Nu har det börjat strula. Funkar som ljudkort till inspelningsprogrammet (Cubase 5) men GearBox vill inte vara med. Får hela tiden felmeddelanden om "runtime error", "could not load sample rate", "fatal error initializing GuitarPort" osv. Får också problem med vitt oljud, att ljudet droppar snabbt m.m. Om man ominstallerar och startar om PC´n så brukar det hoppa igång, men det blir ju väldigt opraktiskt att jobba så.
Så det är kanske dags att byta? Vad skulle ni rekommendera som prisvärt och lättjobbat? Jag har en PC med Windows 10 (suck, jag vet, inte det mest optimala...) och vill kunna spela in elgitarr/elbas samt sång-mikrofon.
Har begränsad budget pga veterinärräkningar åt sjuk byracka, samtidigt som min Miele diskmaskinsjävel just pajat (efter tre år!)
