Sida 1 av 1

Reverend Rumblefish 5L

Postat: ons 02 dec 2020, 23:06
av strummer
Finns i Nacka/Rågsved, pris 11 900 kr.
Superfräsch Reverend från -99, den klassiska usa-byggda modellen, lagom ihålig, "perstorpplatta" och kromat armskydd. Tidig, den första röda (den 17:e byggda över huvud taget), 35" mensur/17,5 mm strängavstånd vid stallet/48 mm halsbredd vid sadeln.
Två Kent Armstrongmickar, parallell/single/serie-omkopplare samt volym/ton.
Senare case (Hiscox) finnes.
Eventuella byten: RME UFX II, en lätt Squier/Fender P Japan 82-83 eller en riktigt suverän (och inte tung) Musicman Stingray.

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Re: Reverend Rumblefish 5L

Postat: tor 03 dec 2020, 09:53
av maxoges
Jag har velat prova en sån länge. Min Svarta stingray med statushals finns kvar. jag har dessutom en duncan stingraypreamp i lådan, den kan få ingå.

Jag har inte bråttom. Femsträngat är inte det jag övar på just nu. Det lär bli det i höst. :)

Re: Reverend Rumblefish 5L

Postat: tor 03 dec 2020, 10:27
av strummer
maxoges skrev: tor 03 dec 2020, 09:53 Jag har velat prova en sån länge. Min Svarta stingray med statushals finns kvar. jag har dessutom en duncan stingraypreamp i lådan, den kan få ingå.

Jag har inte bråttom. Femsträngat är inte det jag övar på just nu. Det lär bli det i höst. :)
Ja den är toppen, problemet är att jag har för få fyrsträngade basar, så det är bara fyror som är intressanta som byten. Men hojta till när du vill test-låna, så fixar vi det:)

Re: Reverend Rumblefish 5L

Postat: tor 03 dec 2020, 10:33
av maxoges
vill du låna hem min cirrus så kan jag låna din reveranend.

Re: Reverend Rumblefish 5L

Postat: mån 06 maj 2024, 13:04
av Hellbum
Nån som vet var denna tog vägen?

Re: Reverend Rumblefish 5L

Postat: lör 11 maj 2024, 20:39
av strummer
Hellbum skrev: mån 06 maj 2024, 13:04 Nån som vet var denna tog vägen?
Jag bytte in den hos Jörgen på Twang, så kolla med honom:)