Sida 1 av 2
thunderbird 1976
Postat: tis 09 okt 2007, 11:12
av macahan
Postat: tis 09 okt 2007, 11:41
av Basstore
Sälj inte den Macahan!!
Fan den snyggaste Thunderbirden jag sett..
Postat: tis 09 okt 2007, 12:11
av mangan
Ahh vill ha!!!! men pengar...ja det är en bristvara just nu...
Attans
Postat: tis 09 okt 2007, 12:12
av macahan
sorry.. den måste ut..
men jag håller med dig.. den är ruskigt vacker..
Det var för övrigt väldigt kul när basmartin var hemma hos mig i helgen, provade thunderbirden och sa: "den här kan man ju spela jazz på"..!
edit: jag har för övrigt inte bråttom med försäljningen, så om det är någon som vill boka den men inte kan få pengar före exempelvis nyår så är det fortfarande en möjlighet, men då vill jag ha handpenning..

Postat: tis 09 okt 2007, 17:37
av The Doc
Den ser mycket läcker ut!
Vet du om halsen/huvudet har varit av ngn gång, ofta dolt av "refin"?
Kanske borde skaffa en kompis till min-76:a, han känner sig lite mobbad av alla fendrar i huset

Postat: tis 09 okt 2007, 17:47
av The Doc
öööö....jo, finns serienumret kvar?

Postat: tis 09 okt 2007, 19:07
av macahan
jajjamensan, serienumret finns kvar och halsen fungerar iallafall att justera. En tidigare ägare som jag pratade med har utttyckte det så här: " vad jag vet har inte halsen varit av". Och jag måste ju instämma..

däremot så är det ju möjligt att den har det med tanke på krashvänligheten hos thunderbirds. Men det är inget som verkar synas på den hursomhelst.. även om det kan ha varit ett sannolikt motiv för omlackning..
om ni vill veta hur den låter genom en marshall VBA och tillhörande låda så kan ni ladda ner en zip här nedan med två mp3or.. Det är helt oskruvat ljud och jag tycker att den sitter som ett smäck i mixen..
http://www.tiny-design.com/seb/bird.zip
Postat: tis 09 okt 2007, 19:27
av macahan
Postat: tis 09 okt 2007, 22:45
av BBQV
Stratajacket borde vara standard på T-birds!
Postat: ons 10 okt 2007, 02:12
av gäst
BarbequeVillage skrev:Stratajacket borde vara standard på T-birds!
Faktiskt. På min sitter jacket på sidan, helt idiotiskt.
Postat: ons 10 okt 2007, 13:08
av macahan
mm.. först tyckte jag att det var rätt fult.. men nu tycker jag personligen att det är vrålsnyggt.. det är därför det fortfarande är kvar..
Postat: tis 16 okt 2007, 11:35
av macahan
nähä... då blir det inget kompispris..

Postat: tis 16 okt 2007, 11:47
av blackparkas
KuK-orvar!
Vill inte se den där basen!!!!!!
Postat: tis 16 okt 2007, 12:10
av macahan
johodåå!!!
Postat: tis 16 okt 2007, 22:46
av FreCKo
Hum... Köpa, stränga om till vänster, byta mickar till EMG, göra om mickkåporna till askkoppar... Sen vore det en riktig bas!
Postat: tis 16 okt 2007, 22:47
av blackparkas
FreCKo skrev:Hum... Köpa, stränga om till vänster, byta mickar till EMG, göra om mickkåporna till askkoppar... Sen vore det en riktig bas!
Du är ju helt puckad!
Postat: ons 17 okt 2007, 00:07
av hosse
FreCKo skrev:Hum... Köpa, stränga om till vänster, byta mickar till EMG, göra om mickkåporna till askkoppar... Sen vore det en riktig bas!
13 varninger och 25 rapp utdelade till Frecko för osedvanligt dålig smak och för fel på händerna

Postat: fre 26 okt 2007, 18:08
av Foxbat
Hörrdu Zeb. Hur ser det ut med utrymmet vid stratajacket. Jag frågar eftersom jag själv är påväg att sätta stämjärnet i min.
http://pratabas.se/viewtopic.php?t=4095
Postat: mån 29 okt 2007, 07:03
av macahan
utrymmet vid stratajacket är rätt bra eftersom det är placerat där själva cavityn är fräst på baksidan. Definitivt inga bekymmer i den JAG har.. men frågan är nog mer hur en epiphone ser ut.. skruva loss plattan på baksidan och kolla.. trät är jäkligt tunt där så det borde ju inte vara alltför svårjobbat.
Postat: mån 29 okt 2007, 17:17
av Foxbat
Tackar för det. Värst vad alla drar i dig nu! Min Epafågel och anlis logga.
Skall kolla och mäta när jag är i replokalen nästa gång.
Postat: mån 29 okt 2007, 19:37
av macahan
nää.. det är ingenting mot på jobbet..
Postat: lör 03 nov 2007, 00:31
av Danne
Antingen så hjälper jag eller så stjälper jag din försäljning Seb men här har vi ett lysande exempel på hur gött dessa basar låter (och anledningen till att jag äger två). Moderna T'birds har inte en chans. Alldeles för uppbiffat sound gentemot dessa (Andy Christell, ex Electric Boys, numera Hanoi Rocks. Har spelat på denna i minst 17 år):
http://www.youtube.com/watch?v=iU9xzLs8C3g
Postat: lör 03 nov 2007, 00:34
av Basstore
Varför köper ingen Macahan bas?
Fan att man ska va tvungen o göra allt här!!
Synd att ja inte har råd bara.. den e ju faktiskt den snyggaste T-birden ja sett..
Postat: lör 03 nov 2007, 00:49
av Danne
Trots kass ljud kan vem som helst höra att det låter gött. Andys förgångare Sami Yaffa körde också med Bicentennials:
http://www.youtube.com/watch?v=GbFjEzlYnlQ
Postat: lör 03 nov 2007, 08:13
av macahan
ja, folk är konstiga.. jag tror jag behåller den faktiskt.. det känns så nu.. jag slumpar ju inte iväg den bara för att...