Sida 1 av 1

Master Blaster-kunnig?

Postat: ons 09 apr 2008, 10:43
av blackparkas
Ska ev. iväg och kika på PA ikväll.
Master Blaster Grand Tour.
2st 2x18 och 2 toppar med 1x15" har jag för mig.

Har kört genom sådant mååååånga gånger allihop i bandet, men det var ett tag sedan sist, iaf 10 år sedan för min del tror jag...

Har ett på g för runt 20k och tänkte höra om ni har lite åsikter.

Tips på hur man går tillväga för att testa ett PA ordentligt? :D
Åsikter om just denna anläggning?
20 loppor borde väl vara rimligt? Kostade väl runt 120-130 nytt när det begav sig.

Postat: ons 09 apr 2008, 10:46
av Diesel
spela ganska högt och lyssna efter missljud på varje element?

Postat: ons 09 apr 2008, 10:48
av blackparkas
Diesel skrev:spela ganska högt och lyssna efter missljud på varje element?
Ja, det had evi tänkt! :D

Men längre än så har jag ingen aning om hur man kollar... eller... typ inte..

Postat: ons 09 apr 2008, 10:52
av knedy
Sätt burar med kanariefåglar i framför varje högtalare och spela med högsta volym, om fåglarna dör är det ett bra PA.

Postat: ons 09 apr 2008, 11:34
av TDHP
För 20 brakare på ett så pass stort PA kan man nog inte vara så jättekinkig! Vad ingår? Steg, filter, bord?
Kolla membran efter lagningar och torkade kanter, kolla trådarna till membranen, speciellt på 18-tummarna om dom är långslagiga.
Ser prylarna misshandlade och taskigt skötta ut så är dom troligen det.
Bra skick - troligen varsamt hanterat!

Fast allt detta är ju rätt basic!

Postat: ons 09 apr 2008, 11:42
av blackparkas
Klart man kan vara kinkig, är väl onödigt att köpa på sig trasiga prylar om inte annat?

Det som ingår är Basar och toppar, steg sitter i basarna.
Aktivt alltså.

Men är det så bra PA som jag minns att det är eller är det en illusion?

Postat: ons 09 apr 2008, 11:42
av dereborn
Master Blaster? Vad är det för nåt?
Är det aktiva lådor, eller passiva + delningsfilter o steg?

Börja m att lyssna på varje del för sej, svagt och starkt. En låda i taget, lyssna efter skallrande galler, trasiga element o fasfel i lådan. Sen lyssnar du på basarna i stereo, kolla fasriktighet.(Det ska vara mest bas o fasto fint när du står itt eellan basarna. Flyttar du dej åt höger el vänster ska det bli mindre bas. Är det tvärtom så spelar lådorna i motfas mot varandra. Likadant med middar o toppar.
Till sist lyssnar du på hela PA:t. Fast och fint, med tydlig stereobild ska det vara. INGA EQ:s, kompressorer eller liknande - lyssna "flat". Viktigt!

Lyssna sedan med en SM58 och din röst. Rösten ska inte låta som Max Lorentz i en tv-reklam, loudness-basig o hängmattig, utan som en röst. Öppet o fint.

Sen kan du stoppa i en cd som du har lyssnat MYCKET på o vet hur den låter. Ta gärna med din egen cd-spelare, inga mp3:or! Fortfarande inga eq:s eller nåt. Inte eq:a kanalerna heller. Låter det inte bra flat så köp inte.
Att köpa argument om att "det här PA:t ska köras med eq/processorer" är som att köpa en bil som "måste ha choken halvvägs ute, den går mycket bättre då".

Lycka till!

Postat: ons 09 apr 2008, 11:46
av dereborn
Aha... såg just annonsen. Jag skulle inte betala 20k för bara dom lådorna. Basarna är OK, men topparna är underdimensionerade o låter hårt. Gammalt system med gammal teknik o gamla lådkonstruktioner.

Postat: ons 09 apr 2008, 11:55
av blackparkas
Hm... vi får la se då...

Vi blev så köpkåta igår och har bra erfarenhet av likadant PA.

Slutstegen sitter i basarna tillsammans med delningsfilter.

Postat: ons 09 apr 2008, 12:43
av dereborn
Ja, men gillar ni det o har stålarna, så... Det har stått ett likadant på statt i hudik o det har väl varit....sådär... dom gånger jag har spelat på det. Kan bero på övertro, att det skulle vara "mer" än en pub-rigg.

Man får nog inse faktum, att ett helt utmickat trumset, bas, ett par gitarrer o lite fläskiga syntar PLUS ett par tre sång... ska funka i EN femtontummare per sida...

Nix, det funkar inte på någon högre volle. Inte med nån rigg. Ny eller gammal.
Sång, baskagge o lite trumreverbs, samt stöttning av lite övriga instrument, möjligen.

- och då kan det säkert vara ett OK köp.

Postat: ons 09 apr 2008, 13:22
av TDHP
Kör tvärtom på klubbens rigg, dubbel-15 och enkel-18!
Funkar rätt bra på skaplig volym.
Bandets klubbrigg kör vi 1x18 + 1x15 och rätt högt på stärkarna.

Är inte dom där dubbel-18 med inbyggda steg och filter FRUKTANSVÄRT tunga? Tycker dom ser lite smala ut, är elementen snedställda som i våra EV Elliminatorbottnar?

Postat: ons 09 apr 2008, 13:35
av blackparkas
Jag vet ingenting om pa:t egentligen annat än att vi tyckt det varit bra tryck i grejerna.
Ett coverband här uppe brukar hyra ett likadant från Bilda när de kör och de är väldigt nöjda, men allt beror väl kanske på vilka preferenser man har.


Vi har enbart 1 gitarr, sång, bas och trummor, mend det är sant. Det är mycket som ska gå igenom topparna, även om det "bara" är standard rocksättning i bandet.

Vi tyckte ju det var smidigt också med inbyggda steg, även om det blir tungt.
Har spelat högt och bra med en sådan här rigg och hört andra spelat högr och bra med den.
Vi får se. Låter det bra så tror jag det blir svårt att låta bli, så får man väl - om det blir nödvändigt för oss, komplettera med ett par till toppar isf vid senare tillfälle.