Sida 1 av 3

Gibson Thunderbird. Till salu igen...

Postat: mån 02 apr 2007, 20:48
av gäst
Vit Gibson Thunderbird IV Bass med case. Köpt ny för ett drygt år sedan. Finns i Stockholm. Ge mig ett bud.
Bild

Postat: mån 02 apr 2007, 23:41
av Gäst
Vad nu då? Förklara/försvara dig!

Postat: tis 03 apr 2007, 08:35
av macahan
ja för tusan vad är det du gör??

Postat: tis 03 apr 2007, 10:55
av gäst
Hahahahaha! Vad skall jag skriva här? För att försvara mig så måste jag alltså skriva att basen jag försöker sälja inte är bra... Hmm.
Så här är det: Jag föredrar Fender Precision. Fet hals, tungt ljud. Den enda basen jag behöver egentligen. Thunderbirden passar säkert många andra basister alldeles utmärkt men för mig så är halsen för tunn och den låter lite som en Jazz Bass och det är ett ljud som jag inte har någon användning av. Jag har märkt att när jag spelar Jazz Bass eller Thunderbird så gör jag allt för att det skall låta som en Precision, dvs använder bara halsmicken, drar bort lite diskant osv. Resultatet blir ett ljud som NÄSTAN påminner om en P-bas. Varför då inte bara spela P-bas? Skulle jag någon gång i framtiden behöva ett slickare ljud vid en inspelning t ex så har jag massor av kompisar som har Jazzbasar och Thunderbirds, då är det bara att låna. Nu säljer jag alltså min T-bird och planerar att i stället köpa t ex en Hot Rodded P-bass (som jag en gång sålde för att köpa Thunderbirden), kanske en bandlös P/J-bas eller liknande eller kanske en Fender Bassman 300 Pro eller något i samma stil. Får se vad som dyker upp. Kanske ett byte om någon har något av ovanståeende att bli av med.

Postat: tis 03 apr 2007, 11:37
av macahan
AH, nä jag håller med dig.. märker man att man försöker ratta in andra ljud är det dags att använda den bas som låter som man har tänkt..

Postat: tis 03 apr 2007, 12:23
av gäst
Det som retar mig lite är att med Thunderbirden kan jag ratta in ett perfekt "sträng-ljud", det ljud som jag hela tiden letade efter för 10-15 år sedan och nu när jag har det ljudet inom räckhåll så vill jag ha något helt annat.

Postat: tis 03 apr 2007, 13:43
av blackparkas
Försökte få någon slags prisindikation per pm.
Men jag antar att du inte säljer till bönder från Bollnäs... ;)

Postat: tis 03 apr 2007, 15:07
av bootsy
blackparkas skrev:Försökte få någon slags prisindikation per pm.
Men jag antar att du inte säljer till bönder från Bollnäs... ;)
Nej, vi stockholmare ska tvinga dig att köpa Fender efter Fender tills du har huset fullt av dem! :-)

Postat: tis 03 apr 2007, 22:41
av Danne
Förstår också hur du menar. För mig är det lite samma sak fast omvänt. När jag spelar Fender tycker jag att jag saknar det lite fetare mellanregister som mahogny brukar föra med sig. Hmm..jag har ju en Hot Rod. Det är bara att den har fått en liten revival nu. Hade med den i repan nu i kväll och tvekar fortfarande om jag skall ha kvar den eller inte.

Postat: tor 05 apr 2007, 23:55
av Cee
Liiiite sugen blir jag... Skulle matcha min vita P-bas fint. Bor du i stan? (Sthlm förstås)

Postat: fre 06 apr 2007, 14:14
av gäst
Bor på Söder.

Postat: lör 07 apr 2007, 14:14
av gäst
Har fått lite svar från min Vendolin-annons. Någon som har förslag på lämpligt pris? Nyskick förutom ett 3-4 mm stort märke ovanför bakre axelbandsfästet. Ett drygt år gammal. Sprillans ny oanvänd case ingår. Nypris 23.000, Musikbörsen söljer den just nu för 20.000.

Postat: lör 07 apr 2007, 14:36
av bootsy
Johannes skrev:Har fått lite svar från min Vendolin-annons. Någon som har förslag på lämpligt pris? Nyskick förutom ett 3-4 mm stort märke ovanför bakre axelbandsfästet. Ett drygt år gammal. Sprillans ny oanvänd case ingår. Nypris 23.000, Musikbörsen söljer den just nu för 20.000.
Svårt att veta. Över 15 lax tror jag inte du får, tyvärr. Dyrare grejor tappar fort i värde och med tanke på hur billig dollarn är just nu så blir det nog svårt att få mer.

Fin bas är det i alla fall! Hade jag varit sugen på en t-bird hade den legat illa till...

Postat: lör 07 apr 2007, 14:51
av blackparkas
Strax under 14 skulle jag tro.
Den svarta som var ute för ett tag sedan som var i princip ny (enligt annonsen 3 månader har jag för mig) var ute lääänge för 14k, men det borde vara där omkring.
En vit tycker jag borde vara mer attraktiv än en svart dessutom. De svarta ser ju bara tråkiga ut.

Postat: lör 07 apr 2007, 19:11
av Gäst
Inte under 12, tycker jag.

Postat: lör 07 apr 2007, 20:30
av blackparkas
GrafZeppelin skrev:Inte under 12, tycker jag.
Nej, absolut inte.
Fast jag hade säkert skambjudit om det inte hade varit för många basar som var intressant på marknaden just nu...

Postat: lör 07 apr 2007, 21:09
av Danne
Ca 14000 skulle jag tippa. Ej under 13000.

Postat: sön 08 apr 2007, 17:43
av gäst
Ungefär de siffrorna har jag också tänkt mig. Min fördel är att jag inte säljer basen pga ekonomisk kris, jag kan med andra ord vänta tills jag får ett bra bud.

Postat: sön 08 apr 2007, 20:10
av Danne
Helt klart till din fördel Johannes. Förr eller senare dyker rätt köpare upp.

Postat: sön 08 apr 2007, 20:12
av Diesel
Men hur låter en thunderbird?

och är det bra balans i en sådan?

Postat: sön 08 apr 2007, 21:47
av Geddan
Är dåligt insatt i Firebird-basar, så det här kanske inte är
samma grej...men den var billig iaf.

http://www.vendolin.se/Annonce_Detail.a ... id=5017772

Postat: sön 08 apr 2007, 22:51
av Danne
Geddy_Lee skrev:Är dåligt insatt i Firebird-basar, så det här kanske inte är
samma grej...men den var billig iaf.

http://www.vendolin.se/Annonce_Detail.a ... id=5017772
Definitivt någonting för blackparkas (femmor är väl din melodi + sugen på Thunderbird?). Bra tryck i B-strängen. Thunderbirds har bra ös i lägre mellanregistret. Har inte testat denna själv men enligt väl initierad källa skall dessa vara bra femmor. Inte genomgående hals på dessa utan som de gamla non-reverse med limmad hals. Ger inte det där klingande sustain-ljudet utan blir istället lite fetare.

Postat: mån 09 apr 2007, 00:17
av blackparkas
Mmm.
Den är helt ok den där THUNDERbirden.
Firebird är en gitarr (Utöver en Pontiac alltså)

Men den är så ful.
Studiomodellerna är inte alls lika snygga som devanliga klassiska.
Men den är riktigt skön att lira på.
Skulle dock hellre köpa Johannes.

Postat: mån 09 apr 2007, 00:28
av Geddan
blackparkas skrev: Skulle dock hellre köpa Johannes.
Tycker ni börjar bli alldeles för kärvänliga mot varandra.
Annat var det förr i tiden! :twisted:

Postat: mån 09 apr 2007, 01:31
av gäst
Diesel skrev:Men hur låter en thunderbird?

och är det bra balans i en sådan?
Min T-bird har en ren och klar pianoton, mycket sträng och värme. Med balans så vet jag inte om du menar balans i ljudet eller balansen när den hänger i axelbandet. Ljudet är i alla fall välbalanserat. När man har basen hängandes i axelbandet och släpper den så tippar den framåt. Detta upplever jag dock inte som ett problem eftersom högra armen hindrar basen från att tippa när man spelar.