Den byggts i Kina hos Entwistles egen liten fabrik eller workshop var de också tillverkar Revelation och billigare Burns modeler. Min Jansen bas är en prototyp och hade några fel när jag fick den, som några skruvhål i fel platser, böjd plektrumskydd och en mick på fel plats. Den var nästan ospelbar. Jag har gjort vad jag kan och nu är det ganska bra. Den har nya Gotoh machineheads med märke Washburn på som är 10x bättre än de originala. Jag har flyttat ett par skruvhål och flyttat micken med hjälp av en shim. Jag har till och med "bakat" plektrumskyddet i ugn och gjort den platt.
Halsan är skön och en longscale 34" (inte som en original Beatmaster som var shortscale), mickerna är bra (Entwistle mini humbucker och mudbucker som är både troligen faktiskt Artec), kroppen är liten och man får lite "neckdive". Just nu har den D'Addario EFX160 Flexsteel strängar, 50-105.
Man kan läsa om Alan Entwistle här
https://www.revelationguitars.co.uk/our ... entwistle/" onclick="window.open(this.href);return false;
Och ser vad en ny Beatmaster Bass kosta här
http://www.jansen.co.nz/index.php?route ... 27_423_424" onclick="window.open(this.href);return false;
Jag tror att just nu det är bara Jansen (som fortfarande existera men bara som en affär i Nya Zeeland) som säljer de nya replicas och de är inte särskilt billiga, circa 5500 SEK. Jag skulle inte sälja min för så mycket då

Basen finns i centrala Malmö




