer (basrelaterade) som bör besökas?

Anders

Re: New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 11:42
av BBQV
Manny's Music!

Ligger på 156 West 48th Street.

Re: New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 12:13
av Svensson
BB King blues bar & grill var rätt trevlig, såg nåt "dussinband", ett dussinband som skulle spela skjortan av de flesta bluesband här! B&H, elektronikjätten måste du ju besöka, bra priser på mycket och en upplevelse i sig att besöka stället. Flygmuseet väl värt ett besök. Annars är det rätt kul att bara vara i NY, lite som att vandra omkring i en film :).

Re: New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 15:02
av GandhiMK2
Åk hit och ät dej galen på tryffelpommes! :
http://www.elalmacennyc.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
SJUKT gott, stort och enormt. Dessutom precis utanför manhattan i det jättemysiga Williamsburg. Bör ej missas.
Lite kul : http://www.themeatballshop.com" onclick="window.open(this.href);return false;
galet goda hamburgare, Williamsburg igen: http://www.yelp.com/biz/dumont-burger-brooklyn" onclick="window.open(this.href);return false;
Ät dej rund och mätt! =)

Re: New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 17:58
av gabrieldahl
ligger inte the vanguard där omkring?

Re: New York...

Postat: tis 30 jul 2013, 18:07
av magnusb
http://55bar.com/

Ett måste! (för mig då)

Re: New York...

Postat: ons 31 jul 2013, 09:50
av brempa
Tack för många bra tips. Verkar lovande...

Re: New York...

Postat: ons 31 jul 2013, 10:48
av hitman
BBQV skrev:Manny's Music!

Ligger på 156 West 48th Street.
Jag har hört att de stängt:
http://www.premierguitar.com/articles/L ... c_to_Close" onclick="window.open(this.href);return false;

Å andra sidan så finns en hemsida:
http://www.mannysmusic.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Det var där min totalt omusikaliske far (som var i New York på tjänsteresa) steg in en sommardag 1977, med uppdrag från mig att köpa en Gibson G-3-bas. Basarna kostade ungefär en fjärdedel av svenska priserna på den tiden.

"Nej, din son skall inte ha en Gibson" blev svaret. "Han skall ha en Fender, de är bättre, med mångsidiga och billigare".

När affären sedan förstod att farsan var utlänning så kom Direktören själv ner. Hon gav gubben två kvitton, ett med det riktiga priset på och ett han skulle visa i tullen, där det stod att basen var begagnad och billig, för att få ner tullavgifterna :-) Farsans samvete våndades men det löste sig. De lata tullarna på Arlanda orkade inte räkna utan viftade förbi honom.

Manny´s hade ju kunnat lura på farsgubben vad som helst men de var angelägna att göra honom nöjd, trots att han kom från en annan kontinent. Heder åt dom!

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 01:58
av brempa
Hemma igen!

Tack för bra tips. Hann inte med allt bara, det var fler som hade synpunkter på vad som skulle besökas då vi åkte hela familjen.

Missade precis Felix Pastorius som spelade på http://55bar.com" onclick="window.open(this.href);return false;, hade varit kul att se.
Var på en annan bar Groove, http://www.clubgroovenyc.com" onclick="window.open(this.href);return false; och kollade på ett band som spelade regelbundet där RAHJ-Mason. Grymt ös och bra musiker och sångaren var gudabenådad. En kokande häxkittel av soul, jazz, rap, beatbox. Ett fränt ställe. (och jag blev sugen på en 5:a)

Tack f-bass för restaurangtipset http://www.elalmacennyc.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Det var fantastiskt gott.

Bild

Annars blev det en massa promenerande, vi gick fram och tillbaka över hela Manhattan och en hel del i Williamsburg. Måste säga att det är en ball stad att bara strosa omkring i och höra, känna, smaka och uppleva. Det finns en hel del att se. Rekommenderas starkt!

Avslutningen blev en riktig höjdare för barnen. De var på en utomhuskonsert i Central Park med bland annat Disclosure. Sonen var helt betagen efteråt. ASFETT! var ordet.

Bild

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 07:13
av bootsy
Härligt! Vi bokade precis biljetter till en novemberresa dit...

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 11:20
av blackparkas
Ah!


Amerikanarna har verkligen fattat det där med vad som är viktigt på mattallriken!

Lite strips, 2 såser och det enda som egentligen betyder nå´t: En fet köttbit!!

Inte en massa trams med tunna smaklösa gröna/gula/råsa såser och tramsiga grönsaker...

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 12:51
av brempa
bootsy skrev:Härligt! Vi bokade precis biljetter till en novemberresa dit...
:tummenupp: Låter härligt! Jag skulle väldigt gärna åka dit igen

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 13:10
av Svensson
Å nån Broadwaymusikal kanske!

Re: New York...

Postat: lör 10 aug 2013, 23:53
av bassmayhem
Jag var i NYC i april.
Det är ju lite sent att tipsa dig, men kanske andra...
Music Row är borta, bara Rudy's finns kvar på gatan. Manny's är historia.
Sam Ash ligger ett par hundra meter väster om Madison Square Garden. Don't miss!
Musikställen: The Blue Note, Birdland, Village Vanguard t.ex.
Annat: Museum of Modern Art, the Highline, Central Park (bara den en anledning att åka till stan...) M.m...
Gör absolut: Skaffa kort till tunnelbanan. Oslagbart!
Undvik: Midtowns snorkiga dyrställen!
Försök inte hinna med allt - bara var! (Just be!)

Re: New York...

Postat: sön 11 aug 2013, 00:25
av brempa
bassmayhem skrev:Jag var i NYC i april.
Det är ju lite sent att tipsa dig, men kanske andra...
Music Row är borta, bara Rudy's finns kvar på gatan. Manny's är historia.
Sam Ash ligger ett par hundra meter väster om Madison Square Garden. Don't miss!
Musikställen: The Blue Note, Birdland, Village Vanguard t.ex.
Annat: Museum of Modern Art, the Highline, Central Park (bara den en anledning att åka till stan...) M.m...
Gör absolut: Skaffa kort till tunnelbanan. Oslagbart!
Undvik: Midtowns snorkiga dyrställen!
Försök inte hinna med allt - bara var! (Just be!)
Central Park gick vi genom, fantastiskt vilken kontrast till 5th Ave och Times Square m.m. Snacka om oas mitt i kaos. Jag är förvånad över klimatet faktiskt. Det var varm och trafiken är inte att leka med. Trots det tycker jag det kändes fräscht och friskt. Lite konstigt faktiskt...
MoMA får bli nästa gång, det hanns inte med.
Helt rätt, att bara vara är nog det bästa tipset. Det är lätt att vilja för mycket och en vecka räcker inte till på långa vägar.