Sida 1 av 1

F-skatte sedel

Postat: mån 14 apr 2008, 09:43
av Damageinc
Undrar om det här med f-skatte sedel.Bandet jag spelar med börjar få mer o mer spelningar så vi ska skaffa f-sk.sedel.Någon som har erfarenhet av det här hur det fungerar?Tittat på skatteverkets sida men blir inget klokare av det.

Postat: mån 14 apr 2008, 10:02
av TDHP
Vi startade ett handelsbolag, verkar enklast och billigast.
Bolaget blir en egen juridisk person och det kostade 800:- att regga + lite hjälp av en revisor med uppstarten. Funkade bäst i vårt fall med prylar mm, vi äger lika stor del i PA mm men det är bolaget som står som ägare på allt.

Annars tror jag var och en måste ha egen enskild firma och fakturera varsin faktura till arrangören.

Kolla Bolagsverket för bra info!

http://www.bolagsverket.se/

Postat: mån 14 apr 2008, 11:17
av Damageinc
Tack för svaret,det var till stor hjälp!

Postat: mån 14 apr 2008, 12:42
av Geddan
Det finns bolag som hjälper dig att fakturera en krögare eller företag
mot en liten kostnad. Tydligen kan det oxå bli billigare om man är med i musikerförbundet.

Postat: mån 14 apr 2008, 13:09
av PW
Jag har en enskild firma. Registrerade den på https://www.foretagsregistrering.se/ Jag pratade med skatteverket och de sa att vi i vårt coverband sysslar med "konstnärlig verksamhet". Tycker jag va kul. Konstnärlig verksamhet är momsbefriat vilket gör att man inte behöver redovisa moms vilket jag tycker verkar krångligt. Man får ta momsen som kostnad istället, tror jag. Skall deklarera för första gången i år.

Postat: mån 14 apr 2008, 13:10
av TDHP
Ja, man kan ju ansluta sig till en bokningsförmedling som tar hand om det praktiska, men det kostar ju också.

Postat: mån 14 apr 2008, 18:59
av fieldflower
PW skrev:Jag har en enskild firma. Registrerade den på https://www.foretagsregistrering.se/ Jag pratade med skatteverket och de sa att vi i vårt coverband sysslar med "konstnärlig verksamhet". Tycker jag va kul. Konstnärlig verksamhet är momsbefriat vilket gör att man inte behöver redovisa moms vilket jag tycker verkar krångligt. Man får ta momsen som kostnad istället, tror jag. Skall deklarera för första gången i år.
+1 på den - har egen firma som jag plockar in bandets vita gage på.

Tricket med att en i bandet kör enskild firma är att på ett bra sätt (skattefritt) få ut gaget till övriga bandmedlemmar.

Tips:
- Om ens företag köper in utrustning så man inte går med vinst behöver man inte betala vinstskatt.
- Alla prylar som kostar mindre än 5000:- är det direktavskrivning på så de inte behöver redovisas som inventarier.
- Köper man begagnade saker av en privatperson så betalar man ju ingen moms heller. Det kan ju vara av en bandmedlem.

Lägg allt det här i en kastrull, lägg till lite uppfinningsrikedom och rör om lite så kan man komma undan väldans skattefritt under lång tid.

Men om det blir mestadels vita spelningar håller inte detta helt i längden. Till slut äger en persons enskilda firma för stor del av de gemensamma sakerna, vilket har en tendens att leda till bråk.
I vårt band kör vi nu modellen att alla som kan skaffar enskilda firmor och så fakturerar vi varann.
Man behöver inte göra så att alla fakturerar sin del av arrangören utan en kan ta den fakturan, och sedan fakturerar övriga den bandmedlemmen på sin del. Eftersom det är delaffärer i samma stora affär så är det fortfarande momsfritt och så.

Det jobbiga med vita pengar är om man vill plocka ut dem i reda pengar på ett snyggt sätt, eftersom man då drabbas av inkomstskatt och arbetsgivaravgifter. Men det misstänker jag gäller samtliga firmaformer.

Edit: Glömde nämna... Se till så du får FA-skatt!! Annars kommer din arbetsgivare sluta betala in inkomstskatt från årsskiftet eftersom om man bara är F-skattad får man sköta om sånt själv.
Jag måste ha missat det i informationen då jag skaffade min firma, och det blev en liten överraskning den 25:e januari året efter... Först glad och sedan bara jobbig.