Spela in på dator i replokalen

Prata om inspelningsteknik och studioutrustning
Användarvisningsbild
Sir Realistic
Medlem+
Inlägg: 886
Blev medlem: fre 01 aug 2008, 12:54
Ort: Gamla Eken

Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Sir Realistic »

Vi , The Love@ory , har lite planer på att leka med inspelning på dator i replokalen.
Jag är inte helt oerfaren av att spela in på dator, trixar med det hemma men det gamla program jag har, Sonic Foundry ACID Music, är mest byggt på samplingar och lite enstaka egna pålägg - gitarr, sång…
Och det är gammalt, införskaffat 1997 liksom.
Kan bara spela in ett instrument åt gången och har inga möjligheter till eftermixning mer än volym och panorering - ingen bas/diskant eller effekter i efterarbetet.
Alla pålägg jag gör måste alltså ha ett bra grundljud och alla effekter förinställda (kör genom en Zoom H4 och tar effekterna därifrån) innan Rec-knappen trycks ner.

Jag tänker mig att i repan kunna spela in typ 6-8 kanaler simultant för en bra grund. Ska även kunna ratta bas/diskant och effekter i efterhand, kanske 2 AUX/effekter (eko, phaser m.m.)

Någon som har erfarenhet från detta?
Mac eller PC? LapTop eller StorBurk? Kapacitet som behövs? Program? Ljudkort? Priser?
Användarvänligt!
Ljudkort, via USB skulle jag tro det är som gäller, som man man kan ta med hem och jobba med filerna hemma och program som är licensierat till mer än 1 maskin.

Det jag vill uppnå med att byta från digitalporta till dator för inspelningar är givetvis överskådligheten som ljudkurvor på en datorskärm erbjuder och därmed de förenklade möjligheterna vid editering.

Kom med förslag.
"Hellre äter jag själv, än ser mina barn svälta."
Wizball
Medlem
Inlägg: 41
Blev medlem: mån 18 jun 2012, 00:00

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Wizball »

Jag är väldigt nöjd med vår setup som jag plockat ihop. Det jag behövde skaffa extra var:
* Ljudkort med åtta ingångar - köpte ett begagnad Echo Layla. Det var gammalt redan för fem år sedan men räcker alldeles utmärkt. Gammalt hederligt PCI-kort.
* Stationär Pentium III-dator med skärm - fick jag gratis från en anonym myndighet som slängde ut lite gammal hårdvara. Hade nån gammal Windows 2000-licens som jag la in på den.

Klart! För att bara spela in så behövs det inget värre. Ingångarna på ljudkortet tappas från ett mixerbord som ändå finns i replokalen. Systemet har naturligtvis fruktansvärd lag - men det är fullständigt oväsentligt när man spelar in och så länge man inte behöver plocka medhörningen på det instrument man spelar (och det behöver man inte med ett mixerbord) så går det att göra pålägg också.

Allting sitter såklart kvar i datorn, ljudkortet har jag ingen använding för hemma där man ändå bara gör ett pålägg i taget. Från början brände jag filer på cd och tog med hem, men jag köpte istället en hårddiskvagga efter ett tag. Det är uppsatt så att programmet skriver audiofilerna och projektet direkt på den disken, och när vi spelat in så drar jag bara ur disken ur vaggan, tar hem den och sätter i den i vaggan jag har hemma. Extremt smidigt. Den här gamla PIII-datorn har så långsamt USB att ta filerna den vägen är inte aktuellt.

Skulle jag sätta upp det idag skulle jag göra Reaper både hemma och i replokalen. Nu kör jag istället en uråldrig Sonarversion i repan så jag lätt kan importera filerna hemma.
Användarvisningsbild
Jan Hellman
VIP medlem
Inlägg: 21030
Blev medlem: sön 11 nov 2007, 15:47
Ort: Södermalm

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Jan Hellman »

Vad får det kosta? Jag skulle köra en laptop av senare årsmodell. Dom räcker bra vad det gäller pulver nu för tiden. Jag är Mac-snubbe så det vore det självklara valet för mig. En Macbook Pro men lite extra minne kanske och vad man får för 1.399:- när man köper Logic Pro är helt otroligt!

Ljudkort är lite svårare för det som är riktigt bra är dyrt. 8 kanaler med balanserade mick preamps är inte helt billigt om man ska hålla sig borta från den värsta skiten. Jag har ett MOTU 828 Mk II tillsammans med två TLA 5001 preamps kopplat och klart i ett rack som jag nog kommer lägga upp till försäljning när jag kommer hem från USA. Pris troligtvis någonstans runt 10.000:- komplett och det ljudkortet funkar av vad jag vet även till PC. Förutom dom två mickingångarna som sitter på framsidan av MOTU-kortet så får man också 8 rörmickpreampar via TLA-burkarna. Så 10 kanaler simultan inspelning rätt ner i datorn. Det i kombination med Logic/Macbook Pro eller någon PC-lap med vettig programvara är inte helt fel. Har sämre koll på PC.

*Edit* Sitter ta mig faan en 8-kanalig hörlursmixer kopplad och klar i racket också när jag tänker efter och för att vara Behringer så är den faktiskt riktigt bra! :D *Slut Edit*

//J
Wizball
Medlem
Inlägg: 41
Blev medlem: mån 18 jun 2012, 00:00

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Wizball »

Jag tror inte de två förslagen ovan kan vara mer olika.
Användarvisningsbild
Jan Hellman
VIP medlem
Inlägg: 21030
Blev medlem: sön 11 nov 2007, 15:47
Ort: Södermalm

Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Jan Hellman »

Wizball skrev:Jag tror inte de två förslagen ovan kan vara mer olika.
:D

Jag tror att du har rätt. :D

Allt handlar i stort om hur mycket pengar det får kosta, hur snabbjobbat det ska vara och vilken nivå man vill lägga sig på vad det gäller kvalitet. Och, för att vara helt ärlig, jag skulle kunna rekommendera OTROLIGT mycket dyrare prylar också.... :D

Men över lag kan det kanske vara bra att hålla sig borta från det värsta bottenskrapet om man vill kunna jobba åtminstone lite smidigt..... Logic Pro är otroligt bra för vad det kostar och OM man väljer den vägen så är det ju Mac som gäller. Annars finns det ju givetvis andra alternativ. Steinberg/PC etc får dock andra prata om då jag är fel snubbe för det nu för tiden. ;)
Wizball
Medlem
Inlägg: 41
Blev medlem: mån 18 jun 2012, 00:00

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Wizball »

Det här är ju ingen tävling där vinnande bidrag ska utses, men jag kan peka på vad i kravspecen som gjorde att jag rekommenderade min egna uppsättning:
Sir Realistic skrev:har lite planer på att leka med inspelning på dator i replokalen.

Jag tänker mig att i repan kunna spela in typ 6-8 kanaler simultant för en bra grund. Ska även kunna ratta bas/diskant och effekter i efterhand, kanske 2 AUX/effekter (eko, phaser m.m.)

som man man kan ta med hem och jobba med filerna hemma och program som är licensierat till mer än 1 maskin.
Dvs, all efterbearbetning sker hemma. På existerande dator kanske? Man vill bara få ner vad som spelades och sitta och pilla hemma sen. Det är EXAKT den situation vi har.

Fördelen med min lösning då är att det är oerhört snabbt. Datorn står på ett bord nära mig. Jag kan starta den, starta Sonar (finns bara det och ASIO-drivrutiner på datorn!), starta inspelningen på under två minuter. Alla sladdar är alltid uppkopplade och jag kan tom göra det här med vänsterhanden simultant under jam (hey, jag är basist! E och A räcker långt!). Jag tycker det är en stor fördel att den är helt dedikerad för med en laptop så är ju risken att den inte är i repan då man plötsligt får feeling nära 100%. Sen när repet/inspelningen är slut så stänger jag av datorn och rycker hårddisken på tio sekunder. Billigt är faktiskt snabbjobbat, i det här fallet.

Och jag ska säga att mitt Layla-kort VAR top-of-the-line nån gång i forntiden - listpriset 1999 var $799. 20 bitars AD! 48 kHz! Som PC recording sa: "For a professional application or the advanced home user, this card is one of the best available. If you are very serious about recording on your PC, and can afford it, you cannot go wrong with the Layla". De analoga bitarna på det är så bra att jag skulle få spendera mycket pengar för att hitta nån märkbart bättre uppgradering. I princip allt brus på våra inspelningar kommer från mixern eller keyboardistens kassa Roland-DA i synthen...
Användarvisningsbild
Sir Realistic
Medlem+
Inlägg: 886
Blev medlem: fre 01 aug 2008, 12:54
Ort: Gamla Eken

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av Sir Realistic »

Jag tackar för de inputs jag fått och har försökt vidareförmedla dem till bandet.
Vi har redan det mesta av datormaterial vi behöver, ska snoka lite på de rekommenderade ljudkorten och programmen så får vi se var vi landar.
"Hellre äter jag själv, än ser mina barn svälta."
Användarvisningsbild
joachime
Medlem++
Inlägg: 2663
Blev medlem: tis 03 jun 2008, 00:19
Ort: Stockholm

Re: Spela in på dator i replokalen

Inlägg av joachime »

Nu var det ett tag sedan jag konfigurerade en Win PC för musikproduktion men min erfarenhet säger mig att det kan vara pilligt att få ljudkort och dator att rulla. Åtminstone i budgetsegmentet.
Viss billig datorhårdvara är helt enkelt inte lämpad för flerspårsinspelning. Och vissa ljudkortstillverkare har inga ambitioner att supporta de produkter dom säljer.

Med det sagt föreslår jag att ni först provar med de maskiner ni har tillgängliga. Vad ni saknar i nuläget är ett ljudkort med flera kanaler som eventuellt behöver förstärka mikrofonsignaler (preamp) eller tar linjesignaler (som skickas från extern mixer eller liknande.
Kolla runt bland kända ljudkortstillverkare vad ni hittar för passande intressanta modeller. Googla även på hur användare upplever tillverkarens support och om det finns några kända problem med modellen (till ex inkompabilitet med viss hårdvara).
Jobbar på Reason Studios
Spelar musik och omusik på fritiden
Skriv svar