Ja, vad tror ni om att sätta en Artec bucker i en mittposition på en mahognykropp?
Skulle det ge någon särskild karaktär utöver det vanliga? Kommer det låta Gibson?
Mahognykropp + Artec Mudbucker = bra kombo?
- Dramo
- VIP medlem
- Inlägg: 7229
- Blev medlem: sön 04 maj 2008, 22:13
- Ort: Göteborg
-
- Medlem+
- Inlägg: 718
- Blev medlem: tis 21 aug 2007, 23:08
- shadewind
- Medlem+
- Inlägg: 1248
- Blev medlem: tis 08 dec 2009, 02:35
Allting på en EB0 bidrar ju till att den låter som den gör. Mahogny är ett träslag som ger mycket lågmid om jag inte minns fel. Det faktum att mudbuckern är en humbucker gör att den får resonans vid en lägre frekvens än en singlecoil och därför blir mörkare. Förmodligen så är väl mudbuckers även mörka för att vara humbuckers. Lägg då till att man sätter micken i halsposition så har man kastat ut allt vad "definition" och "klarhet" är genom fönstretDramo skrev:Så det blir väldigt mycket mud alltså? Mahognyn i sig ger väl en ganska tung karaktär, så en mudbucker kanske gör det ännu "värre"?shadewind skrev:Ja om man gillar "mud" så

- Danne
- VIP medlem
- Inlägg: 5543
- Blev medlem: sön 16 jul 2006, 23:34
- Ort: Skövde
Om man sedan använder kort skala blir det ännu lite mindre zzing och snärt i ljudet. Vet inte vad det är för bygge du har tänkt göra. Däremot är det ju just ovan nämnda faktorer bla som avgör hur det kommer låta. Om man lyssnar på anlis ljudklipp på Artecen så ligger den nära Gibsons original i ljud.shadewind skrev:Allting på en EB0 bidrar ju till att den låter som den gör. Mahogny är ett träslag som ger mycket lågmid om jag inte minns fel. Det faktum att mudbuckern är en humbucker gör att den får resonans vid en lägre frekvens än en singlecoil och därför blir mörkare. Förmodligen så är väl mudbuckers även mörka för att vara humbuckers. Lägg då till att man sätter micken i halsposition så har man kastat ut allt vad "definition" och "klarhet" är genom fönstretDramo skrev:Så det blir väldigt mycket mud alltså? Mahognyn i sig ger väl en ganska tung karaktär, så en mudbucker kanske gör det ännu "värre"?shadewind skrev:Ja om man gillar "mud" så
Jag har ju en Jazzbas med en Gibsonmick installerad i halspositionen vilket är en bra bit från halsen trots allt jämfört med EB-basar. Dessutom är den långskalig med lönnhals som bidrar till att ge lite mer attack i ljudet. Kroppen är al som ljudmässigt brukar ligga närmre mahogny än tex ask gör ljudmässigt.
Skillnaden på Jazzbygget och min Gibson EB-3 är också väldigt märkbar. Det är fortfarande mycket output och bas i Jazzen när man kör Mudbuckern ensam men det är också mer snärt i anslagen och mer mellanregister. Däremot kan man aldrig få någon diskant ur en riktig Mudbucker.
- Dramo
- VIP medlem
- Inlägg: 7229
- Blev medlem: sön 04 maj 2008, 22:13
- Ort: Göteborg
Hmm, då kanske jag ska skrota den idén... kanske.
Hade tänkt att kanske köpa en till BaCH P51 i mahogny och eventuellt sätta i en annan mick i den. Och då råkar jag ha en Artec mudbucker liggande. Ska jag kanske sätta den i den BaCHen jag redan har istället? Den har alkropp.
Edit: Mudbuckern ska alltså sitta i mitten då, inte vid halsen. Skulle det ge mer mellanregister?
Hade tänkt att kanske köpa en till BaCH P51 i mahogny och eventuellt sätta i en annan mick i den. Och då råkar jag ha en Artec mudbucker liggande. Ska jag kanske sätta den i den BaCHen jag redan har istället? Den har alkropp.

Edit: Mudbuckern ska alltså sitta i mitten då, inte vid halsen. Skulle det ge mer mellanregister?