Jag köpte den enbart för att jag var nyfiken på hur den låter. Det är så jag (och flera andra) gör.theBasstard skrev:Var inte detta (läs DS-1:an) den pedal du rätt nyss köpte, efter att ha letat just en sådan???
Varför sälja redan? Inte nöjd?
Obs! Lite intresserad är jag faktiskt... även om jag inte vågar erkänna!![]()
Har faktiskt inte fått möjligheten att testa en sån här, men skulle behöva en vettig OD/Dist som låter lite rundare/knorrigare & inte alltför fuzzigt!
Dessutom är det här en pedal som inte finns i musikaffärernas utbud (stinkfootversionen alltså).
Och även om man knallar in i en butik och testar en pedal så låter den i regel inte alls likadant som genom ens egna rigg. Så upplever i alla fall jag det.
Det är alltid svårt att beskriva ljud, men den här låter långt i från fuzzigt.
Vet inte vad du menar med knorrigt ljud eftersom vi antagligen har olika uppfattningar om vad knorrigt är.
Men om du är allvarligt intresserad kan jag spela in ett ljudklipp om du vill.
Om inte någon annan vill ge sig på att beskriva ljudet.
EDIT: Här: http://stinkfoot.se/stinkfoot/bas finns ett ljudklipp på SD-1:an med basmodd. DS-1:an låter nästan likadant fast med mer gain och lite fylligare.