Jag håller på och byta ut elektroniken och mickarna på en Ibanez RB760. Dels så var en av mickarna trasig, dessutom ska det ju vara humbucker på en (den har sån kåpa, men det gömmer sig en P i den). Den ska bli akvtiv och få en Darkglass preamp mm. Men det var i princip omöjligt att hitta nya mickar där kåporna passar hålen som finns. Så då tänkte jag att det var ett utmärkt tillfälle att till sist lära mig hur man använder en 3D skrivare.
Jag har i princip spenderat en hel dag på att lära mig FreeCAD, vilket är väldigt kraftfullt, men ganska invecklat. (Det var faktiskt ett jäkla pill innan jag fick någon rätsida på det.

) Och del av resultatet kan man see är nedan. Nu ska jag ta det till Makerspace i Stockholm och skriva ut det på en skrivare, så får vi se om det blev som jag hade tänkt.
Nu ska det göras ett mickkåpa till för den andra micken. som är en J storlek.
