Sida 1 av 1
Rickenbacker till salu ebay.de
Postat: ons 26 dec 2007, 00:35
av Theteapot
Hallå här på forumet!
Jag har hängt runt här ett tag och läst och tänkt över vad ni pratar om och skulle behöva lite hjälp!
Efter mycket provspelande och lyssnade och läsande har jag bestämt mig för att lägga mina pengar, nånstans mellan 9000-11000 på en rickenbacker eller en fender p-bas.
Så då när jag såg denna bas på tyska ebay, efter att ha missat den där billiga på tradera har jag lite frågor.
http://cgi.ebay.de/Rickenbacker-Bass-40 ... dZViewItem
Är det smart att köpa den och hur går jag till väga? alltså kan jag köpa en bas från en privatperson utanför vårat rikes gränser riskfritt?
Postat: ons 26 dec 2007, 12:13
av 200071
Maila honom och fråga en del. Om inte annat är det ett bra sätt att få en bild av om han verkar seriös-
För det första måste du fråga om han skickar till Sverige. Han skriver ju att han bara skeppar till Tyskland men många ändrar sig när man frågar. Kom också överens om hur han ska skicka om du vinner budgivningen. Det är stor skillnad på Fedex och Deutsche Post till exempel.
För det andra ska du be honom ta en bild på utgångsjacket på basen för att försäkra dig om att det är en äkta Ric av rätt modell.
Postat: ons 26 dec 2007, 13:55
av Theteapot
Jo, jag får se, min far som har lite av pengarna som jag ska köpa basen för är inte allt för på att jag ska köpa en bas från privatperson i Tyskland över internet.. Så jag får nog vänta med en rick ett tag till...
Postat: ons 26 dec 2007, 19:12
av mikkejohansson
Här har du en (till synes) skitfin P-bas 62 reissue till hyfsat pris;
http://www.blocket.se/vi/14617455.htm?ca=2_s
Postat: ons 26 dec 2007, 19:21
av Diesel
7700:- tycker jag är bra pris för en sån
byt bara till ett turtle skydd

Postat: ons 26 dec 2007, 19:49
av mikkejohansson
Svart o turtle är väl sådäääär? De kom med vitt original vad jag vet.
Postat: ons 26 dec 2007, 20:42
av Basstore
Precis byta till turtle på den så blir den kanon snygg!!
Dock rätt snygg som den e med mint skyddet.
Postat: tor 27 dec 2007, 00:07
av Theteapot
oj, den var fin!
Fast jag gillar tyvär inte svart-vita basat..
Men 7700 för en US är u absolut ett bra pris.
Men på tip top i stockholm finns det en i sunburst med tortoise, som jag har provat och trivdes väldigt väldigt bra med, en japan för 6900 tror jag det var.. och jag bor väldigt nära sthlm så..
det är ju som så att amerikanen är nog kanske bättre, men japanen kändes så grymt rätt när jag spelade på den, verkligen en wowupplevelse, så det får nog faktiskt bli den, då det ju nästan är samma instrument, samma mickar i alla fall, eller hur?
och jag vill ha sunburst:D