Sida 1 av 1
Fender blue Floral, vendolin.
Postat: lör 07 apr 2007, 16:48
av blackparkas
http://www.vendolin.se/Annonce_Detail.a ... id=4959772
Är detta nå´t att ha?
Förutom att de ser fantastiskt gulliga ut.
Antar att den är från japan?
Postat: lör 07 apr 2007, 16:53
av knedy
Är japanisk ja, torde inte vara någon större skillnad mellan dom och andra japs 51 reissue:r förrutom den psykedeliska lacken. Släng på en kåpa och den är perfa.

Postat: lör 07 apr 2007, 17:11
av anli
Den vill jag ha! Lite mer påskonykter hade jag huggit på den, Men jag har spärrat basinköp... ett litet tag framöver.
Postat: lör 07 apr 2007, 18:55
av blackparkas
Den är cool.
Men den är säkert såld också.
Eller...?
Får kanske ta och ringa... hatar folk som inte tar bort annonserna när sakerna är sålda...
Postat: lör 07 apr 2007, 20:18
av FreCKo
brorsan (idoru) har en, PM'a honom och se vad han tycker, kan säga åt honom att svara snabbt

Postat: lör 07 apr 2007, 20:23
av blackparkas
Be honom PM:a mig och säga vad han tycker.
Eller så frågar du honom och skriver här hehe...
Har han en exakt sådan?
Ägaren till denna svarade inte iaf.
Får se om jag får tag i honom imorgon.
Ska ringa Zon-snubben imorgon också hade jag tänkt.
Och kanske Grafen.
Postat: lör 07 apr 2007, 22:05
av FreCKo
blackparkas skrev:Be honom PM:a mig och säga vad han tycker.
Eller så frågar du honom och skriver här hehe...
Har han en exakt sådan?
Ägaren till denna svarade inte iaf.
Får se om jag får tag i honom imorgon.
Ska ringa Zon-snubben imorgon också hade jag tänkt.
Och kanske Grafen.
Precis en sån, var en reissue-grej som Musikbörsen köpte in ett gäng av... Vad jag kommer ihåg så klagade brorsan på stallet som inte går att intonera (men annonsbasen har ju nytt stall) och att micken var lite klen (vilket också är fixat)... I'd go for it! Dom är jävligt egna

Postat: lör 07 apr 2007, 23:16
av blackparkas
Men frågan är om de verkligen är värda 6000 egentligen?
Skulle inte tro det ändå...
Kanske skulle köpa och fräsa dit en MM-puppa?

Postat: sön 08 apr 2007, 07:40
av bootsy
knedy skrev:Är japanisk ja, torde inte vara någon större skillnad mellan dom och andra japs 51 reissue:r förrutom den psykedeliska lacken. Släng på en kåpa och den är perfa.

Viss skillnad: 51-orna har inga avrundade konturer på kroppen, det har denna. Skulle nog säga att 6 lax är ett vettigt pris, i synnerhet när man får med lite extragodis som han har köpt.
Blue-floralbasarna har rykte om sig att vara extremt välgjorda och prisvärda, många på Fenderforumet hyllar dem.
Postat: sön 08 apr 2007, 09:06
av blackparkas
Snubben var på fyllan igår tror jag, fick sms om att jag skulle ringa idag istället
Såg några närbilder på basen när jag googlade.
Den såg inte alls lika läcker ut i närbild.
Får se om vi kan komma överens, isf kanske farsgubben får svänga förbi Årsta.
Fast jag skulle juha en Jazzbas???!!
OCH en Zon....!
Men någon som vet vad de kostade nya i mb?
Postat: sön 08 apr 2007, 10:39
av FreCKo
blackparkas skrev:Snubben var på fyllan igår tror jag, fick sms om att jag skulle ringa idag istället
Såg några närbilder på basen när jag googlade.
Den såg inte alls lika läcker ut i närbild.
Får se om vi kan komma överens, isf kanske farsgubben får svänga förbi Årsta.
Fast jag skulle juha en Jazzbas???!!
OCH en Zon....!
Men någon som vet vad de kostade nya i mb?
Synd att du inte bor i Sthlm, hade varit lättare för dig att prova en isf
Har för mig att dom kostade någonstans mellan fem och åtta... Kanske inte världens bästa förklaring, men det är allt jag kommer ihåg

Postat: sön 08 apr 2007, 13:15
av idoru
Jag har en Blue Flower, det stämmer!
Jag älskar den, men det finns en del att anmärka på. För det första är stränghöjden relativt hög och går inte att sänka för mycket utan strängrassel. Detta förmodligen på grund av 2-sadelsstallet och halsen, som båda är vintage-korrekta vad jag förstått. Sedan är micken relativt klen, men grundljudet är riktigt bra. Kroppen är i lind och drar lätt på sig lackskador eftersom träet är så mjukt, så be att få inspektera den noga innan du köper den.
Intressant att killen som säljer sin bas har moddat den precis som jag skulle vilja göra med min, dvs. modernare stall och en Duncanmick, för det är det enda som går att anmärka på den. Jag köpte min ny från Musikbörsen för 5000, så fundera på om micken+stallet gör den värd en tusenlapp extra begagnad. Jag skulle pruta.
Postat: sön 08 apr 2007, 13:35
av blackparkas
Kostade den 5 lök?
Då förstår jag att den inte blivit såld än...
Den modden höjer kanske värdet för en del, som mig t.ex. men inte till en tusenlapp mer än nypriset på basen...
Nej.
Ska det köpas så ska det prutas... ordentligt...
Annars väntar jag mycket hellre tills en highway one dyker upp till rätt pris - som den i Kiruna.
Postat: ons 09 maj 2007, 16:55
av blackparkas
Inget bud från min sida.
Tycker saker ska vara billigare än vad de kostar nya när de är beggade

Postat: ons 09 maj 2007, 20:48
av peter_s
blackparkas skrev:Inget bud från min sida.
Tycker saker ska vara billigare än vad de kostar nya när de är beggade

Det tycker nog alla som drömmer om pre-CBS-Fendrar också...
Saken med Blue Flower- och Pink Paisley-basarna är att de inte tillverkas längre, och att de ursprungligen kostade mer än 5000 nya. Det ovan angivna priset var vad Musikbörsen sålde basarna för då de köpt upp ett restlager av blåblommiga gitarrer och basar som de kunde sälja billigt. Kan vara värt att ta med i beräkningarna.
Postat: ons 09 maj 2007, 22:59
av blackparkas
Ja.
Ok.
Jag ger mig.
Men jag köper nog inte iaf.
Postat: sön 13 maj 2007, 16:20
av idoru
Falcon skrev:Den är kvar, men är osäker om jag vill sälja den.
Ett fett bud så.......
Är det du som säljer basen? Lite OT, men får jag fråga hur stor skillnad stallbytet gjorde? Jag har också funderat lite på att byta stallet mot ett mer massivt, men vill inte göra några större ingrepp i kroppen. Gick det att installera ändå eller blev det en massa extrahål osv?