Sklar är min huvudbas, så jag låter denna skönhet gå, trots att den ser så snygg ut tillsammans med min svarta Super J4. Den är i princip i skick som ny; jag hittar inget som jag själv skulle anmärka på. Inga skavanker alls på hals och greppbräda.
Denna modell erbjuds inte längre i det här utförandet; de nyare har bredare pickuper med annan placering, istället för som på denna, där du har 70-tals stallpuppeplacering i Dingwalls tappning. Den erbjuds inte heller med Fender-typen av kontrollplatta och plektrumskydd.
Bra vikt, superb balans. Halsen är rejäl och inte Ibanez-tunn. Rak och fin, tillåter låg stränghöjd om man vill. Båda pupporna i serie slaktar allt. Tvåbands eq, aktiv/passiv-switch, där diskanten övergår till passiv tonkontroll. Original-gigbag men ingen nyckelsats. (Jag fick ingen själv...)
25000 SEK inkl. spårbar frakt inom Sverige.

Fler bilder på begäran i PM...