Jag köpte den från Thomann som en ren chansning för att slippa spela elbas på några jazzgig i fjällen (Storhogna) då det var helt omöjligt att få med kontran i bilen.
Först fick jag en som skorrade för mycket så jag skickade tillbaka den och fick en ny. Sadeln behövde justeras och jag bytte strängar direkt men sedan var den spelklar.
Den är väldigt lättspelad och låter tillräckligt lik en uppmickad kontra, så länge man inte har någon i närheten att jämföra med direkt

De väletablerade jazzmusikerna jag spelade med gav den också godkänt.
Den skorrar lite om man tar i mycket men med lite lättare anslag funkar den utmärkt.
Så, om man vill ha ett billigt, lätt-transporterat alternativ till sin kontra så tycker jag att man får mycket instrument för pengarna!
Det finns ett special-stativ till den här basen som jag rekommenderar, men det fick jag köpa från ett annat ställe eftersom Thomann inte har det.