Basratten har hoppat ur

Prata om justeringar, reparationer och basbyggen
Användarvisningsbild
DrJKO
VIP medlem
Inlägg: 850
Blev medlem: lör 30 jan 2010, 17:45
Ort: Osby

Basratten har hoppat ur

Inlägg av DrJKO »

ratten som jag ändrar mängden "bas" med har typ släppt ifrån sitt fäste på elbasen och sitter nu löst under "diskantratten". Ifall jag trycker basratten mot kroppen av elbasen samtidigt som jag vrider på den så fyller den sin funktion dock. Basen jag har är en Ibanez SR305:a http://www.thomann.de/se/ibanez_sr305ipt.htm klicka på "vy 8" på sidan så är det ratten som sitter längst ner det handlar om.

Vet någon ifall jag kan lösa det här själv eller ifall jag måste ta basen till någon musikaffär eller dylikt?
Användarvisningsbild
Jan Hellman
VIP medlem
Inlägg: 21030
Blev medlem: sön 11 nov 2007, 15:47
Ort: Södermalm

Inlägg av Jan Hellman »

Är det själva ratten eller potten i sig som släppt? Skulle gissa på det förstnämnda. Om du tittar på ratten, sitter det möjligtvis inte en liten skruv på sidan någonstans?

MVH//Jan
HirYoshima
Medlem++
Inlägg: 5901
Blev medlem: fre 05 mar 2010, 07:26
Ort: Kumla

Inlägg av HirYoshima »

jag hade en gammal ibanez (inte så gammal, men modell 99) där ett par pottar satt löst, man kunde liksom vicka på dem. Då löste jag problemet genom att sätta papp för att hålla emot glappet, idag skulle jag nog skruvat och donat lite.
- - - - - - - - - - - - - - -
Varför jag går efter det där bandet? Jag blev ba sist...
Användarvisningsbild
fieldflower
Hedersmedlem
Inlägg: 26833
Blev medlem: sön 08 jul 2007, 13:17
Ort: Stockholm

Inlägg av fieldflower »

Japp, ser ut att vara skruv på dem.
Bild
Rätt insex (eller mejsel?) så är det nog lätt kirrat.
Om inte skruven försvunnit eller gängorna gått - då blir det lite svårare.
Medlem i PB50+
Användarvisningsbild
DrJKO
VIP medlem
Inlägg: 850
Blev medlem: lör 30 jan 2010, 17:45
Ort: Osby

Inlägg av DrJKO »

Har löst problemet nu tack vare era tips :)! Tack så mycket för hjälpen!
Skriv svar